AnasayfaBlogSosyal Medyadan Nasıl Para Kazanılır?
Sosyal Medya

Sosyal Medyadan Nasıl Para Kazanılır?

01 Haziran 2021
Sosyal Medyadan Nasıl Para Kazanılır?

Sosyal medya artık sadece sosyalleşmek için değil. Günümüzde çok daha fazla işlevi var. İletişim kurmak, haberleşmek, bilgilenmek. Üstelik sosyal medya sayesinde tüm dünyadan haberdar olabiliyorsunuz. Çoğu insan haberleri dahi sadece sosyal medya üzerinden takip ediyor. Sosyal medya hesabı olmayan insanlar garip karşılanıyor.

O kadar alışmış ve normalleştirmişiz bu durumu. Artıları da oldukça çok. Daha hızlı, daha kolay ve daha etkili. Eksileri de olmazsa olmaz tabi. Yalan haberlerin de çok hızlı yayılmasına sebep oluyor. Bu da kötü özelliklerinden biri.

Sosyal medyanın yararları olduğu kadar zararları da var. Daha sonra, insanlar sadece dans ederek meşhur olabiliyor. Gülünen videolar yapmaları yetiyor. Bazen bunun için yaşlı insanların kullanıldığı bile oluyor. Anlayacağınız doğru kullanıldığında mükemmel bir araç. Yanlış kullanıldığında ise çok tehlikeli yerlere gelebilir.

Artık herkes sosyal medyayı kullanıyor. Küçücük çocuklar bile video çekip internete yüklüyor. Küçük yaşlarda aile kontrolünde olunması çok önemli. Sonuçta içinde küçük çocuklara hiç uygun olmayan içerikler de mevcut. Bu yüzden dikkatli olunması gerekiyor.

Sosyal Medyadan Para Kazanmak

Sosyal medyadan para kazanmak bir hayal değil. Tamamen gerçek. Üstelik bir sürü rahatlığı var. İşiniz elinizin altında. Sosyal medyadan para kazanmanın birçok yolu vardır. Özellikle de artık dijital çağda olduğumuzu düşünürsek. Korona salgınından sonra her şey olduğundan daha da fazla dijitale taşındı. Sosyal medyadaki iş imkanları da iyice arttı. Çok fazla seçenek oluştu. Muhakkak etrafımızda sosyal medyadan para kazanan kişiler vardır. Hatta insanlar işlerini bırakıp sosyal medyaya yönelmeye başladılar.

Sosyal medyadan para kazanmak çok kolay bir iş gibi görülüyor. Bazı alanlarda gerçekten büyük emek istiyor. İstikrarlı, azimli, sabırlı ve düzenli olmanız gerekiyor. İnsanların sosyal medyadan para kazanmaya yönelmesi normal. Birçok insan her gün muhakkak sosyal medyayı kullanıyor. Orada vakit geçiriyor. Özellikle son zamanlarda sosyal medya fenomenlerinin ne kadar kazandığı merak konusu. Kazandıkları iddia edilen miktarlarda bazen oldukça yüksek olabiliyor.

Sosyal medyadan kazanılan paranın miktarı değişkendir. Sosyal medyadan küçük paralar kazanabilirsiniz. Evinizi geçindirecek kadar yüksek miktarda paralarda kazanabilirsiniz. Bu da sosyal medyadan para kazanmak isteyenlerin sayısını arttırıyor.

Okuduğu üniversiteyi yarıda bırakıp sosyal medya işine girenler bile var. Sosyal medyadan para kazanabileceğiniz bir sürü platform var. En çok kullanılan sosyal medya platformlarına örnek verecek olursak: Youtube, Instagram, Facebook, Twitter, Tiktok.

Instagram üzerinden para kazanmak

İlk olarak Instagramdan bahsedelim. Yüksek takipçili olanlar daha şanslı bu bir gerçek. Şöyle de bir şey var ki her zaman takipçi sayısına bakılmıyor. Bazen az takipçili olup, etkileyici olanlar tercih ediliyor. Yani örneğin 2000 takipçiniz var. Attığınız her şey de takipçilerinizi etkiliyor. Yani influence ediyorsunuz diyelim.

O zaman da şansınız oluyor. Takipçilerinizin sahte olmaması da önemli tabi ki. Satış yapma kısmına gelelim. Giyim ürünleri, aksesuar ürünleri ve daha niceleri. Instagramda artık her şeyi satan butik var. Hatta son çıkan mağaza kısmından sonra iyice arttı. Instagramda gezerken alışveriş de yapabiliyorsunuz. Birinin üzerinde beğendiğiniz şeyi hemen satın alabiliyorsunuz. Tabi bu uygulama her üründe yok. Satış yapan veya ürün tanıtan sayfalarda veya kişilerde mevcut.

Bunun dışında direk olarak satış yapabilirsiniz. Evde kendi yaptığınız el emeği ürünleri dahi satabilirsiniz. Özellikle şu son dönemde bu olay çok arttı. İnsanlar evde kendileri üretiyorlar. Instagram üzerinden de bunları satıyorlar.

Örnek olarak: takı, seramik, dekorasyon ürünleri, kıyafet, örgü. Neredeyse aradığınız her şey var. Tabi illa fiziksel bir şey satmak zorunda değilsiniz. Yaşam koçları, psikologlar, spor eğitmenleri. Bu kişiler de hesap açarak bilgilerini satabilirler. Mesela bir spor eğitmeni online olarak bireysel ders verebilir. Bir psikologdan online terapi satın alabilirsiniz. Bu konuda seçenek inanılmaz fazla. Biraz hayal gücü yeterli.

Düzenli paylaşım yaparak da sayfanızı öne çıkarabiliyorsunuz. Bu da size kendi reklamınızı yapma imkânı sağlıyor. Gelelim yorum yazarak para kazanma kısmına. Ürün deneyerek Instagram üzerinden yorum yazıyorsunuz. Artık piyasada çok fazla marka, çok fazla ürün var. İnsanlar hangisini alacağını şaşırıyor. Burada da devreye bu sayfalar giriyor. Ürünleri deniyorlar ve yorumluyorlar. Hatta cevap olarak kullanan başka insanlar da yazıyor. Bu sayede ürün almadan fikir sahibi olabiliyorsunuz.

Burada nasıl para kazanılır derseniz hemen anlatayım. Reklam yapması için ücretsiz ürün yollayabiliyorlar. Ya da başka reklamlar alabiliyorlar. Genelde kozmetik ürünleri tanıtıyor bu sayfalar. Bir de bunun yemek versiyonu var. Yeni çıkan ürünleri hemen alıp yorumluyorlar. Bir süre sonra eğer tanınırsanız birçok ürün geliyor. Yeni ürün çıkaranlar size yolluyor ve denemenizi istiyor. Satışa sunulmadan önce bile deneyebilmeni mümkün.

Son olarak indirim habercisi de olabilirsiniz. Online alışveriş artık hayatımızın çok içinde. Herkes de alacağı ürünün en uygununu almak istiyor tabi ki. Online alışveriş sayfaları artınca indirimler de artıyor. Malum arada rekabetler var. İndirim sayfaları da indirimli olan ürünleri paylaşıyorlar. Bu sayfalar genelde link paylaşarak para kazanıyorlar. Genelde uygun fiyatlı ürünleri paylaşıyorlar. Hem alıcı yararlanıyor hem de bu sayfalar. Linklerinden ürün alındıkça para kazanıyorlar. Daha detaylı bilgi için Enstitün Instagram'dan Para Kazanma Yolları yazısını okuyabilirsiniz. 

Youtube üzerinden para kazanmak

Youtube’a gelelim. Youtube’da gerçekten çok fazla paralar kazanmak mümkün. Günümüzde bu hayal ile Youtube kanalı açan çok fazla insan var. Youtube kanalı açarak youtuber olabilirsiniz. Sadece bir videoyla milyonlar kazanabilirsiniz. Tabi ki milyonlar kazanma kısmı basit değil. Düzenli içerik yüklemelisiniz.

