Close
Mobil Menu Bars

Sosyal Medya ve Filmlere Yansıması

16 Mayıs 2019, 2028 defa okundu.
Sosyal Medya ve Filmlere Yansıması
sosyal medya, sosyal medya ve sinema, sosyal medya araçları, sosyal medya konulu filmler, sosyal medya ağları, sinema, gerilim filmleri

Sosyal medya ve internet. Birbirleri ile çok iyi anlaşan bu ikili, kısa zamanda dünyamızı istila etmiş durumda. İyi ve kötü yönleriyle etrafımızda dijital turlar atan sosyal medya ağları, bir yapay zeka gibi davranışlarımıza da müdahale ediyor. Özellikle genç kuşakların içine giren bu bağımlılık, çığ gibi büyümekte. Hatta sosyal medya uzmanlığı şu anda meslek olarak çok popüler.

Hayatımızı kuşatan sosyal ağların, yaşam kalitemizin değişmesine ve işlerimizin kolaylaşmasına da yararı olduğu kesin. Fakat uygun şekilde kullanılmadığı zaman, bilgilerimize her şekilde ulaşabilen bir canavar haline dönüşüyor.

Sinefillerin Hayatı Değişiyor

Sinema; iletişim dünyasında çığır açan internet sayesinde, büyüyen ve dijital ortamlardan güzelce faydalanmayı başaran en iyi sektörlerden birisidir. Sinemaya katkısı çok büyük olan sosyal medya araçları, bir yandan sektörü kuvvetlendirirken diğer yandan da, sinema ile yaşayan insanların (sinefil) yaşamını kolaylaştırıyor.

YouTube’dan fragman izliyorsunuz, Twitter’da filmler ile ilgili yorumları dikkate alıyorsunuz, Facebook ve Instagram’dan birçok film şirketinin ve oyuncunun hesaplarını takip ediyorsunuz ve altına düşüncelerinizi yazıyorsunuz. Giderek güçlenen ve güncellemeleri ile sürekli yenilenen sosyal medya araçları, artık durdurulması imkansız birer süper kahraman gibiler. Sinemada gişe kuyruğuna girme olayı da artık kayboluyor. Oturduğumuz yerden sinema biletimizi satın alıp, seans saati geldiğinde görevliye dijital halini gösterip yerimize geçiyoruz. Durum böyle olunca sinefiller sosyal medya yardımı ile hobilerini keyifli hale getiriyorlar.

Adım Adım Tehlike

Facebook gibi zekice hazırlanmış bir siteyi önümüze koyan Mark Zuckerberg’in yaşamını konu alan “Social Network (2010)” filmi, fenomen olan her bireyin dikkatini çekmeyi başardı. Böyle bir oluşumun nasıl ortaya çıktığını artı ve eksi yönleri ile anlatan film, arka planındaki gerçekleri de seyirciye taşıdı. Sonuç olarak film izlendi. Facebook’a hayranlıklar arttı ve arkadaşlıklar gittikçe çoğaldı.

Herkes birbirinin nerede, ne yaptığını adresine kadar kolayca öğrendi. Bu filmin peşinden, sosyal ağların nasıl aktif kullanıldığını ve dijital çağın detaylarını gösteren filmler artmaya devam etti. Doğru kullanıldığı zaman her şey eğlenceli de, fazla bilgi paylaşıldığında hayatımızı tepetaklak edebilecek kişilerin de olabileceğini unutmamak gerekiyor.

Gerilim Soslu Sosyal Medya Filmleri

Birbirleri ile sağlam bir ilişkide olan sosyal medya ve sinema, dijital reklamların ve pazarlama tekniklerinin de çoğalmasında büyük rol alıyor. Bu ortaklık kendisini sadece beyazperde’de değil, online film izleme platformlarında da göstermekte. Akıllı televizyonlar, tabletler ve cep telefonları artık film izlemek için oldukça ideal araçlar.

Sosyal medya konulu filmler, aslında internet ve teknolojinin yararından çok, ne tür bir tehlike ile karşı karşıya olduğumuzu anlatıyor. Bu durumu iyi değerlendiren sinema sektörü de, kısa sürede“ Başınıza kötü şeyler gelebilir” mesajını veren filmleri ortaya çıkardı. Seyredilmesinin gerekli olduğunu düşündüğüm aşağıdaki gerilim filmleri, dijital dünyanın yaşamımızı nasıl olumsuz etkilediğini anlatan kaliteli yapımlardır.

  • Bir çiftin sırlarını sanal ortama taşıyan “Disconnect (2012)”,
  • Günlük hayatta yapılması zor olan şeyleri sadece sanal ortamda yapan ve bir doğruluk-cesaret oyununun kurbanları haline gelen iki gencin gerilim dolu hikayesini anlatan “Nerve (2016)”,
  • Bir şirketin sosyal ağlar sayesinde özel hayata saygısızca müdahale edişini gözler önüne seren “The Circle (2017)”,
  • Bilmediğimiz kişiler ile sanal ortamda kurduğumuz arkadaşlıkların bizi nasıl bir gerilime sürüklediğini gösteren “Catfish (2010)” ve “Friend Request (2016)”,
  • Sosyal medya araçlarını çok iyi kullanan bir psikopatın aşkını konu alan “You (2018)” dizisi.

Gittikçe sosyalleşmeye başlayan gençler için, sosyal medyanın filmlere yansıması gayet olumlu bir durum. Sosyal medyanın zararlı kullanımı ise, herkes için birer facia.

Yazar: Korcan Evin

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!