AnasayfaBlogSosyal Medya ve Evlilik Üzerindeki Etkisi
Sosyal Medya

Sosyal Medya ve Evlilik Üzerindeki Etkisi

24 Mayıs 2019
Genç bir kadın kucağında küçük bir bebekle selfie çekiyor. Kadın kameraya gülümsüyor, yüzü sevinçle aydınlanıyor. Kolu kadının boynuna dolanmış olan bebek de gülümsüyor. Hem anne hem de çocuk pembe desenli beyaz üstler giyiyor. Arka planda, şekli ve dokusu açıkça belli olan bir yastık görülüyor. Bir elin siyah dikdörtgen bir nesneyi tuttuğu görülürken, sağ alt köşede siyah bir nesnenin yakın çekimi görülüyor. Son olarak, bir el, yüzeyi ışığı yansıtan bir telefonu tutarken görülüyor. Genel olarak bu, bir anne ile çocuğu arasındaki mutlu ve samimi bir an.
Sosyal Medya KullanımıEtkileriEvliliğe Etkisi
Türk insanının günde ortalama 5 saatKişisel ve iş yaşamına etkisiEvlilikte harcanan sürenin azalması
Çoğu zaman evde geçirilen boş zamanlarBoş zamanların sosyal medyada geçirilmesiEvli çiftlerin birlikte geçirdikleri zamanın azalması
İş yerinde harcanan sürenin dışındaİş verimliliğinin düşmesiİş stresinin evliliğe yansıması
Sanal aleme yönelik yoğunlaşmaGerçek hayatla kopuş ve yalnızlaşmaEvlilik bağlarının zayıflaması
Günde ortalama 5 saatlik kullanımSağlık sorunlarına neden olabilirÇiftler arasında sağlık kaygıları
Boş zamanlar yerine iş saatleri içinde kullanımÇalışma performansının düşmesiEvlilikte maddi sorunlara yol açabilir
Evlilik ilişkisine zaman ayrılmamasıÇiftler arası iletişim sorunlarına neden olabilirEvlilik huzurunun azalması
Akşam saatlerinde yoğunlaşan kullanımUykusuzluk ve stresEşler arasındaki uyumun bozulması
Çiftlerin beraberken ayrı dünyalara dalmasıBirlik ve beraberlik hissinin azalmasıEvliliğin duygusal yapısına etkisi
Eşlerin birbirlerine ayırdığı zamanın azalmasıİlişkide gerginlik ve anlaşmazlıkların artmasıEvlilikte çatışma ve çözümsüzlük

Son yıllarda yapılan bir araştırmaya göre Türk insanının günde ortalama beş saatinin sosyal medya üzerinde geçtiği tespit edilmiş. Bu beş saati sadece iş yerinde harcama ihtimalimiz de söz konusu olamayacağına göre, bu zamanın büyük bölümü evde geçirilen boş zamanlara aktarılıyor. Bu gösteriyor ki evli çiftler ilişkilerini besleyen ana temalara ayrılan süreden çalıp bu sanal aleme yöneliyor.

Fazla Sosyal Medya Kullanımı Nasıl Etkiliyor?

Bizi bu derece oyalayan, keyif veren ve sosyalleştiren sosyal medya bağımlılığının diğer yüzünde neler var? Sosyal medya ve hayatımıza etkileri neler? Evliliğe zarar veren ve yıkıcı tahribatlar yapabilen bu mecra bu denli kötü olmayı nasıl başarıyor? 

Evliliklerde belli dozlarda olması gereken romantizm azalıyor, iletişim kopuklaşıyor ve çiftler sorunlarını karşılıklı konuşamaz hale geliyor. Evlilikte sağlıklı olmayan yarım bırakılan kopukluğun yaşandığı alanları ise, sosyal medya sanal içerikleri, sanal sohbet ortamları ve sanal partnerler doldurmaya başlıyor. 

Farklı hayatlarla farklı yaşam tarzlarıyla karşılaşan çiftler birbirlerine kızma, küsme ve kıskançlık gibi duygu durumları yaşatabiliyor. Online alışveriş imkanları sosyal medya üzerinden sürekli kampanya ve promosyon pazarlarken hane halkı giderleri ve bütçesi de zorlanıyor.Umutsuz Vaka Yoktur Çaresi Sizde

Peki evlilikleri monotonlaşan dinamikleri sevgi, saygı ve sadakatten başka yönlere giden çiftlerin ne yapmaları lazım? Her şeyden önce sosyal medya denen bu mecrayı sorunlarına alternatif bir saha gibi görmemeleri gerek. 

