Published on: 03 Aralık 2015 Konuk Yazar 0 Yorum
Okuma Sayısı : 979

Sözlüğe göre stres zihinsel, duygusal veya fiziksel bir bağ veya gerginlik olarak tanımlanır. Birçoğumuzun gün içinde yapması gereken çok şeyi oluyor ve bu da strese sebep oluyor. Bazen koşu bandında kalmış bir fare gibi hissediyoruz. Bunun sebebi finansal güvensizlik, travmatik deneyim, kişisel çatışmalar veya hayatımızdan çok şey isteyen rutin işler olabilir. Stresin etkileri uzun dönemde vücudumuz için yorucu olabilir. Sürekli sahip olunan stres sağlık bozukluklarına, duygusal problemlere, uyku düzensizliğine, depresyona veya gergin ilişkilere sebep olabilir. Stres yönetimi dediğimiz şey işte tam da bunların çözümüne ilişkindir. Vücuttaki stres bizim acil cevap sistemimiz olarak tanımlanabilir. Aynı polis veya itfaiyenin gibi bizim kurtuluşumuz için gelmesi gibi. Vücutta hormonlar nefes alma oranını, kalp atış oranını ve kan basıncını arttırmak için salgılanır. Bu kötü bir şey değildir çünkü bu bizi stresle başa çıkmaya hazırlar. Problem stresin uzun süre devam etmesinden kaynaklanır. Bu motoru hiç kapatmadan hızlandırmak demektir. Bazılarımız stresten kaçmak için ilaçlara, alkole veya sigaraya kaçar. Ama bu durumu sadece daha da kötüleştirir. Stresi yönetmenin yolu nedir? Stresin bazı nedenlerini ve onlardan nasıl kaçınılması gerektiğini anlatmamıza izin verin.

Stres yönetimi için bilmeniz gerekenler.

1 - Güvensizlik.

Unutmamamız gerekir ki kimsenin tam bir güvencesi yoktur. Zaman ve tahmin edilemeyen olaylar her zaman olur. Güvensizlikle başa çıkmanın en iyi yolu bir arkadaşa açılmaktır. Queen Üniversitesi araştırmacıları yakın ilişkide olan partnerler arasındaki duygusal yük paylaşımının kanıtını buldular. Çalışmada doktora adayı Jessica Lougheed sevilen biriyle gerçekleşen güçlü bir ilişkinin zor durumlarda stresi azalttığını ortaya koydu. Başka bir öneri de devamlı olarak en kötü senaryolara odaklanmamak gerektiği. Bu sadece duygusal rezervleri kurutur. Ve korktuğunuz şey belki de hiç gerçekleşmeyecek. Sadece bugüne odaklanın, çünkü yarının kendine ait problemleri zaten olacak.

2 - Acımasız Rutin İşler.

Rutininiz trafik, çalışma ve çocuk veya yaşlı bakımı içerebilir. Bunların hiçbiri durdurulamaz. O zaman kaçınmak için ne yapabilirsiniz? Kendinize biraz zaman verin, düzgünce dinlenin, önceliklerinizi belirleyin ve hayatınıza uygulayın. Hayatınızı basitleştirmek sizin maliyetlerinizi azaltacaktır, böylece işte az vakit geçirirsiniz ve ailenizi yönetmeye daha fazla vakit bulursunuz. Bu size huzur ve mutluluk verebilir.

3 - Kişisel Çatışmalar.

Kişisel çatışmalar özellikle iş yerinde olduğunda stresli olabilir. Bir anlaşmazlık çıktığında sakin kalmaya çalışın. Kendinizi diğer insanın yerine koyun ve iki tarafın da durumunu anlayın. Anlayışlı ve affedici olun. Affetmek mutluluk, sağlık ve barış getirir. Stres yönetimi için de mutluluk direksiyonu sabit tutmanızı sağlar.

4 - Travmatik olaylar.

Başımızdan kazalar geçebilir, hastalıklar geçirebiliriz veya evimizi bile kaybedebiliriz. Durum ne olursa olsun bununla başa çıkabiliriz. Bir stres yönetimi uzmanına göre diğerlerine yardım etmek eden ve edilen kişiye iyi şeyler hissettiriyor. Geleceğe dair bir umut aynı zamanda pozitif tavrı korumakla birlikte stresle başa çıkmak için harika bir yoldur. Belki de yeni bir dil öğrenmek, bir enstrüman çalmayı öğrenmek veya ellerimizle bir şeyler yaratmak gibi hobiler deneyebiliriz. Bu önerilerin hepsi ruh için ilaç gibidir. Stres yönetimi sizi çöküntüye uğratacak her olaydan uzak tutmalıdır. Yukarıdaki önerileri uygulamak size stresle dolu olan dünyada stresle daha iyi başa çıkmanıza yardımcı olacaktır.

  • stres yönetimi ,
  • stresi yönetmek ,
  • stresle başa çıkmak ,
  • stresle nasıl başa çıkılır
Yazar
    Blog Yazarı
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı