Close
Mobil Menu Bars

Sosyal Medyanın Eğitime Olan Etkisi

30 Ağustos 2019, 1541 defa okundu.
Sosyal Medyanın Eğitime Olan Etkisi
sosyal medya, medya, kişisel gelişim, online eğitimler, içerik editörlüğü,

Sosyal medya, yaşamımıza yeni sayılabilecek bir zaman içinde girmiştir ve büyük çoğunluk tarafından kullanılmaktadır. Sosyal medya, Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn gibi platformalar aracılığıyla insanların internet üzerinde karşılıklı paylaşımlar yapıp oldukça geniş bir çerçevede birbirlerini takip edebildikleri alana denir. 

Bu alanın evrensel oluşu sebebiyle ise tüm sosyal medya kullanıcılarının anlık birbirlerinden haberdar olması ve bilgi paylaşımında bulunmaları kaçınılmaz bir sonuç haline gelmiştir. Kişilerin çevrimiçi olma hali ve takip etme isteğinin yoğunluk göstermesi sonucu bireyler arası iletişim değişim gösterdi. Bu yeni iletişimin de eğitime etki etmemesi söz konusu olamazdı. 

Eğitimde Değişen İletişim

Artık üniversitelerde, lise ve ilkokullarda, dershane tipi öğrenim yerlerinde, kurslarda öğrenim gören ve görmekte olan öğrenciler ve öğretmenler çok daha fazla iletişim halindedir. Sosyal medya bunu sağlamıştır ve bu durum çoğalarak devam edecektir. Karşılıklı iletişim konusunda sıkıntı çeken insanlar sosyal medya aracılığıyla bunu neredeyse tamamen ortadan kaldırmıştır. 

İstenen, beklenen ve yapılacak işler paylaşımın etkin olması sebebiyle daha anlaşılır hale gelmiştir. Bu durum eğitimdeki verimliliği şüphesiz arttırmıştır. Tüm bunların dışında internet üzerinden verilen online eğitimleri de konuya dahil edecek olursak sosyal medyanın üzerindeki etkisini rahatlıkla görebiliriz. 

Online Eğitim Sistemi

Bugün ülkemizde pek fazla olmasa da dünyada var olan üniversiteler online eğitimler vererek, çeşitli ders ya da bölümün diplomasını vermeye başlamıştır. İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından başlatılmış olan Ücretsiz Online Eğitimler ve Sertifika Programları uzun zamandır çok popüler.

Online eğitimler nereden alınır?

İstanbul İşletme Enstitüsü bu konuda ücretsiz eğitimler veriyor. Online eğitim sistemi içerisinde birçok alan var. Kişisel gelişim eğitimleri, Yabancı dil eğitimleri, blog yazarlığı, diksiyon eğitimi veya içerik editörlüğü dahil çok fazla konuda alanında uzman eğitmenlerden alacağımız eğitimler ile kendimizi geliştirebileceğimiz platformlar bulunmaktadır.

Sosyal Medyanın Olumsuz Yönleri

Somut olarak bir topluluğun içine dahil olmadan ilgili insanlarla iletişim kurmak, çok daha rahat ortama ve kişisel konfora sebebiyet vermektedir. Tüm bunların yanında sosyal medyanın olumlu yöndeki katkıları dışında olumsuz tarafları da mevcuttur. Sosyal ağ platformlarının insanlar üzerindeki cezbedici etkisi eğitici paylaşımlar dışında birçok odak dağıtıcı tarafları da oluşturur. 

Sosyal medyanın ne gibi zararları var?

Öğrencilerin yoğunlukla kullandıkları bu uygulamalar, lise ve üniversite öğrencileri için yapılmış anketler ve araştırmalar neticesinde görüyoruz ki bir bağımlılık haline gelmiş ve gözünü ayıramama noktasına ulaşmıştır. Bu gerçekle savaşmak ve bu bağımlılıktan kurtulmak sadece öğrencilere için değil toplum geneline bakıldığında oldukça zor ve gereksiz bir çaba olarak görülüyor.

Bunun yerine sosyal medya uygulamalarını kişisel olarak nasıl ve ne şekilde kullanılması gerektiği araştırılmalı ve bu doğrultuda hareket edilmelidir. 

Sosyal Medyanın Kullanım Amacı

Artık sosyal medya her yerde. Öğrenciler ve gençler sosyal ağ platformlarını sosyal bir kimlik oluşturma, tanıma ve tanınma, insanlarla iletişim kurma, kullanışlılık ve kolaylık gibi amaçlar için kullanmaktalardır. Bu amaçlar üzerinden düşünecek olursak öğretime olan etki çeşitli farklılıklar göstermektedir. Elbette birçok etken olmasına karşın genel açıdan bakıldığında eğitim amacı dışındaki kullanımlar öğrenim içindeki insanlara bu konuda pek de yarar sağlamamaktadır.

Sosyal ağları kullanım süresi arttıkça öğrenim gören insanların verimliliği ve başarı yüzdeleri de bu doğrultuda azalmaktadır. Neredeyse herkesin bu platformları kullandığını ve kullanmaktan vazgeçmeyeceklerini düşünürsek, eğitim için küçük yaşta tüm bu platformların ne için ve nasıl kullanılması gerektiğini yetişkinler olarak özümsemeli ve öğrencilerimize doğru bir şekilde aktarmalıyız. Aksi halde eğitilmesi gereken yaştaki bireylerin sosyal ağlara olan bağımlılığı artacak ve öğrenmesi elzem olan bilgileri öğrenemeyen daha doğrusu bunu istemeyen ardı ardına gelecek nesiller oluşacaktır. 

Sosyal medya bağımlılığı için neler yapılabilir?

Bu konuda yapılması doğru olan sosyal medyanın da eğitimin içine dahil olması gerekliliğidir. Değişen ve gelişen iletişim dünyasında küçük yaştaki bireylerin ister istemez içine düşeceği tüm bu platformların ne olduğu, nasıl olduğu ve nasıl kullanılması gerektiği üzerine düşünülmelidir. Konu hakkında tartışılma ortamı yaratılmalı ve küçük yaştaki bireylerin eğitimlerine ve gelişimlerine katkı sağlayacak bir araç haline getirilmelidir.

Yazar: Doruk Özuluoğlu
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!