Öncelikle eğlenme ve sosyalleşmenin sanal ortamlarda gerçek hayatta yaşayacağımız hazzı veremeyeceğini bilmeleri gerekir. Bu anlamda çiftlerin birbirlerine özel ve romantik alanlar yaratmaları ilişkiyi diriltmeye başlayacaktır.

Aile bütünlüğüne katkı sağlayacak hobiler bulunmalıdır. Çocuklarla kaliteli zaman anlamında paylaşımlar yapılmalı ve biz mutlu bir aileyiz duygusu davranışlar yoluyla aşılanmalıdır. Her daim çocuk eksenli olmaya çalışmak da çiftler için çok yıpratıcıdır, yaşayan bilir. 

Çocuksuz yaşamdan da tat almayı öğrenmek gerekir. Bugün minicik olan çocuklarımız evimizde bir nevi misafirdir. Gün gelip kendi yuvalarına ve hayatlarına uçup gittiklerinde karı-koca baş başa kalacak. O zaman hangi sosyal medya iç dinamiği darmadağınık olmuş evlilik ilişkisini toparlayabilir?  

Sosyal Medya ve Annelik İlişkisi Nasıl Olmalı?

Anneler sanal öğreti ve annelik diktelerine kapılmadan eş oldukları bilinciyle yaşamayı seçmelidir. Her gün binlerce akıl öğreticisi aforizmanın paylaşıldığı sosyal medya anneleri adeta anne adaylarını olumsuz etkilemekte. Sürekli nerede doğru veya yanlış yapıldığını sorgulayan yeni nesil anneler türemekte. 

Üstüne üstlük bu çabanın içinde eş olduğunu unutarak başka bir anne modeline yönelenler oldukça fazla. Eğer bu tarz annelerden olmaya başladığınızı hissediyorsanız mükemmeli önünüze çıkaran yargıları hayatınıza dahil etmeyin.

Evlilik ilişkisinde tüm vazifeyi annenin sırtına atıp sanal ortamlarda kendini kaybeden babalara da artık dur denmeli. Kafanızı gömdüğünüz kadın dırdırı bahanesiyle içine yuvarlandığınız sosyal medya evliliğinizi yoruyor. 
Şimdi silkelenin. Siz zaman yönetimi yapabildiğiniz anda eşiniz ve çocuklarınıza rol model olacaksınız. Kesinlikle bu mümkün! 

İlgili eğitim: Zaman Yönetimi Eğitimi

Sosyal medya tarafından sunulan mutluluk başkasının varlığına ihtiyacımız olmadığı gerçeğini yaratıyor gibi gözükse de bu tamamen aldatıcıdır. Bunun adı nesnel paranoyadır. Mutluluk başkasına rağmen değil başkasıyla birlikteyken yaşanır.

