AnasayfaBlogSosyal Medya İle İşletmenizi Büyütün
Sosyal Medya

Sosyal Medya İle İşletmenizi Büyütün

19 Haziran 2019
Sosyal Medya İle İşletmenizi Büyütün

İşiniz hangi sektörde olursa olsun dijital çağda büyümek için bir yol bulmanız gerekiyor. İşinizi dijital çağda nasıl etkili bir şekilde büyütebilirsiniz? Yalnızca sosyal medya nedeniyle büyüme patlaması yaşayan işletmelerle ilgili hikayeler duyuyoruz ancak bu durumlar henüz istenilen sıklıkta değil. Aslında insanlar genellikle yüz yüze etkileşimde oldukları kişilere daha fazla güvenir.

Ancak, sosyal medya araçlarını doğru kullandığınızda genel planınız içinde iyi çalışabilir ve istediğiniz verimi alabilirsiniz. İş dünyasında sosyal medyanın önemi bilinen bir gerçek. İşte sosyal medya ve yüz yüze iletişim ile işinizi büyütmek için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler.

Mevcut Müşterilerinizle İletişimde Kalın

Müşterilerinize neyi sevdiklerini ve işinizde neleri sevmediklerini sorun. E-posta veya sosyal medya aracılığıyla haftada bir kez özel fırsatlar, ürün güncellemeleri ya da ürünlerinizi daha etkin kullanmak için ipuçları içeren mesajlar gönderin. Müşterilerinize daha fazla bilgi için size dönmelerini sağlayacak olan ilgili bilgileri e-postayla gönderin. 

Sosyal medya faaliyetlerinizi ulaşmak istediğiniz hedef kitlenizin karşısına çevrimiçi reklamlar kullanarak çıkarın. Bunun dışında ayda bir kez okumak için eğlenceli ve bilgilendirici bir bülten gönderin. Bülteninizde sadece satıcı olmayın. Nasıl kullanılacağına dair yeni ipuçları paylaşımı yaparak ürünlerinizin ötesinde değer verin müşterinize.

Sosyal Olun

Okullarda, derneklerde, sivil toplum kuruluşlarında veya toplantılarda ya da konferanslarda konuşmaya gönüllü olun. Vaktinizin ve gelirinizin bir bölümünü sosyal sorumluluk projeleri gibi toplum yararına olan gönüllülük esasına dayanan işlerde kullanın. Bunu da uygun bir şekilde sosyal medya hesaplarınızda paylaşın. Başkalarının hayatında bir fark yarattığınızda bunun size ve işinize geri dönüşümü kesinlikle olumlu yönde olur.

Sosyal Medyada Aktif Olun

Mesleğinizle ilgili web sitelerine, sayfalara veya yayınlara yorum yazarak önerilerde bulunun. Kısa bilgi içerikli yazılar yayımlayın. İnsanların çözüm, fikir ve kaynak için gelmek istedikleri uzman olun. Sadece hizmetlerinizi satmak için değil görüşlerinizi sunmak için de sosyal ve bir problem çözücü olun. 

Online İçerik Stratejisi Geliştirin

Sosyal medya mecralarının her birinin kendi kimliğine uygun kullanma özelliği bulunur. İçeriğin görselliğiyle ilgili ya da kullanılması gereken dil gibi. Müşterilerinize bilgi veren ve onları eğiten online içeriklere yer vermek paylaşımlarınızın kalitesini artırır ve daha çok kişiye ulaşma imkanınız olmuş olur. İstanbul İşletme Enstitüsü içerik konusunda uzmanlaşmanız için ücretsiz online eğitimler veriyor. Alacağınız bir içerik editörlüğü eğitiminin size büyük faydası olacaktır.

Bir online içeriği paylaşım planınıza dahil ederken, kendinize “Bu paylaşım takipçilerime herhangi bir katkıda bulunuyor mu?” sorusunu mutlaka sormayı unutmayın. Güncellemelerin sunduğu yeni özellikleri keşfedin ve kullanma noktasında çekimser davranmayın. 

Müşterilerinize Değer Verin

El yazısı notlarla veya kişiye özel hediyelerle müşterilerinizi özellikle doğum günlerinde tebrik edin. Müşterilerinize her zaman kibar davranın. Bir aktivite programı başlatın. Potansiyel müşterilerinizi kahvaltı veya öğle yemeğine davet edin. Dünyada en çok ziyaret edilen alışveriş sitelerinden olan Amazon.com'un ceo’su Jeff Bezoss “Müşteriyi eğer gerçek dünyada mutsuz ederseniz mutsuzluğunu 6 kişiye söyler. Onu eğer sanal dünyada mutsuz ederseniz 6.000 kişiye söyler.”diyerek aslında sosyal medya kullanıcısı müşterilerin ne derece önemli olduğunu ortaya koyar. 

Çalışanlarınızı Dahil Edin

Özel indirimler için çalışanlarınızın arkadaşlarına ve ailesine e-posta göndermelerini sağlayın. Kişisel hesaplarından hesaplarından iş ile ilgili paylaşımlar yapmaları için onlara destek verin ve teşvik edin. Çalışanların yakın çevrelerini özellikle müşteri aktivitelerine dahil etmelerini sağlayın. Çalışanlar kendilerini gerçekten şirketin bir parçası gibi hissedince doğal olarak iş adına pozitif bir etkileşimde bulunur.

Sosyal medya ile eğlenin. Hayat asla işten ibaret değil. Takdir ettiklerinizi ifade edin. Müşteri ve çalışanlarınızı övün ve iş yerinde yaptığınız eğlenceli şeyler hakkında konuşun. Böylece çalışanlarınız ve müşterilerinizin daha mutlu hatta sadık olduğunu göreceksiniz. Artık işletmeniz bu sağlıklı yapıyla geçmişe nazaran çok daha hızla büyüyecektir. Hayatımızdaki kolaylık sosyal medya konusunda size faydası olacak Sosyal Medyadan Geri Bildirim Almanın 4 Yolu başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

sosyal medya geri bildirim içerik editörlüğü müşteri online içerik
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Sosyal Medya Her Yerde
Sosyal Medya

Sosyal Medya Her Yerde

27 Haziran 2019
Sosyal Medya Detoksu
Problem Çözme

Sosyal Medya Detoksu

22 Ocak 2021
Sosyal Medya ve Uygulamalar
Nedir?

Sosyal Medya ve Uygulamalar

14 Şubat 2021
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
775259
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259