Close
Mobil Menu Bars

Tatilden Sonra Çalışanları Elde Tutmak İçin Öneriler

26 Temmuz 2016, 1510 defa okundu.
Tatilden Sonra Çalışanları Elde Tutmak İçin Öneriler
Tatilden Sonra Çalışanları Elde Tutmak İçin Öneriler

Çalışanları Elde Tutmak İçin Neler Yapılabilir

Temmuz ve Ağustos ayları çalışanların tatile çıktığı aylar olarak bilinir. Tatiller çalışanların kafalarını toplamaları ve kariyer yaşamı için yeni bir yol çizmelerine olanak sağlar. Tatiller insanların yeni bir iş aramaya başlamak dahil hayatlarındaki seçenekleri değerlendirdiği zamanlardır. Kurumunuz için doğru ekibi işe almak son derece önemlidir ama güçlü, katılım sağlayan ve de sadık bir ekip kurmanın da sadece ilk adımıdır. Aynı zamanda onları da işyerinde tutmanız gerekir. İşte şu an ekibinizin  işe dönme ve de başlangıçtan itibaren ekibinizi katılım yapmaya ve de elde tutmaya nasıl hazırlanacağınız için plan yapma zamanı. Eğer ekibinizi uzun dönemli olarak elinizde tutmakla biliniyorsanız kurumunuzun da güçlü bir özelliği olarak görülür. Bu iş yapınızla ve iş kalitenizle ilglili çok şey söyler. İşte tatillerden sonra çalışanları elinizde tutmak için bizim ipuçlarımız.

Hediye ve teşvik verin.

Tatil arasından sonra çalışanlar çalışmaya hemen odaklanamayabilir ama hediyeler ve teşvikler çalışanların işlerine odaklanmalarına yardımcı olur ve onların heyecanlanmalarını sağlar. Çalışanlarınızı yıl içinde ödüllendirebilir ve motive edebilirsiniz veya çalışmaları için onları umumi bir şekilde takdir edebilirsiniz veya ürün, hediye gibi evde veya işte kullanabilecekleri daha somut bir hediye verebilirsiniz. Bu iPad kapaklarından, dolma kalemlere plaj havlularına kadar her şeyi içerebilir. Ekibi tanımak ve teşekkür etmek için zaman ve çaba harcamak insanların değerli ve de minnettar kalındığını hissettirmelerinin harika bir yoludur.

Yıl sonu ödülleri verin.

En iyi performans gösterenleri, gelişme gösterenleri ve takım oyuncularını onları tatilden sonra tutabilmek adına tanıyın. Takımınız için kendi akranlarının önünde resmi olarak tanınmaktan daha çok motive edecek hiçbir şey yoktur.

Kurum içi terfi yapın.

Mümkün olduğunca kurum içinde terfi yapın. Bu çalışanların önlerinde potansiyel bir kariyer görmelerini sağlarken aynı zamanda iş arama heveslerini de kıracaktır. Kurum içinde terfi yapmak kurumunuzdaki en iyi performans gösterenlerin kalmasını sağlar ve sizi yeni birini işe alma ve eğitme masrafından kurtarır.

Örnek oluşturun.

Eğer zaman eksikliğinizden dolayı işe mızmızlanarak dönüyorsanız, çalışanlarınız sizin modunuzu alır ve de iş ortamında böyle davranmanın ve düşünmenin kabul edilebilir olduğunu düşünür. İnsanların rehberlik için liderlerine baktığını hatırlayın, böylece onlara Yeni Yıla karşı heves ile nasıl başa çıkılacağını gösterin.

Esneklik sunun.

İş yerinde esneklik önceden hiç olmadığı kadar çok aranıyor. İnsanların yaşam stillerini ve çevrelerini değiştirme doğası siz eğer kurumda esneklik sunabilir ve uyarlayabilirseniz kurumda güçlü bir sadakate dönüşebilir. Bu evde çalışma günleri, bireye göre esnek çalışma saatleri olabilir.

Amaçlar belirleyin.

Amaçlar belirlemek ekibinizin başarısı ve işten aldıkları zevk için çok önemlidir. Eğer çalışanlarınız büyük resmi görebilir ve bunun için bir amaç sahibi olursa çabalarına odaklanabilir ve de işlerinde daha çok katılım gösterebilir.

Ekibinizi yetkilendirin.

Sahiplik hissi çalışanların başarıya ulaşması için esastır. Ekibinize sahip olacakları sorumlulukların net bir taslağı dahilinde işleri tamamlamaları için gereken ekipman ve yeri sağlayarak onları sadece sorumlu tutmaz aynı zamanda daha çok katılım yapmalarını sağlarsınız.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!