Bu sayede Youtube sizi insanların önüne çıkartır. İzleyici ve abone sayınızı muhakkak arttırmalısınız. Bu olmazsa olmaz altın kuraldır. Birçok video çekebilirsiniz. Müzik videosu, makyaj videosu, bilgilendirme videosu, sanatsal videolar… Videolarınızın çekim kalitesi de önemlidir. Göze hitap eden videolar bir adım öndedir.

Video için konu seçeneği de oldukça fazla. Eğitim videoları da çekebilirsiniz. Ders videoları oldukça fazla para kazandırabiliyor. Son zamanlarda eğitim videoları, öğrencilerin gözdesi haline geldi. İnsanlar bilgili oldukları konularda eğitimler veriyor.

Yani toparlarsak izlenme sayısına göre para kazanılıyor. Bunun haricinde sponsorlu videolar çekilebilir. Videonuzda belirtilen süre kadar reklam yapmanız gerekiyor. Bunun karşılığında da belli bir ücret alıyorsunuz. Ücretler dolar üzerinden kazanıldığı için de miktar fazla oluyor. Daha detaylı bilgi için Enstitün "Youtube Üzerinden Para Kazanma Yolları" yazısını okuyabilirsiniz. 

Tiktok üzerinden para kazanmak

Tiktok uygulamasından da para kazanabilirsiniz. Bugün milyonlarca kişi aktif olarak Tiktok kullanıyor. Bu durum pazarlamacı ve reklamcıların da dikkatini çekti. Tiktok uygulamasından para kazanma yollarına bakalım. Hesabınızı geliştirip başka birine satabilirsiniz. Bunun için takipçi sayınızın oldukça çok olması gerekir.

Daha sonra videolarda belirli markaları kullanabilirsiniz. Sonrasında da bu markalara ulaşırsınız. Eğer anlaşırsanız markaların reklamlarını yapabilirsiniz. Eğer yüksek takipçili bir hesabınız varsa buna gerek kalmayabilir. Muhtemelen reklam verenler size ulaşacaktır. Bir de canlı yayınlar var. Canlı yayın sırasında ürün tanıtabilirsiniz.

Hatta açık arttırma yoluyla ürün bile satabilirsiniz. Canlı yayınlarda bağış toplayabilirsiniz. Takipçileriniz size jetonlar gönderir. Bu jetonları elmas haline getirirsiniz. Sonrasında da elmasları nakde çevirebilirsiniz. 

Twitter üzerinden para kazanmak

Twitter’da da para kazanmak mümkün. Örneğin ürün satan bir sayfa var. Bu sayfa ile iletişime geçebilirsiniz. Şirketle konuşup, anlaşabilirsiniz. Şirketin ürünü hakkında yorum yaparsınız. Karşılığında da para alırsınız. Burada takipçi sayısı oldukça önemli. Takipçi sayınız ne kadar çoksa şansınız o kadar artar. Hatta takipçi sayınız çoksa siz yazmadan onlar size yazabilir. İş ayağınıza gelir yani. Bir tweet atarak para kazanmak oldukça ilgi çekici. Muhtemelen herkesin isteyeceği bir şeydir.

Facebook üzerinden para kazanmak

Facebook’dan da reklam almak mümkün. Çok takipçisi ve etkileşimi olan sayfalar reklam alabiliyorlar. Ayrıca bu platformda da satış yapmak mümkün. Kendi tasarladığınız ürünleri bile Facebook üzerinden satabilirsiniz. Hatta satış yapma olayını Instagramdan önce Facebook’da görmüştüm. Facebook üzerindeki online mağazalardan da satış yapılabiliyor. Bu sayede de para kazanabiliyorsunuz.

Yani anlayacağınız her platformdan reklam yapabilirsiniz. Yeter ki sağlam ve etkin bir kitleniz olsun. Kalanı bir şekilde halloluyor.

