AnasayfaBlogStresten Kaçınmak Nedir?
Stres Yönetimi

Stresten Kaçınmak Nedir?

14 Kasım 2018
Stresten Kaçınmak Nedir?

Stresten kaçınmak, hem özel hayatımızda hem de iş hayatımızda kolay kolay başaramadığımız bir durumdur. Sadece zihinsel olarak değil aynı zamanda fiziksel olarak etkileri hissedilen ve zaman zaman çok ağır olumsuz fiziki etkilere sebep olan bir durumdur. Stres naif bir olgu değildir.

Stres kendiliğinden var olmaz. Dış faktörlerin etkilemesi ile, organizmayı harekete geçiren ve vücudumuzun savunmaya geçmesine sebep olan gerginlik ve gerilim yaratır. Stresten uzak durmak için öncelikle dış faktörlerin etkisini en aza indirmek bir yöntem olarak akla gelebilir. Ancak dış faktörler ile ifade edilen bireyden bağımsız olaylar, bireyin kendi istediği ile azaltabileceği veya tamamen ortadan kaldırabileceği durumlardan oluşmaz. Dolayısı ile bireyin stresten kaçınmak veya aza indirmek için kendi başına yapabileceği veya uygulayabileceği yöntemler kullanması gereklidir diyebiliriz.

Bireylerin Kendi Başına Yapabileceği Etkinlikler

 • Fırsat buldukça fiziksel faaliyetler ile uğraşın. “Vücudunuzun ihtiyacı olduğu kadar” spor faaliyeti kendinizi iyi hissettirecektir.

 • Mizahtan uzak durmayın. Gülmek sakinleşmenizi ve mutlu olmanıza yardım eder.

 • Aile, arkadaş çevresi ve özellikle birlikte vakit geçirmekten keyif aldığınız kişiler ile sosyal faaliyetler yapın.

 • Hobilerinize zaman ayırın. Kimsenin size yargılamadığı alanlara daha sık uğrayın.

 • Yoga gibi sakinleşme tekniklerini fırsatınız olursa deneyin.

İşyerinde Yaşadığımız Stresin Nedenleri

 • Bilgi ve birikiminiz ile örtüşmeyen işler,

 • İşin sorumluluğunun yeteri miktarda dağıtılmamış olması,

 • Amirlerden veya çalışma arkadaşlarından iş ile ilgili yeterli destek görülmemesi,

 • Kötü yönetim uygulamalarını sıralayabiliriz.

Elbette, bu sayılanlardan daha fazla durum ve ortam da stres yaratabilir. Bir yandan stresten kaçınırken ya da etkilerini azaltırken bir yandan da stres yapmamıza sebep olan durumlarda ufak tefek düzenlemeler yapılması olumlu katkılar sağlayacaktır;

 • Sorumluluk alanlarınızı daraltabilir eğer astınız varsa sorumluluk adımlarının bir kısmını devredebilirsiniz, ya da amirleriniz ile konu hakkında görüşmeyi deneyebilirsiniz,

 • Bilginiz ile örtüşmeyen bir işiniz varsa ilave eğitimler alarak veya şirketten talep ederek bu açığı kapatmak kendinizi eksik hissetmenizin önüne geçebilir,

 • Çevrenizden destek görmüyorsanız bunu ifade etmekten ve yardım istemekten çekinmeyin aksi takdirde ortaya çıkacak olumsuz sonuçların sadece size değil çevrenizi de etkileyeceğini onlara anlatmaya çalışın,

 • Gerçekten çok kötü amirleriniz varsa bu amirleri değiştiremiyorsanız en uygun zamanda iş değiştirmek için harekete geçin.

Dünya sağlık örgütünün, “sağlıklı bir iş nedir” sorusu içindeki tanımında; “…Sağlık sadece hastalığın veya sakatlığın ortadan kaldırılması değil fiziki, ruhsal ve sosyal olarak tam bir refah seviyesidir, sağlıklı bir çalışma çevresi sağlıksız koşulların yokluğu ile değil sağlığın geliştirilmesine verilen önem ile ölçülür.” ifade edilmektedir. Dolayısı ile kişisel yaşamınızda yapacağınız değişikliklere ilave olarak iş yerinizde de stresi azaltmak için asgari olarak yukarıdaki önlemleri denemekte fayda var. Elbette bireyin bütün çevresini stresten uzak şekilde düzenlemesi mümkün değildir. küçük dokunuşlar ile pek çok stres faktörünü saf dışı bırakabilir. Bu konuda alınacak stres yönetimi eğitimi ile birey bu süreci daha kolay atlatabilir.

Stres Nedir?

Sadece zihinsel olarak değil aynı zamanda fiziksel olarak etkileri hissedilen ve zaman zaman çok ağır olumsuz fiziki etkilere sebep olan bir durumdur. Stres naif bir olgu değildir.

Stresten Kaçınmak İçin Ne Yapılır?

Fırsat buldukça fiziksel faaliyetler ile uğraşın. “Vücudunuzun ihtiyacı olduğu kadar” spor faaliyeti kendinizi iyi hissettirecektir. Mizahtan uzak durmayın. Sosyal faaliyetler yapın. Hobilerinize zaman ayırın. 

İş Yerinde Stresin Nedenleri Nelerdir?

Bilgi ve birikiminiz ile örtüşmeyen işler, işin sorumluluğunun yeteri miktarda dağıtılmamış olması, amirlerden veya çalışma arkadaşlarından iş ile ilgili yeterli destek görülmemesi, kötü yönetim uygulamalarını sıralayabiliriz.

Stresten Kaçınmakstresstresten kaçınma yöntemleristresten uzak durmakstres ve iş hayatı
İbrahim Çetin
İbrahim Çetin
Blog Yazarı

İstanbul Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi - Felsefe Eğitimine devam etmektedir. Kendisini kariyer ve kişisel anlamda geliştirmeye adamıştır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Stres Yönetimi Eğitimi
4.5
(21)

Stres Yönetimi Eğitimi

6 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
500209
Duygusal Zeka Eğitimi
4.9
(73)

Duygusal Zeka Eğitimi

36 Konu5 Saat
NLP eğitimi ve sertifikası
5
(40)

NLP Eğitimi

26 Konu10 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
755259