Close
Mobil Menu Bars

Stresten Korkma, Stresi Yönet!

05 Eylül 2019, 1608 defa okundu.
Stresten Korkma, Stresi Yönet!
stres, stres yönetimi, motivasyon

Stres, günlük yaşamın adeta bir parçasıdır. Kontrol edilebilir ve yönetilebilir stres, motivasyonumuzu ve enerjimizi olumlu yönde artırır. 

Ancak her şeyde olduğu gibi stresin de  fazlası zarar. Fazla ve kontrolsüz stres, günlük yaşam kalitemizi düşüren, iç dünyamızı ve bedenimizi olumsuz etkileyen bir durumdur. Stresten her ne kadar kaçınmaya çalışsak da hayatımızın içerisindedir.  Ailemizde, işimizde, sosyal çevremizde yani hemen her alanda görülebilen stresle başa çıkabilmek de bizim elimizde. Stres yönetimi, bu gibi olumsuz durumları kontrol altında tutmamıza yardımcı olur.

Strese Sebep Olan Etkenler

Sevdiğimiz birinin kaybı, yeni bir ortama girmek, işyerimizdeki sorumluluklarımız, eğitim hayatımızdaki sınav ve ödevlerimiz, iş kaybı, insan ilişkilerimizde problemler, sağlık sorunları gibi faktörler, stres yaşamamıza neden olmaktadır.

Stres Altında Olduğumu Nasıl Anlarım?

Stres altında olduğumuzda günlük yaşamımız olumsuz anlamda etkilenir. Peki gerçekten stresli olduğumu nasıl anlarım? Başlıca belirtiler; yemek düzeninin bozulması, yeme içmede isteksizlik veya aşırı istek duyma, motivasyonsuzluk ve yapılan işlerdeki istikrarsızlık, kolay sinirlenme, baskı altında hissetme, yüksek kaygı, baş ağrısı nöbetleri, uyku düzeninde bozulmalar bunlardan birkaçı. 

stres, stres yönetimi, motivasyon

Stres Yönetimi Neden Önemli?

Stres yönetimi, fazla stresin kişide yarattığı hasarları önlemede, kalıcı sorunlar yaşanmasının önüne geçilebilmesi açısından önemlidir. Çünkü uzun süreli stres yaşadığımızda bağışıklık sistemimiz zayıflar, böylece hastalıklara daha kolay yakalanırız. Öte yandan vücuttaki kas sistemimiz de bu durumdan olumsuz etkilenir. Boyun ve omuz çevresinde ağrılar, sızlamalar kendini hissettirir. Günlük yaşam kalitemizi düşüren ağrıları, rahatsızlıkları da stres yönetimi ile önleyebiliriz.

Ruh Sağlığınızı Nasıl Etkiler?

Uzun süreli stres; ruh sağlığında bozulmalar, kaygılarda çoğalma, olumsuz düşüncelerde artış, konsantrasyon sağlayamama gibi sorunlara yol açar. Bunların sonucunda da psikolojik sorunlar yaşamaya başlarız. Stres Yönetimi bu gibi olumsuzlukların da önüne geçmemize yardımcı olur.

stres, stres yönetimi, motivasyon

Mutlu Hayat, Başarılı Bir Kariyer İçin… 

Stresi yönetiminde başarılı olmak için öncelikle sorunun kaynağına inmelisiniz. Bunun için günlük yaşamı ve iş hayatını olumsuz etkileyen stresin ana sebebini nasıl bulabileceğinizi öğrenmeniz gerekir. Stres Yönetimi Eğitimi ile stresi kontrol altına alıp yöneterek, yaşadığınız olumsuz etkileri lehinize çevirebilirsiniz. Böylelikle hem günlük yaşamınızda hem de iş hayatınızda enerjiniz yüksek, çalışma motivasyonunuz güçlü olur. İyi bir kariyer için de iyi bir hayat için de stres yönetimini öğrenmek, son derece gerekli bir beceridir.

stres, stres yönetimi, motivasyon

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!