Sosyal Medyadan Nasıl Para Kazanılır sosyal medyadan para kazanmak instagramdan para kazanmak facebooktan para kazanmak youtubedan para kazanmak tiktoktan para kazanmak
Gül Yücel
Gül Yücel
Blog Yazarı

2000 yılında Almanya’da doğdu. Gazi Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama bölümü öğrencisi. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi AÖF Radyo ve Televizyon Programcılığı bitirdi. Daha 17’yim adında bir kitap yazdı ve kitabı 2019 yılında basıldı. Şimdi de İstanbul İşletme Enstitüsü’nde yazılar yazıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
YouTube yıldızı mı olmak istiyorsunuz? Bu sadece video yayınlamak kadar kolay değil. Çalışmalı ve YouTube'da nasıl para kazanılacağını öğrenmelisiniz!
Nasıl Yapılır?

Youtube'dan Nasıl Para Kazanılır?

17 Kasım 2021
Müzik Dinleyerek Para Kazanma Yolları
İş Hayatı

Müzik Dinleyerek Para Kazanma Yolları

11 Aralık 2019
E-Ticaret Yaparak Nasıl Para Kazanılır?
Dijital Pazarlama

E-Ticaret Yaparak Nasıl Para Kazanılır?

04 Ekim 2021
Dijital paralar resmi olarak hayatımıza 2010 yılında giriş yaptı. Tanıtıldığı yıllar kimsenin bilmediği hatta adını duymadığı paralar, günümüzde trend oldu.
Kişisel Gelişim

Para Kazanma Fikirleri ve Yolları

09 Aralık 2019
İçerik Yazarak Nasıl Para Kazanılır?
İçerik Yazarlığı

İçerik Yazarak Nasıl Para Kazanılır?

06 Eylül 2021
Fiverr ile Para Kazanma
İş Bulmak

Fiverr ile Para Kazanma

06 Şubat 2020
Instagram’dan Para Kazanma Yolları
Satış - Pazarlama

Instagram’dan Para Kazanma Yolları

03 Aralık 2019
Amazondan Para Kazanma Yöntemleri
Satış - Pazarlama

Amazondan Para Kazanma Yöntemleri

12 Ekim 2018
Sesli Kitap ile Para Kazanma
İş Bulmak

Sesli Kitap İle Para Kazanma

31 Ocak 2020
İnternet, hayatımızda önemli ölçüde kolaylık ve sınırsız imkanlar sağladı. İnternetten para kazanma da internetin bize sağladığı sonsuz imkanlardan biri.
İş Hayatı

İnternetten Para Kazanma Yolları

11 Eylül 2019
Mobil uygulamaları anlatırken para kazandıran mobil uygulamaları sizlerle paylaştık. Tek tek incelediğimiz uygulamaların güvenilirliğini sorgulayarak yazımızı sonlandırdık.
Bilişim

Para Kazandıran Mobil Uygulamalar

21 Haziran 2021
E ticaret üzerinden para kazanmak için fiziksel bir mağazaya ihtiyacınız yok. Bireysel satış yapabilirsiniz. Sosyal medya ile bir e ticaret platformu olarak kullanabilirsiniz.
Dijital Pazarlama

E-Ticaret Para Kazanma Yöntemleri

20 Aralık 2019
Web Sitesi Açarak Para Kazanın
İş Bulmak

Web Sitesi Açarak Para Kazanın

12 Mayıs 2019
Evde Nikâh Şekeri Yaparak Para Kazanma
Nasıl Yapılır?

Evde Nikâh Şekeri Yaparak Para Kazanma

05 Ağustos 2021
Nasıl Para Kazanırım?
Nasıl Yapılır?

Nasıl Para Kazanırım?

17 Kasım 2021
Link Kısaltma İle Para Kazanmak
Meslekler

Link Kısaltma İle Para Kazanmak

01 Temmuz 2019
Kısa Yoldan Para Kazanma Yöntemleri
Kişisel Gelişim

Kısa Yoldan Para Kazanma Yöntemleri

12 Aralık 2019
Evden Para Kazanma Yolları Nelerdir?
İş Hayatı

Evden Para Kazanma Yolları Nelerdir?

10 Aralık 2019
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
180119
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
200119