Close
Mobil Menu Bars

Sosyal Medya Uzmanı Kimdir?

20 Kasım 2019, 1908 defa okundu.
Sosyal Medya Uzmanı Kimdir?
Sosyal Medya Uzmanı Kimdir?

Teknolojinin her geçen gün ilerlemesi hayatımızdaki iş alanlarının farklılaşmasına ve yenilerinin ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Bu mesleklerden biri de günümüz şirketlerinin önem verdiği sosyal medya uzmanıdır.

Sosyal Medya Nedir?

Mesleği tanıtmadan önce sosyal medyadan bahsetmek yazının devamı için daha doğru olabilir. Tek kelimelik bir tanım için paylaşmak kelimesini daha uygun buluyorum. Genel anlamıyla açıklamak gerekirse, hayatımızın her alanında yer alan ve hayatımızı kolaylaştıran bilgi platformu diyebiliriz. Günümüzdeki şirketlerin, sosyal medyada yer alabilmesi ve kendilerini güncel tutabilmeleri için bu alanda kendini yetiştirmiş uzmanlara ihtiyaçları oluyor. Bu devrede sosyal medya uzmanı mesleği devreye giriyor.

Sosyal Medya Uzmanı Kimdir?

Sosyal medya uzmanı genel anlamıyla sosyal medya konusunda belli bir bilgi ve deneyim sahibi olan ve çalıştığı kurum ya da markayı kısıtlı materyallerle maksimum fayda kazandırmayı amaçlayan kişidir. Meslek olarak kabul görülmeye 2000’li yılların başında olmuştur. İlk yıllarına göre teknolojinin gelişimi ve şirketlerin bu konudaki ihtiyaçlarının artmasıyla birlikte daha ileri seviyelere gelmiştir. 

Sosyal Medya Uzmanının Nitelikleri Nelerdir?

Sosyal medya uzmanı olabilmek için belli bir bilgi birikimi dışında bazı niteliklere de sahip olmalıdır. Bunlar;

 • Sosyal medya uzmanı her an iletişime açık olmalı
 • Sözlü ve yazılı iletişim yeteneklerinin ileri seviyede olmalı,
 • İletişime açık, ekip çalışmasına yatkın olmalı,
 • Sosyal medyadaki yenilikleri ve gelişmeleri yakından takip etmeli,
 • Görevlerini programlı bir şekilde sıraya koymalı,
 • Elinde bulunan işi, son teslim tarihine göre çalışmalarını yapmalı,
 • Kriz yönetiminde kendini geliştirmiş olmalı,
 • Kendini geliştirmek ve daha fazla alana nüfuz edebilmek için İngilizce bilgisi olmalı veya geliştirmeli

Sosyal Medya Uzmanının Görevleri

 • Çalıştığı şirketin, sosyal medyada kullanacağı gerekli bilgilerini alır ve sosyal ağ hesaplarını açar, gerekli revize işlemlerini yapar,
 • Şirketin web sitesini SEO kurallarına uygun olarak düzenler,
 • Şirkette gerekli kişileri sosyal medya ile ilgili bilgilendirir, uygun iletişim dilini tespit eder ve bu bilgilere göre uygun stratejiler belirler,
 • Günlük olarak ya da belirli zaman aralılarında oluşturduğu orijinal yazıları ve gerekli unsurları çevrimiçi içerik olarak oluşturur, gerekli düzenlemeleri yapar ve yayınlar,
 • Pazarlama yöntemlerini şirketin ve topluluk politikalarına göre uygun bir şekilde geliştirir,
 • Pazarlama stratejilerinin yanı sıra kamuoyunu inceleyerek satın alma davranışlarını çok iyi gözlemler ve buna uygun reklam içerikleri oluşturur,
 • Rakip şirketleri yakından takip eder ve analizlerini yapar,
 • Olumsuz haberlere ve müşterilerden gelebilecek kötü eleştirilere karşı sakin olur, yapıcı davranır ve kriz anını yöneterek şirketi en az hasarla kurtarmaya çalışır,
 • Şirketin takipçi sayısını artırmak ve internet sayfasında üst sıralarda çıkmak için diğer departmanlarla iş birliği yaparak yeni promosyonlar düzenler.

Nasıl Sosyal Medya Uzmanı Olabiliriz?

Sosyal medya uzmanı olmak için günümüzde birçok yol var. Eğer lise öğrencisiyseniz ve bu alanda çalışmak istiyorsanız bazı üniversitelerin yeni eğitim vermeye başladıkları medya ile ilgili bölümleri inceleyebilirsiniz. Kendinize yeni bir iş alanı yaratmak istiyorsanız, üniversitelerin ve özel kursların konu ilgili sertifika veren kurslarını inceleyebilir ve sosyal medya eğitimi alabilirisiniz.

Sosyal medya uzmanı olmak için kurs var mı?

Bu konu ile alakalı olarak Enstitünün ücretsiz eğitimlerinden bulabilirsiniz. Program bir hafta sürüyor ve dersler online olarak işleniyor. Sosyal Medya Uzmanlığı kursu sonunda sertifika alabilmek için sınava giriyorsunuz. Eğer başarılı olursanız dijital kod ya da basılı sertifika sahibi oluyorsunuz. Tabii bundan sonrası size kalıyor. Kendinizi geliştirmek, sosyal medya da daha etkin olabilmek ya da iş bulabilmek için sürekli takipte olmalısınız.

Sosyal Medya Uzmanı İş İmkanları Neler?

Günümüzde profesyonel bir alan olarak gösterilen sosyal medya uzmanlığında iş imkanı oldukça fazladır. Teknolojik gelişmelerin artmasıyla ve pazarlama stratejilerinin sosyal medyaya yönelmesiyle uluslararası şirketlerden küçük ölçekli şirketlere kadar herkesin önemsediği bir meslek haline geliyor. Aynı zamanda yeni nesil, ofis ortamında çalışmaktansa freelance iş imkanlarını daha çok tercih ediyor. Durum böyle olunca da her iki taraf için sosyal medya uzmanı ve mesleği önemli bir konumda yer alıyor.

Yazar: İlke Gizem Cevher
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!