AnasayfaBlogTeknoloji Sektörü ve Kadınların Satış Alanındaki Yeri
İş Hayatında Kadınlar

Teknoloji Sektörü ve Kadınların Satış Alanındaki Yeri

05 Mayıs 2016
Teknoloji Sektörü ve Kadınların Satış Alanındaki Yeri

Üniversiteden mezun olduktan sonra ilk iş arama faaliyetine İstanbul’da başladım. Çünkü İstanbul bir fırsatlar şehri... En fazla maaşı alacağım teknoloji sektörünü seçtim ve teknoloji dünyasına girebilmek için harika bir fırsat yaratmalıydım. Tam da yenilikçi şirketlerin ürünlerini daha geniş kitlelere tanıtabilmek için güçlü iletişim becerilerine sahip olan parlak ve tutkulu insanları işe aldığı dönemden bahsediyorum. Ben iş tanımlarında verilen özelliklere uyarken, aklımın bir köşesinde hep kafamı kurcalayan şeyler vardı. Bir şey bana benim belki de satış için yaratılmadığımı söylüyordu. Bunu teknoloji kariyerlerine başlamak isteyen diğer birçok kadından duydum: "çok da iyi bir satış insanı olduğumu düşünmüyorum." Şüphelerim ben iş arama sürecine devam ettikçe büyüdü.

Satış işi tanımları "köpek balığı’’, "avcı zihniyeti" gibi ifadelerle doluydu. İş görüşmeleri sırasında bir şirket tercihlerinin kolej koşucularından yana olduğunu belirtti, ben değilim tabi, ve benden yarışmak zorunda olduğum zamanlardan örnek vermemi istedi; başarıya pek de odaklı hissetmedim. Her kapıdan içeri girdiğinizde eliniz dolu ayrılamıyorsunuz. İşler her zaman iyiye de gitmiyor. Hadi yüzleşelim, satış sektörü; kendine güvenen, agresif, dışa dönük ve rekabetçi olan basmakalıp erkek karakterlerini favori edinmiş erkek egemenliği olan bir sektör. Araştırmalar kadınların iş yerinde bu karakteristik özellikleri gösterdiğinde erkekte görülmediği şekilde daha negatif bir şekilde algılandığını gösteriyor. Birçok kadının bu özelliklere değer veren sektörden uzak kalmayı seçmesi şaşırtıcı değil, özellikle biz onları sergilemekten kendimizi alıkoymaya şartlandırıyoruz. İyi bir satış insanının saldırgan, agresif, "hayırı cevap olarak kabul etmeme" zihniyetine sahip olduğu düşüncesi tam anlamıyla birçok kadını dışlıyor ama aynı zamanda bu teknoloji satışları için kötü bir durum. Yazılım şirketleri için belirli bir müşteri kitlesi elde etmek en az bir yılı alıyor. Müşterinin bir yıl sonrasında gelir elde edeceği ama sizin gelirinizi hemen elde edeceğiniz anlaşmaları müşteriye açıklayamazsınız. Alıcıların bilgiye erişimi olduğu ve satış çevrimiyle birlikte kendilerini %60 olarak bilgilendirdikleri bir dünyada itibarınız her şeydir. Karlı teknoloji satışları güven yaratmak ve uzun süreli müşteri ilişkileri yaratmakla alakalıdır. Bir satış profesyoneli olarak ürününüz hakkında sadece bilgiye sahip olmamalısınız, aynı zamanda güven veren, tavsiye veren ve de müşteriniz için içten bir marka savunucusu olarak bir uzman olmalısınız.

Kadınların Satış Alanındaki Yeri Nedir?

İlişki yaratmak, güven oluşturmak, dinlemek, düşünceli bir şekilde cevap vermek, detaya önem vermek, iletişim... Bunların hepsi istisnai satış temsilcilerinde bulunur ve bir kadın da yapabilir. Eğer bu modern satış insanının ortak algısı olsaydı, bahse girerim daha çok kadın kendilerini iyi bir satış elemanı olarak görür ve vazgeçtikleri kariyer yollarını tekrar düşünürlerdi. Eğer satışta çalışan bir kadınsanız veya olmayı düşünüyorsanız, işte size satışın akıllı bir kariyer seçimi olmasının başka bir nedeni. Teknolojide çeşitlilik şu anda oldukça sıcak bir konu. Kadınların karşılaştıkları engeller hakkında birçok tartışma var ve birçok çalışma da aynı teşhisi koyuyor. Erkekler bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde profesyonel anlamda kadınlardan daha fazla özelliğe sahip olarak algılanıyor. İşte bu satış kariyerinin yüksek hedeflere ulaşan, tutkulu kadın için avantajlı olabileceğinin nedenidir. Satıştaki metrikler bir dereceye kadar objektiftir. Bir satış temsilcisinin aylık veya çeyrek dönemlik performansı tartışma konusu değil. Bir skor tahtası var. İsimlerle birlikte. Ve rakamlar. Söylemeye gerek yok, tabii ki satış harika bir meritokrasi. Her işte olduğu gibi başarılarınız kontrolünüz dışında olan faktörler tarafından (akıl hocaları gibi) etkilenebilir. Ama satışta birçok kadın için profesyonel ilerlemeyi engelleyen öznelliğe karşı daha az korunmasızsınız. Herhangi bir işte olduğu gibi sizin çevreniz eşit şekilde saygı duyulup duyulmadığınıza, destek aldığınız veya almadığınıza ve o şekilde algılanıp algılanmadığınıza karar verecek. Çalıştığım şirketlerde kendimi inanılmaz derecede şanslı hissediyordum. Mükemmel erkek ve kadınlardan oluşan harika bir takımın parçasıydım ve CEO’mda, yöneticimde ve diğer birçoğunda güçlü kadın liderlik örnekleri hiç olmadığı kadar vardı. Bir şirket olarak çeşitli ve kapsamlı bir işyeri yaratmak için birçok şeyi doğru yapıyorduk, bununla birlikte bizler şirketlerin alımına yardımcı olmak ve stratejik olarak büyümelerini sağlamak için ileri jenerasyon girişim ürünü yaratıyorduk. Bu yüzden, teknolojide olan veya girmeye hazırlanan dışarıdaki bütün kadınlar, eğer kendinizden bir an için bile "harika bir satış uzmanı" olmadığınızla alakalı şüphe duyarsanız, bir kere daha düşünün. Satış dünyasının bir titremeye ihtiyacı var ve biz sizin beceri ve yeteneklerinizin hepsinden yararlanırız. Dışarıda sadece doğru şey olduğundan dolayı değil, ama akıllı bir iş hareketi olduğu için kapsamlı satış kültürleri yaratmaya inanan kurumlar var. Teknolojinin yüzü değiştikçe kaçınılmaz bir şekilde satışlar da değişecek, ve biz de profesyonelliğimize daha fazla oturmuş cinsiyet dengesi formunda taze bakış açılarının ne getireceğini dört gözle bekliyoruz.

Teknoloji Sektörü ve Kadınların Satış Alanındaki Yeriiş hayatında kadınlar satış kadın personelteknoloji sektörü kadın teknoloji sektöründe kadın
Beyza Keskin
Beyza Keskin
Sosyolog, Blog Yazarı

Dokuz Eylül Üniversitesi Psikoloji bölümünden sonra Ege Üniversitesi'nde Sosyal Psikoloji bölümünden de mezun olmuştur. Sonrasında Marmara Üniversitesi'nde Sosyal Psikoloji bölümünü bitirmiştir. 

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.