Yazar: Sevgi Yıldız

Türk insanının günde ortalama 5 saat, Kişisel ve iş yaşamına etkisi, Evlilikte harcanan sürenin azalması, Çoğu zaman evde geçirilen boş zamanlar, Boş zamanların sosyal medyada geçirilmesi, Evli çiftlerin birlikte geçirdikleri zamanın azalması, İş yerinde harcanan sürenin dışında, İş verimliliğinin düşmesi, İş stresinin evliliğe yansıması, Sanal aleme yönelik yoğunlaşma, Gerçek hayatla kopuş ve yalnızlaşma, Evlilik bağlarının zayıflaması, Günde ortalama 5 saatlik kullanım, Sağlık sorunlarına neden olabilir, Çiftler arasında sağlık kaygıları, Boş zamanlar yerine iş saatleri içinde kullanım, Çalışma performansının düşmesi, Evlilikte maddi sorunlara yol açabilir, Evlilik ilişkisine zaman ayrılmaması, Çiftler arası iletişim sorunlarına neden olabilir, Evlilik huzurunun azalması, Akşam saatlerinde yoğunlaşan kullanım, Uykusuzluk ve stres, Eşler arasındaki uyumun bozulması, Çiftlerin beraberken ayrı dünyalara dalması, Birlik ve beraberlik hissinin azalması, Evliliğin duygusal yapısına etkisi, Eşlerin birbirlerine ayırdığı zamanın azalması, İlişkide gerginlik ve anlaşmazlıkların artması, Evlilikte çatışma ve çözümsüzlük
sosyal medya evlilik zaman yönetimi annelik mutluluk medya
Bu resimde ikisi de gözlük takan bir erkek ve kadın görülüyor. Adam mavi bir gömlek ve siyah bir pantolon giyerken, kadın beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Her ikisinin de gözlükleri takılı ve dümdüz ileriye bakıyorlar. Adamın kolu kadının beline dolanmış ve yüzleri birbirine yakın göründüğü için birlikte bir anı paylaşıyor gibi görünüyorlar. Arka plan yumuşak, kirli beyaz bir renktedir. Işık hafif loş, görüntüye yumuşak ve sıcak bir his veriyor. Gözlüklerine rağmen, gözleri hala bir duygu belirtisi gösteriyor. Birbirlerinin varlığından memnun ve mutlu görünüyorlar.
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Kızıl saçlı, sakallı ve beyaz gömlekli bir adam başparmağını kaldırıyor. Yüzü görüntünün odak noktasıdır, arka planda bulanık bir bilezik vardır. Sağında beyaz zemin üzerinde siyah bir yazı ve üstünde içinde beyaz bir tik olan yeşil bir daire var. Adamın geniş bir gülümsemesi var ve yaptığı işten çok memnun görünüyor. Sanki neşesini vurgulamak istercesine etrafı güneşli bir atmosferle çevrili. Gözleri kapalı ve başparmağıyla onay ve pozitiflik ifade eden bir işaret yapıyor. Coşkusu bulaşıcı ve bu resme bakarken iyimserlik hissetmemek mümkün değil.
Resimdeki adam ışıl ışıl gülümsüyor, gözleri neşe ve sevinçle kırışıyor. Dişleri tamamen düzgün ve beyaz, yanakları mutlulukla parlıyor. Açık mavi bir gömlek giymiş ve koyu renk saçları düzgünce taranmış. Ellerini önünde kavuşturmuş, yüzünde memnuniyet ve tatmin ifadesi var. Rahat bir duruşu var, rahatlık ve konfor hissi veriyor. Resmin arka planı açık gri, bu da onun parlak gülümsemesini daha da öne çıkarıyor. Görüntü mükemmel bir şekilde yakalanmış, neşe ve memnuniyet hissi yayıyor.Sedat Ateş
1287524
Bu görsel dijital pazarlama alanında bir online kursu tasvir etmektedir. Sakallı ve bıyıklı bir adam çerçevenin ortasında parmağıyla işaret ediyor. Beyaz gömleği ve sarı arka planı parlak ve canlı bir kontrast oluşturuyor. Arka planda ayrıca bir bileziğin ve bir adamın yüzünün yakın çekimini görebiliyoruz. Bu görsel, dijital pazarlama kursunun ideal bir temsili olup, ön planda materyalin önemini gösteren bir erkek yer almaktadır. Renklerin, nesnelerin ve yüz ifadelerinin birleşimi, görsele dijital pazarlama için bir coşku ve heyecan hissi veriyor. Bu görsel, dijital pazarlamanın getirebileceği bilgi ve heyecanın mükemmel bir temsili.
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
Resimdeki adam ışıl ışıl gülümsüyor, gözleri neşe ve sevinçle kırışıyor. Dişleri tamamen düzgün ve beyaz, yanakları mutlulukla parlıyor. Açık mavi bir gömlek giymiş ve koyu renk saçları düzgünce taranmış. Ellerini önünde kavuşturmuş, yüzünde memnuniyet ve tatmin ifadesi var. Rahat bir duruşu var, rahatlık ve konfor hissi veriyor. Resmin arka planı açık gri, bu da onun parlak gülümsemesini daha da öne çıkarıyor. Görüntü mükemmel bir şekilde yakalanmış, neşe ve memnuniyet hissi yayıyor.Sedat Ateş
775519
Bu görüntü kırmızı ve siyah ekose pazen gömlekli bir adamı gösteriyor. Tam sakallı ve saçları yüzünün yanlarından görünüyor. Gömlek yakasına kadar düğmeli ve kırmızı renk gömleğe hakim. Gömleğin kumaşı dokulu ve küçük siyah ve beyaz karelerle dokunmuş. Adam düz beyaz bir arka plan üzerinde durmaktadır. Hafifçe sola bakıyor ve ifadesi nötr. Kolları yanında dik durmaktadır ve elleri görüntüde görünmemektedir.
4.7
(26)

Ads (Adwords) Eğitimi

27 Konu5 Saat
Genç bir adam, parlak kırmızı ve siyah ekose bir gömlek giymiş, düz bir arka planın önünde duruyor. Kısa siyah saçları var ve kollarını kavuşturmuş hafifçe gülümsüyor. Siyah kot pantolon ve siyah ayakkabı giyiyor. Duruşu kendinden emin ve rahat. Yirmili yaşlarının sonunda ya da otuzlu yaşlarının başında, genç ve sağlıklı bir ten rengine sahip gibi görünüyor. Dörtte üçlük bir pozda duruyor ve doğrudan kameraya bakıyor. Yüzünde dostça bir ifadeyle anın tadını çıkarıyor gibi görünüyor.Oğuzhan Yılmaz
12860