Close
Mobil Menu Bars

Takım Çalışmasının Önemi

25 Temmuz 2016, 9104 defa okundu.
Takım Çalışmasının Önemi
Takım Çalışmasının Önemi

Dünya değişiyor ve biz de bu değişime ayak uydurmak için sürekli yenilenmeye, yeni organizasyonel ve teknolojik koşullara ayak uydurmaya çalışıyoruz. Bazen koşullar bir işi tek başımıza yapmamızı imkansız hale getirebiliyor. Bu yüzden çalışanlar da işlerini sadece aldıkları direktifler doğrultusunda değil de yeteneklerini sergilemek  ve başarılı bir iş çıkartmak adına bireysellikten uzaklaşıp takım halinde o başarıya ulaşmak istiyor. Peki, sürekli duyduğumuz takım çalışması nedir ve neden önemlidir?

Takım Çalışması

Öncelikle "Takım" nedir bunun kısaca tanımını yapalım; belli bir topluluğun (iki veya daha fazla ) hedeflerine ulaşmak için değişik beceri, eğitim ve düşünceye sahip çalışanları bir araya getirerek yaratıcı güçlerini, emeklerini ve bilgilerini birleştirmesidir. Sahip olduğumuz takım;  enerjik bir ruha, yeniliklere ve önerilere açık, ekipçe kararlar alınmasını uygulayabilen, birbirini destekleyici,  karşılaşılan problemleri ortak çözebilen, verimliliğe ulaşabilmek adına çözümcü ve fikir üretebilen bir yapıya sahip olmalıdır. Ekipler her zaman ortak fikirde olmayabilir ama ortak paydada anlaşabilmek ve olaylara ortak yaklaşabilmek en önemli unsurdur. Peki, neden takım çalışması bu kadar önemlidir? Takım çalışması; Takımın içinde yer alan bireyleri sürekli yenilikçiliğe teşvik eder ve hataların en aza indirilmesine yardımcı olur. Moral ve motivasyonun yükselmesini, özgüven duygusunun ve kişiler arası iletişimin daha iyi hale gelmesini sağlar.

Takım Liderinin Görevleri

Her takımın bir lideri vardır ve her lider ekibinin ortak paydada buluşması adına önemli rollerde görev alır. Takım lideri olmak için bazı özelliklere sahip olmak gerekmektedir bunlardan bazıları;  lider içinde bulunduğu topluluğun fikirlerine saygılı, ben kavramından uzak, her türlü görüşe açık olmalıdır ve alınan kararlar takım lideri tarafından değil topluluğun ortak kararı ile alınır. Lider sözcü görevini görür, takımının almış olduğu kararları uygular ve dile getirir. Diğer özelliği ise takım lideri ekibi yönetmek, yürütülen faaliyetleri organize etmek, çalışmak için uygun ortamı sağlamak, ekip üyelerinin motivasyonunu sağlamaktan sorumludur.

Takım içinde yer alan üyelere düşen sorumluluklar

Üyeler; yapılacak toplantı, organizasyon gibi aktivitelere düzenli şekilde katılmak, karar alma problem çözme gibi durumlarda aktif katılımda bulunmak, üzerine düşen görev ve sorumlulukları yerine getirmekle hükümlüdür. Günümüzde takım Çalışması artık profesyonel yaşamın bir parçası haline gelmiş ve çalışanlar takımca başarıya ulaşmanın önemini daha iyi kavramıştır. Ekipçe güzel ve iyi işler başarmanız dileği ile…  

 

Takım nedir?

Belli bir topluluğun (iki veya daha fazla ) hedeflerine ulaşmak için değişik beceri, eğitim ve düşünceye sahip çalışanları bir araya getirerek yaratıcı güçlerini, emeklerini ve bilgilerini birleştirmesidir.

Takım çalışmasının amacı nedir?

Takımın içinde yer alan bireyleri sürekli yenilikçiliğe teşvik eder ve hataların en aza indirilmesine yardımcı olur. Moral ve motivasyonun yükselmesini, özgüven duygusunun ve kişiler arası iletişimin daha iyi hale gelmesini sağlar.

Takım liderinde olması gereken özellikler nelerdir?

İçinde bulunduğu topluluğun fikirlerine saygılı, ben kavramından uzak, her türlü görüşe açık olmalıdır.

Takım içerisinde yer alan üyelerin görevleri nelerdir?

Yapılacak toplantı, organizasyon gibi aktivitelere düzenli şekilde katılmak, karar alma problem çözme gibi durumlarda aktif katılımda bulunmak, üzerine düşen görev ve sorumlulukları yerine getirmekle yükümlüdür

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Eda Konukcu
Eda Konukcu
11 Nisan 2018
5.0

Bu konuya dair bir eğitim oluşturmalı online sistem üzerinden ders vermelisiniz. Ücretli/ücretsiz sertifka programı şeklinde