AnasayfaBlogStresle Başa Çıkma Yöntemi Olarak Meditasyon
Stres Yönetimi

Stresle Başa Çıkma Yöntemi Olarak Meditasyon

04 Nisan 2021
Stresle Başa Çıkma Yöntemi Olarak Meditasyon

Günümüzün karmaşık modern dünyasında birçoğumuz farklı nedenlerden dolayı stresli hissettiğimiz olaylarla karşı karşıya kalıyoruz. Bunların nedeni yapmak zorunda olduğumuz işler, kazanmamız gereken sınavlar ya da sorumluluklar olabilir. Problem ne olursa olsun kendimizi kontrol edemediğimiz noktada psikolojik ve fizyolojik açıdan olumsuz etkileniyoruz. Düzenli bir şekilde yaptığımız meditasyon çalışmaları ise bize bir çıkış yolu sunuyor. 

Stres Nedir?

Stres, tehdit olarak gördüğümüz bir durumla karşılaştığımızda vücudumuzun savunma mekanizmasının devreye girmesine denir. Hayati durumlarda duyuların keskinleşmesi gibi faydalı olabilecek etkileri vardır. Ancak günlük yaşam içerisinde önümüze çıkan engellere verdiğimiz tepkileri kontrol edemememiz bizlere psikolojik açıdan zarar verir. Stres hormonu nedeniyle aşırı tepkiler vermeye başlarız. Bunun sonucunda depresyon, öfke ya da stres kaynaklı fizyolojik hastalıklar gibi bireysel hayatımızı da etkileyen elementler oluşur.

Özellikle iş hayatımızda ya da eğitim-öğretim yıllarımızda birçok stres faktörüyle karşılaşırız. Toplantı öncesinde ya da sınava girmeden önce ortaya çıkan bu durumla başa çıkamamamız hoşlanmayacağımız sonuçlar doğurabilir. Bu da özgüvensizliğin ortaya çıkmasına neden olabilir. İnsanlar stresin yıkıcı etkilerinden arınmak için medikal ya da psikolojik destek alabilir. Bunun yanında bilimsel olarak etkileri araştırılmaya başlanmış bazı geleneksel pratikler de mevcuttur. Kökleri uzun yıllar öncesine dayanan meditasyon, son yıllarda stresle başa çıkma yöntemi olarak fazlasıyla rağbet görmekte.

Meditasyon İle Stres Yönetimi

Köklü bir uzak doğu pratiği olan meditasyon, deneyim anlamında oldukça bireysel ve özeldir. Kişiler kendi pratiklerini farklı şekilde açıklayıp anlamlandırabilirler. Herhangi bir dini düşüncenin himayesinde değildir. Aslında bir şifalandırma ve şifalanma yöntemi olarak görülür. Özünde ‘’derin düşünme’’ anlamına gelir. Öz şefkat, bilinçli farkındalık, nefes çalışmaları gibi birçok çeşidi ve yöntemi vardır.

Stresle başa çıkmamızda ise bize en çok şifasını sunan yöntem nefes çalışmasıdır. İnsanın düşünsel sürecini ve zihnini bazı nefes çalışmaları ile denetlemesi pratiğine dayanır. Birkaç dakika boyunca dış etkenlerden bağımsız olarak nefesimize odaklanmamız sayesinde daha berrak bir zihinle düşünürüz ve aşırı tepkiler vermekten kaçınmış oluruz. Bu da bizi stresin getireceği olumsuz etkilerden büyük çoğunlukla korur.

Yaklaşık 50 yıldır yapılan bilimsel araştırmalarla temellenen bazı sonuçlar da bize meditasyonun beyni ve bakış açısını değiştirebildiğini söylüyor. Bu yaptığımız çalışmalar beynimizdeki karar alma mekanizmasını etkili bir şekilde çalıştırıyor. Bu sayede stres sizi yönetmiyor. Siz onu doğru bir şekilde yönetip doğru kararlar alabiliyorsunuz.

Harvard Tıp Okulu’nda nöroloji alanında çalışmalar yürüten Sara Lazar da yaptığı çalışmalar sonucunda stresi azaltma konusunda meditasyonun faydasına değinmekte ve bir eğitmen eşliğinde yapılmasını önermekte. Siz de eğitmen yardımı ile ya da tek başınıza pratiğinizi yapabilir, hayatınıza daha olumlu bir yön çizebilirsiniz.

Meditasyon Nasıl Yapılır?

