Close
Mobil Menu Bars

Takım Ruhu Mu? Bireysellik Mi?

02 Temmuz 2019, 1298 defa okundu.
Takım Ruhu Mu? Bireysellik Mi?
takım ruhu, takım, takım çalışması, liderlik, online eğitimler, bireysellik,

Kimine göre bir projede takım kurarak çalışmak istenilen hedefe ulaşmak için en idealidir. Kimine göre ise bireysel çalışma daha kaliteli bir sonucun elde edilmesini sağlar. 

Bireysellik Mücadele Gerektirir

Bireysellik kişinin tek başına öz beceri ve tecrübeleri sonucu uzman olduğu konularda gösterdiği gayretlere denir. Aslında bireysellik kişinin kendi seçimi gibi gözükse de toplumda var olduğu sürece bir yap bozun parçasıdır. Birey evde tek başına yaşasa bile izlediği bir tv programıyla reytinglerde kapının önüne bıraktığı çöpüyle doğada marketten ürün satın alarak tüketim sektöründe değişiklik sağlar. 

Bu durumda bireysellik nedir denilince tek başına gösterilen çabadan ziyade toplumu oluşturan halkalardan biri diye düşünülebilir. Genelde toplumda bir takım halinde yaşıyoruz. Yaratılış olarak güçlü olanın zayıf olanı ezmediği ve mutualist yaşamak zorunda olduğu tek canlının insan olduğu bilinmektedir. Yapılan sosyolojik çalışmalara bakılırsa geçmiş senelerde dünya toplumunda bireysel bir kazanç bireysel öne çıkmalar ve yükseliş vardı. 

Bilgi, tecrübe, uzmanlık, parasal güç gibi kavramlar tek bir kişi tarafından dağıtılırdı. Bireysel yaşamak kişide psikolojik olarak çevresindeki insanlardan daha üst seviyede olma zorunluluğu getirmektedir. Bu durum sosyal hayatta sürekli mücadele içinde olmayı gerektirir. Günümüzde ise bilgileri paylaşmanın maddi manevi daha fazla kazanç ve çoğulculuk sağlayacağını keşfeden yeni nesil bu anlamda takım ruhu değerini artırmıştır.

Takım Ruhu Enerjisi

Ortak bir amaç uğruna kurulmuş ve üstlenilen görevi en iyi şekilde sonuçlandırmayı hedefleyen gruplara takım, bu amaçta başarı elde edilmesi için oluşturulan enerjiye de takım ruhu denilmektedir. Takım, bireylerin bir araya gelerek tamamladığı yapı olarak da tanımlanabilir. Takım ruhunda gösterilen enerjinin büyüklüğü bireylerin benlik duygusunu eritmesiyle derecelendirilir. 

Kişi ne kadar bireysellik duygusunu geri plana itip ekip ruhunu yakalarsa hedeflerinde o kadar başarı gösterir. Takım ruhu da iyi beslenirse ekibin zorluklar karşısındaki mücadele yetisi artar. Takım ruhunu beslemenin yolu takım arkadaşlarını iyi tanımaktan geçer. Farklı karakterlere sahip kişilerle oluşturulacak takım, verilen görevde üst düzey başarı elde edilmesini sağlar. İş hayatında takım çalışması çok önemlidir. İş dünyasında elde edilen başarıları ödüllendirmek de takım ruhuna iyi gelen bütünlüğü kuvvetlendiren motivasyon kaynaklarından biridir.

Takım Ruhunu Oluşturmak

İş hayatında takım ruhu oluşturmanın yolları  aynı amaç için bir arada olan bireylerin uyum içinde çalışmasından geçmekte. Takım ruhu için ben kelimesi yerine biz kullanmak  birinci hedeftir. Ekipte bir lider vardır. Ancak lider ben diye kendini ön planda tutmaz ÇÜNKÜ grubun sözcüsü konumundadır. Aynı zamanda lider takım ruhunu oluşturmanın yolları konusunda kendini güncellemekten ve ekibin heyecanını diri tutmaktan sorumludur. Takım içerisinde samimiyet, doğallık ve paylaşma sevgisi takım ruhunu diri tutan bir diğer öğelerdir.

Dijital Ortamda Takım Ruhu 

Günümüz de dijital ortamda takım ruhunun çok daha uyum içinde ilerlediği gözlemlenmektedir. Artık paylaşımcı, üretken ve birlikte daha güçlüyüz diyen bir nesil geliyor. El ele tutunan ve bilgi/belge aktarımı yaparak hep birlikte kalkınmayı hedefleyen bir gençlik söz konusu. Dijital dünyada elden ele yapılan bir paylaşım çok kısa sürede dünyanın öbür ucuna ulaşabilmekte. Gençlerin dijital ortamdaki bilgi paylaşımı, oynadıkları oyunlarda şifre ve belge aktarımı aslında takım ruhunun onların nezdinde ne kadar sağlam olduğunu gösteren bir kanıt. 

Gençler birbirlerine güveniyor. Yeni nesil dijital ortamda takım ruhu kavramını en iyi anlayan ve uygulayan bireylerden oluşuyor. Ekip olarak hareket etmek hem zaman açısından kazanç hem de bedensel ve zihinsel olarak tasarruf sağlamakta. Gençler bu avantajın farkında. Bu yüzden takım olarak kazanmanın çabasında oldukları da ortada. Takım ruhu ve takım çalışması için iş hayatında kendinizi geliştirmek adına katılacağınız ücretsiz online eğitimler var. İstanbul İşletme Enstistüsü tarafından alacağınız bir Liderlik Eğitimi bu konuda size büyük fayda sağlayabilir.

Yazar: Melike Dörtkardeş
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!