Close
Mobil Menu Bars

Sosyal Medya Uzmanı Ne İş Yapar? Nitelikleri Neler?

22 Ekim 2019, 1833 defa okundu.
Sosyal Medya Uzmanı Ne İş Yapar? Nitelikleri Neler?
sosyal medya uzmanı, sosyal medya, sosyal medya yönetimi, eğitim, online eğitim

Sosyal medya uzmanı, günümüzde en çok rağbet gören meslekler arasında yerini aldı. Peki neden bu kadar popüler bir meslek haline geldi? Onları farklı kılan nedir? Sosyal medyada uzmanlık ne işe yarar? Gibi sorulara yazımda değineceğim. 

Sosyal medya uzmanı; ajans ortamlarında çalışabildiği gibi şirketlerin bünyesinde de çalışabilir. Sosyal medya yönetimi konusunda tecrübe kazanmak, bilgi birikim edinmek için henüz öğrencilik yıllarında stajlar ve gönüllü çalışmalar yapılmalıdır. Peki sosyal medya uzmanı ne iş yapar? Gelin birlikte bakalım. 

sosyal medya uzmanı, sosyal medya, sosyal medya yönetimi, eğitim, online eğitim

Sosyal Medya Uzmanının Görevleri Neler?

 • Sosyal medyada anlamlı içerikler üretmekten ve onları yönetmekten sorumludur.
 • Şirketlerin, çalışılan markaların Facebook, Instagram, Twitter gibi sosyal medya hesaplarının yönetiminden sorumludur. Markaların politikaları ve hizmetleri doğrultusunda içerikler planlar, üretir ve paylaşımlarını yapar. 
 • Günlük olarak özgün metin, görsel ya da video oluşturup paylaşır. Ayrıca özel günlerde de yapılacak paylaşımları da planlar, özgün içerikler üretir.
 • Paylaşımlarda dikkat edilmesi gereken noktaları bilir ve içerikleri bu doğrultuda planlar. Pazarlamaya, satış arttırmaya yönelik stratejik paylaşımlar yapar.
 • Paylaşımlara ve markaya gelen yorum ve eleştirileri takip eder. Gerektiğinde müşteri ile iletişime geçer, sorularını, yorumlarını yanıtlar. Markanın pozitif imajı ve bilinirliği açısından müşteri ile karşılıklı iletişim ve etkileşimde olmak gerekir. 
 • Görsel ve videoları oluşturabilmek için elbette bilmesi gereken programlar söz konusu olacaktır. Photoshop, Adobe Premiere gibi temel programları bilmesi beklenir. Çünkü her ajans, her marka bu programları bilen kişileri ayrı ayrı çalıştırmak istemeyebilir. Bazılarının buna bütçesi elvermediği gibi gerek de duymaz. Tabii şunu belirtmekte fayda var. Eğer büyük ve kurumsal bir yerde çalışacaksanız tasarım ekibi muhakkak olacaktır. Ancak bu temel programları bilmeniz, iş bulma sürecinizi kolaylaştıracaktır.
 • Sosyal medya paylaşımlarının satışlara ya da bilinirliğe etki edip etmediğini öğrenmenin yolu raporlama kısmından geçer. Genelde her ay yapılan raporları, sunmanız gerekebilir. Rapor hazırlama aşamasında kullanacağınız Excel gibi MS Office programlarını bilmenizde fayda var. 

Sosyal Medya Uzmanı Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır?

 • Sosyal medya uzmanı ekip çalışmasına yatkın, görevlerini yerine getirebilecek sorumluluğa sahip olmalıdır.
 • İletişim becerisi kuvvetli olmalıdır. Sözlü ve yazılı iletişim becerilerine sahip olmalıdır. Markalarla sık sık telefon ya da mail aracılığı ile iletişimde olacağı için, iş hayatında yazışma tekniklerine, telefonda etkili iletişime hakim olmalı.
 • Kriz yönetimi konusunda kendisini geliştirmiş, kriz anlarında nasıl davranması gerektiğinin bilincine sahip olması önemlidir.
 • İngilizce bilgisi en fazla aranan özellikler arasında. Sosyal medya uzmanı İngilizceye hakim olmalı ve bu konuda kendini daima geliştirmelidir.
 • Dijital gündemi, popüler güncellemeleri takip etmelidir. Yenilikleri markasına uyarlayabilmeli ve gündemde kalabilmelidir. 
 • Zaman yönetimi konusunda iyi olmalıdır. Çünkü birden fazla işle uğraşması söz konusu. Böyle bir durumda görev planlamasını yapabilmeli, zamanını iyi değerlendirmeyi bilmelidir.

sosyal medya uzmanı, sosyal medya, sosyal medya yönetimi, eğitim, online eğitim

Sosyal Medya Uzmanı Nasıl Olunur?

Sosyal medya uzmanı olmak belirli bir süreç gerektirir. Bir anda olunacak bir şey değildir. Öğrenilmesi gereken programlar, edinilmesi gereken beceriler vardır. Ancak sosyal medya uzmanı yeri geldiğinde freelance de çalışabilir. Özellikle bireysel çalışan bir sosyal medya uzmanı olmaksa hedefiniz, internet bağlantısı olan her yer sizin ofisiniz olacaktır :)

Peki, nasıl sosyal medya uzmanı olurum?

Bunun için çeşitli online eğitimler mevcuttur. Ayrıca mesleğin gerektirdiği programlar ve nitelikleri öğrenmek için İstanbul İşletme Enstitüsü sayfasından destek alabilirsiniz. Çoğu ücretsiz olan eğitimler sayesinde dilediğiniz yer ve zamanda eğitim videolarına ulaşabilirsiniz. Eğitimin ardından online sınava girebilir, başarı elde etmeniz durumunda sertifika kazanabilirsiniz.

Emek isteyen ancak sonunda dilerseniz kendi işinin sahibi olmanıza olanak sağlayan sosyal medya uzmanlığı ile, kendinize yeni bir yol çizmeye hazır mısınız?

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!