Close
Mobil Menu Bars

Stres Kontrolü İçin Yürüyüş

17 Haziran 2019, 1745 defa okundu.
Stres Kontrolü İçin Yürüyüş
yürüyüş, stres, stres kontrolü, stres yönetimi, online eğitimler,

Stres, fiziksel veya ruhsal olarak cevap gerektiren herhangi bir değişikliğe karşı vücudumuzun verdiği tepki olarak bilinir. Birçok hastalığın ve sorunların başında stres yer alır. Kafada oluşan devamlı soru ve şüphe duygusu, heyecan ve endişe bulguları stresin temellerini oluşturmakta. Stres kontrolü önemlidir. Stres ve stresten korunma yolları için farklı aktivite veya çalışma mevcuttur. Bunların arasında yer alan tempolu yürüyüş kişiye stres konusunda çok yardımcı olur.

Yürüyüş Dünyaya Açılmalı

Hep yürüyüş yapmanın en kolay ve en ucuz spor olduğunu duyarız. Üstelik farklı alanlarda çok başarılı olmuş kişilerin hayatlarına baktığımızda yürüyüşü bir nevi hobi olarak edindiklerini şahit olmaktayız. Örneğin, yürüyüş yapmakla ilgili başlı başına bir kitap kaleme alan David Le Breton, Yürümeye Övgü isimli bu eserinde bizi bol bol yürümeye davet ediyor. 

Breton şöyle diyor; “Yürüyüş dünyaya açılmadır. İnsanı mutlu yaşam duyguları içinde yeniden oluşturur. İnsan bazen yürüyüş sonrası değişmiş olarak döner ve çağdaş yaşamlarımızda ağır basan ivediliğe boyun eğmekten çok zamanın keyfini çıkarmaya eğilimli hisseder.”

Edebiyatçılar arasında sadece Breton değil aynı zamanda Henry David Thoreau, Murakami gibi yazarlar  yürümek hakkında kendi deneyimlerinden yola çıkarak yaşamı nasıl dönüştürdüğünü anlatan kitaplar kaleme aldı. Bu yazı da sağlıklı gelişim için yürüyüş yapmanın neden gündelik hayatımızın bir parçası olması gerektiğini anlatıyor. 

Yürüyüş Yapmanın Fiziksel Faydaları

 • Kalp sağlığını iyileştirir.
 • Kilo verdirir.
 • Kan basıncını dengeler.
 • Kansere karşı mücadele eder.
 • Dolaşımı geliştirir.
 • Diyabet riskini azaltır.
 • Kasları ve kemikleri güçlendirir.
 • Sindirimi iyileştirir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • D vitamini üretimine yardımcı olur.

Yürüyüş Yapmanın Zihinsel Faydaları

Stresten kaçınmak ve yaşamı daha sağlıklı ve neşe içinde yaşamak için günde 30 dakika tempolu yürümek bize çok şey katacaktır. Evet, her gün ortalama yarım saat yürüyüş yapmak kişinin sadece fiziksel bedenini değil psikolojik durumunu da etkilemektedir.
Yürümek aynı zamanda düşük etkili bir aerobik egzersiz olarak Alzheimer riskini düşürerek zihin sağlığımızı da olumlu yönde etkiler.

Modumuzu yükseltir. Birçok araştırma göstermektedir ki fiziksel aktiviteler depresyonu önlemekte yardımcı olmaktadır.  Stresi azaltır ve endorfinlerin korunmasını sağlar. Kaygı ve endişeyi azaltır.
Düzenli olarak yürümek sizi daha aktif ve enerjik hale getirerek verimliliğinizi artırır.

Yürüyüş İçin Önlemler

Sağlıklı ve güvenli bir yürüyüş için nasıl önlemler alabiliriz? İşte bazı ipuçları:

 • Yayalar için belirlenmiş alanlarda yürüyün. Mümkünse iyi aydınlatılmış alanları tercih etmekte fayda var.
 • Akşamları veya sabahın erken saatlerinde yürürseniz, araçların sizi görebilmesi için yansıtıcısı olan giysiler giymek hayat kurtarır.
 • İyi topuk ve bel desteği olan sağlam ayakkabılar giyilmeli.
 • Bol ve rahat kıyafetler tercih edilmeli.
 • Vücudun susuz kalıp yorgun düşmemesi için yürüyüş esnasında ve sonrasında bol su içilmeli.
 • Güneşe de dikkat etmeliyiz. Güneş yanığı oluşmasını önlemek için güneş koruyucu kullanmak etkili bir çözüm.

Kendinizi Motive Edin

Hayatımızın bir parçası olması için etrafımızdan yardım almak ve bir takım yöntemler geliştirmek iyi bir çözüm gibi gözüküyor. İlk olarak bir arkadaşınıza yürüyüş için size eşlik etmesini isteyebilirsiniz. Öğlen veya akşam yemeklerinden sonra ailenizle birlikte yürüyüşe çıkabilirsiniz. Yakınınızda bulunan alışveriş merkezine veya mağazalar yürüyerek gidebilirsiniz. Böylece, ulaşıma harcadığınız parayı da biriktirmiş olacaksınız. İşte size eğlenceli bir tavsiye daha.

Size rota belirleyen, adımlarınızı sayan, kan basıncınızı bile ölçen akıllı bileklik kullanarak yürüşüyü çok daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Farklı rotalar belirleyin hiç görmediğiniz manzaralara şahit olun. Ayrıca doğa yürüyüşlerine katılabilir sizin gibi yürüyüş yapmayı hayatının merkezine koymaya çalışan insanlarla tanışıp sosyalleşebilirsiniz.

Elbette bireyin sadece yürüyüş yaparak stresten uzak şekilde durması mümkün değil. Bazı küçük değişiklikler pek çok stres faktörünü saf dışı bırakabilir. Stresi yönetmek zor değil yeter ki strese teslim olmayın ve huzurlu yaşayın. Stres ile başa çıkmanın diğer yolu da online eğitimler kapsamında Stres ve Stresle Başa Çıkma Eğitimi ve Stres Yönetimi Eğitimi almak. 

Yazar: Furkan Türkyurt
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!