Close
Mobil Menu Bars

Sosyal Medya Uzmanı ile Dijital Pazarlama İlişkisi

21 Mayıs 2019, 1576 defa okundu.
Sosyal Medya Uzmanı ile Dijital Pazarlama İlişkisi
sosyal medya, dijital pazarlama, pazarlama, medya, reklamlar

Sosyal medya uzmanlığı gün geçtikçe daha popüler hale gelen önemli konulardan birisi. Artık günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile birlikte her kurum sosyal mecra ile yüz yüze gelmek zorunda. 
Sosyal Medya Uzmanı Neler Yapar? Bir sosyal medya uzmanı, teknolojinin gelişmesiyle başlayan kısıtlı, küçük ölçekli kurum ve markalara sosyal mecralarda maksimum fayda sağlar. Aynı zamanda belirlediği strateji doğrultusunda kurumun ilerlemesine öncelik verip, kurumun rekabete uyum sağlaması için sürekli yeni stratejiler üretir.

Günümüzün Mesleği

Uzmanlar mesleği gereği rakipleri ile rekabet içinde ve aktif/dinamik bir yapıya sahip olmalıdır. Genelde bu uzmanlar, sosyal mecraları kendine yuva edinmiş ve bu alanda tecrübe/donanıma sahip önemli kişilerdir. 
 

Sosyal medya uzmanı, meslek olarak ortaya çıkmaya başladığında bünyelerinde görevlendirdikleri kişilere reklam ve tanıtım yapmayı öğretmişler. Bu durum dikkat çekmeye başlayınca da satış ve reklam gelirlerinde artış gözlenmiş. Böylece firmalar konusunda daha uzman kişilerle çalışmaya başlamışlar. 

Sosyal Medya Uzmanı Faaliyetleri

  • Hizmetinde olacağı kurumun/markanın sosyal ağ hesabını açar ya da var olan hesabı tanıtır.
  • Her sosyal medya ağını takip eder.
  • Çalıştığı kişileri bilgilendirir ve yönlendirir.
  • Kurum ya da marka ile ilgili özel kampanyalar geliştirir.
  • Kurum web sitesini SEO ile uygun hale getirir.
  • Dijital dünyayı takip eder ve yenilikçi reklamlar oluşturur.
  • Rakip firma analizi yapar ve yeni adımlar belirler.
  • Sosyal medya ağlarındaki takipçi sayısını artıracak çözümler üretir.
  • Ürünlere dair çalışmalar yapar. 
  • Bloglara içerik hazırlar ve yayınlar.

Sosyal medya uzmanı, günden güne gelişen sosyal mecralar karşısında devamlı kendini geliştirmek zorunda. Ancak bu şekilde dijital pazarlama konusunda iyi bir gözlemci olabilir. İşi gereği işletmelerin hangi mecraya yönelik takipçi ya da müşteriye odaklanacağını bilmeleri gerekir. Müşterilerin en ufak şikayetlerinden ya da teşekkürlerinden sorumludur. Kısaca kriz yöneticisidir. Temsil ettikleri kurum ya da markanın en az hasar almasını sağlaması gerekir.

Dijital Pazarlamanın Yükselişi

Sosyal medya üzerinden yapılan alışverişler her geçen gün daha fazla artmakta ve e-ticaret sayesinde binlerce insan dijital pazarlamadan yararlanmakta. Bu yüzden uzmanlar, dijital pazarlama yöntemleri ile daha çok kitleye ulaşıp insanların daha hızlı ve aktif alışveriş yapmalarını sağlamak zorunda. Sosyal medya uzmanı aracılığı ile kurumlar dijital pazarlamada yerlerini alır ve kendilerini kısa bir sürede daha geniş bir çevreye kolaylıkla tanıtırlar. Böylece ürünlerin satılması veya pazarlanması daha kolay bir hale dönüşür. 

Reklam Önemlidir

Dijital pazarlamada en önemli şey reklamdır. Reklamlarda kullanıcıya aktarılmak istenen bilgiler açık ve net bir şekilde verilir. Dijital pazarlama ile kurumun tanınması ve popülerlik kazanması sağlanır. Reklamın sosyal mecralardan doğru bir şekilde yayılmasını sağlayanlar ise sosyal medya uzmanlarıdır. 

Reklam ne kadar iyi olursa müşteri o kadar çok olur. Uzmanlar reklam kullanıcılarının ilgisini çekecek ve müşteriyi reklama sürükleyecek yaratıcı detaylar bulmalıdır. Bu yüzden kurumlar sosyal medya uzmanlarına danışırlar.
Sosyal mecralarda yer alan sitelerde müşterilerin sizi kolaylıkla en üst sırada bulması gerekir. Bu sitelerin hedefleri satış yapmaktır.

Paylaşılan reklamlar ve sitede yazan içeriklerin kalitesi çok önemlidir. Yazıların düzgün ve akıcı olması müşterilerin sitede zaman harcamalarını kolaylaştırır. Böylelikle insanlar sitedeki içerikleri ve yorumları okuyup daha sağlıklı alışveriş yapar.

Artık dijital pazarlama ve sosyal medya ayrılmaz bir bütün. Sosyal medya fenomenleri, işletmeler ve tüketiciler online eğitimler sağlayan İstanbul İşletme Enstitüsü kapsamında dijital pazarlama eğitimi alabilir.  

Yazar: Yasemin Yüce

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!