Her yerde kendinize meditasyon yapmak için bir alan oluşturabilirsiniz. Özel olarak bir obje ya da araç gerektirmez. Evinizde bir minderin üzerinde ya da ofisinizde koltuğunuzda oturuyor olabilirsiniz. Fakat yine de bazı noktalara dikkat edilmesi pratiği daha sağlıklı hale getirecektir. Özellikle çalışmalara yeni başlıyorsanız telefonunuzu ve diğer elektronik eşyalarınızı sessiz bir konuma getirmeniz dikkatinizin dağılmasını engeller. Dilendiği taktirde kulaklık ya da kulak tıkacı da kullanılabilir.

Eğer zamanınız varsa 5 ile 20 dakika arasında yapacağınız meditasyon faydalı olacaktır. Pratiğinizin bittiğini anlamak için rahatsız etmeyecek düzeydeki bir ses aralığında alarm kurabilirsiniz. Çalışmanız nefes temelli olacağı için omurganızı dik tutmaya ve dik oturmaya özen gösterin. Gözlerinizi kapatmanız odaklanmanıza yardımcı olacaktır. Rahat bir pozisyonda hissettiğiniz zaman pratiğinize başlayabilirsiniz.

Zihninizi boş bir alan gibi düşünün. Aklınıza tabi ki bazı düşünceler gelebilir çünkü zihni boşaltmak tahmin ettiğiniz kadar kolay olmayabilir. Önemli olan onların geçip gitmesine izin verip çalışmanıza tekrar dönmeniz. Bunun için tekrar nefesinize odaklanmaya çalışabilirsiniz. Burnunuzdan derin ve sakin nefesler alın. Nefesi ciğerlerinizde değil, karnınızda hissedin.

Bu çalışmalarda sıklıkla kullanılan odaklanmaya ve anda kalmanıza da yardımcı olan kelime öbeklerini de tekrar edebilirsiniz. Birçok kişinin aşina olduğu ‘’om’’ sesi bunlardan biridir. Çalışmanız sona erip hazır hissettiğinizde gözlerinizi açabilirsiniz. 

Stres Nedir?

Stres, tehdit olarak gördüğümüz bir durumla karşılaştığımızda vücudumuzun savunma mekanizmasının devreye girmesine denir. Günlük yaşam içerisinde önümüze çıkan engellere verdiğimiz tepkileri kontrol edemememiz bizlere psikolojik açıdan zarar verir.

Meditasyon İle Stres Yönetimi Nasıl Yapılır?

Stresle başa çıkmamızda ise bize en çok şifasını sunan meditasyon yöntemi nefes çalışmasıdır. Birkaç dakika boyunca dış etkenlerden bağımsız olarak nefesimize odaklanmamız sayesinde daha berrak bir zihinle düşünürüz ve aşırı tepkiler vermekten kaçınmış oluruz. Bu da bizi stresin getireceği olumsuz etkilerden büyük çoğunlukla korur.

Meditasyon Nasıl Yapılır?

Her yerde kendinize meditasyon yapmak için bir alan oluşturabilirsiniz. Özel olarak bir obje ya da araç gerektirmez. Evinizde bir minderin üzerinde ya da ofisinizde koltuğunuzda oturuyor olabilirsiniz. Özellikle çalışmalara yeni başlıyorsanız telefonunuzu ve diğer elektronik eşyalarınızı sessiz bir konuma getirmeniz dikkatinizin dağılmasını engeller.

YAZAR: GIZEM ŞAN

Stresle Başa Çıkma Yöntemi Olarak Meditasyon stres nedir Meditasyon İle Stres Yönetimi meditasyon meditasyon nedir
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Meditasyon Nedir, Nasıl Başlanır?
Motivasyon

Meditasyon Nedir, Nasıl Başlanır?

16 Mayıs 2019
Tükenmişlik Sendromu İle Başa Çıkmak
Tükenmişlik Sendromu

Tükenmişlik Sendromu İle Başa Çıkmak

19 Haziran 2019
Öfke Yönetimi Nasıl Yapılır?
Stres Yönetimi

Öfke Yönetimi Nasıl Yapılır?

05 Şubat 2020
Ruhun Dışa Vurumu: Sanat Terapisi
Kişisel Gelişim

Ruhun Dışa Vurumu: Sanat Terapisi

25 Mart 2021
Stres Yönetimi Eğitimi
4.5
(21)

Stres Yönetimi Eğitimi

6 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
14080
Duygusal Zeka Eğitimi
4.9
(73)

Duygusal Zeka Eğitimi

36 Konu5 Saat
NLP eğitimi ve sertifikası
5
(40)

NLP Eğitimi

26 Konu10 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
230105