Close
Mobil Menu Bars

Sosyal Medya Uzmanı Neler Yapar?

26 Ekim 2018, 1811 defa okundu.
Sosyal Medya Uzmanı Neler Yapar?
Sosyal Medya Uzmanı Neler Yapar?

Genel tanımı ile sosyal medya uzmanı, belli bir deneyime sahip olan, kuruma ya da markaya en fazla kazanmayı sağlayan kişidir. Sosyal medya uzmanı sahip olunan materyalleri en iyi şekilde kullanır ve bu söz konusu materyallerin en doğru şekilde değerlendirilmesinden sorumludur. Rekabet dünyası içinde sosyal medya uzmanı yapıyı yükseltmek için çalışır.

Sosyal medya uzmanlığının meslek olarak ortaya çıkışı 2000'li yıllara uzanıyor. O yıllardan bugüne değin bu meslek daha da gelişmiştir. Dolayısıyla bugün geldiği nokta; çok daha ileri bir seviyededir. Örgün ve online eğitim olarak sosyal medya uzmanlığı eğitimi birçok kurumda verilmektedir. Popüler meslek haline gelmesi bu alan için yapılan çalışmaları da arttırmıştır.

Sosyal Medya Uzmanının Yaptığı İşler Neler?

sosyal medya, sosyal medya uzmanı, kariyer, iş hayatı

Bu noktada sosyal medya uzmanının yaptığı iş ve görevlerini tek bir cümlede özetlemek imkansız. Sosyal medyada kariyer yapmanız için gerekenler;

 • Sosyal medyada stratejiler oluşturur. Temsil ettiği kişi ya da kuruluşlar için adımlar belirler. Bu adımların en etkili şekilde uygulanmasını sağlar.
 • Gözlemci görevini üstlenir. Bu durumu açıklamak gerekirse; sosyal medya ağının sıkı bir takipçisi olur. Dolayısıyla, kişinin ya da kurumun hangi alanlarda olması gerektiğini saptar. Söz konusu; kişi ya da kuruma hitap eden hedef kitlenin nerede bulunduğunu analiz eder.
 • Çalıştığı ve birlikte iş yaptığı kişi ve kurumlara detaylı bilgiler aktarır.
 • Kişi ve kurumlara özel kampanyalar kurgular ve hazırlar.
 • Paravan bloglarla tanıtım yapar.
 • İş yapılan kişi ya da kurumun rakiplerini belirler. Rakiplerin analizini yapar. Bu analizler doğrultusunda stratejik hamleler oluşturur.
 • Dijital dünyada her an değişen trendleri takip altında tutar. Trendlere uygun reklamlar oluşturur.
 • Kişi ya da kurumun sosyal medya ağlarında takipçisini artırabilmek için stratejiler ve çözümler üretir.
 • Çalışılan firma ile ilgili uygunsuz olan durumları, içerikleri ya da izlenimleri tespit eder. Gerektiği durumlarda bunlara müdahale eder.
 • İçerikleri bloglar için hazırlayarak yayımlar.
 • Söz konusu ürün ile ilgili olarak ürün deneyimine dair çalışmalar yapar.
 • Son olarak; sosyal medya uzmanlığı alanındaki tüm gelişmeleri takip eder. Bu gelişmeler ışığında kendini sürekli geliştirir.

Sosyal Medya Uzmanı Nasıl Olmalıdır?

sosyal medya, sosyal medya uzmanı, kariyer, iş hayatı

Sosyal medya uzmanı; sosyal kişiler olmalıdır. İletişime açık, internet teknolojilerini kullanan, tüm yenilikleri takip eden, pazarlamanın yanı sıra halkla ilişkiler konularına da hakim olmalıdır. Sektörlerin takibini ve gözlemini en iyi şekilde yapabilmelidir. İşletme, Pazarlama, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümlerinden mezun olanlar bu alanda çalışabiliyorlar. Aynı zamanda, üniversiteler ve eğitim merkezlerinde sosyal medya uzmanlığı eğitimi alarak sertifika sahibi olabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsü blog bölümünde içerik üretmektedir. İş hayatı, başarı, kariyer planlama, doğru özgeçmiş düzenlemeleri gibi birçok alanda yazılar yazıyor.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Gökhan Kaya
29 Kasım 2018
5.0

son dönemin en popüler mesleği :):):)