Close
Mobil Menu Bars

Sosyal Medya Eğitimi ile Ne Öğrenebilirim?

30 Ekim 2019, 2515 defa okundu.
Sosyal Medya Eğitimi ile Ne Öğrenebilirim?
Sosyal Medya Eğitimi ile Ne Öğrenebilirim?

Günümüzde artık sosyal medya sadece kişisel kullanımdan ibaret değil. Etki alanının genişliği, müthiş bir data oluşturması gibi etkenler sosyal medyayı dijital pazarlamanın bir ayağı haline getirdi. Bu durum yeni nesil bir mesleğin kapılarını açarken aynı zamanda sosyal medyayı etkin kullanabilmek adına bu platformları iyi tanıma gerekliliğini de doğurdu. 

Sosyal Medya Eğitimi Bize Ne Fayda Sağlar?

Sosyal medya eğitimi size en temel tanımıyla sosyal medyayı iyi analiz edebilme ve doğru kullanabilme yetisi kazandırır. Bu eğitimle amacınız doğrultusunda sosyal medyayı yönetme yöntemlerini de öğrenirsiniz. Sosyal medyanın dilini anlamak ve buna bağlı reklam ve tanıtım stratejileri oluşturmak öğreneceğiniz başlıklar arasındadır. 

Sosyal medya araçlarının neler olduğunu ve bunları nasıl doğru bir şekilde kullanacağınız konusunda bu eğitimle detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Marka bilinirliğini arttırmak, yeni müşteriler kazanmak ve sadık müşteri memnuniyeti oluşturmak için sosyal medya kanallarından nasıl faydalanabileceğinizin yöntemlerini öğrenirsiniz.

Sosyal medyanın yönetim araçlarını tanıyacak, nasıl kullanacağınızı bilecek bu sayede sosyal medyayı başarılı bir pr alanı olarak kullanabileceksiniz. Sosyal medya eğitimi ile öğrendiklerinizle yeni nesil mesleklerden sosyal medya uzmanlığı alanında kendinizi geliştirebilir, iyi bir kariyer şansı yakalayabilirsiniz. 

Sosyal Medyanın Günümüzdeki Önemi Nedir?

Sosyal medya geleneksel medya kanallarına kıyasla sağladığı imkân ve avantajlar sebebiyle firmaların satış, pazarlama, reklam ve tanıtımları için etkili bir kanal haline gelmiştir. Sosyal ağlar hedef kitle ve müşterilerle karşılıklı etkileşime girilebilen bir kaynak olması sebebiyle markalar tarafından aktif kullanılan bir kanaldır.

Yani sosyal medya sayesinde hedef kitlenizde sizinle doğrudan iletişim kurabilir, siz de hedef kitlenizle doğrudan iletişim kurabilirsiniz. Bu durum her şeyden önce samimi ve güvenilir bir algı oluşmasını sağlar. İnternet müthiş bir veri bankasıdır. Sosyal medya platformlarına ait veriler hedef kitle belirlemede firmalar için müthiş bir bilgi sağlar.

Reklam hedeflemenizi direk istediğiniz hedef kitleye yapabilme şansına sahip olmak, reklam ve pazarlamada sosyal medyayı önemli hale getiren sebeplerden bir diğeridir. Sosyal medya ile daha düşük maliyetlerle istediğiniz hedef kitleye anında ulaşmak ve sonuçlarını somut verilerle almak mümkündür.

Ürün tanıtımından, kriz yönetimine sosyal sorumluluk projelerinden pazarlamaya kadar her türlü etkinliği kendi seçtiği hedef kitleye duyurabilme şansı firmalar için sosyal medyanın diğer avantajlarıdır. Hem etkili iletişim hem de pazarlamaya getirdiği ivme açısından artık sosyal medyayı bünyelerinde profesyonel bir departman olarak görmektedir. Bu departmanın iyi yönetilebilmesi de kendini bu alanda geliştiren sosyal medya uzmanlarına bağlıdır. 

Sosyal Medya Uzmanı Kimdir? Ne İş Yapar?

2000‘li yıllardan itibaren sosyal medya uzmanlığı bir meslek olarak sayılmaya başlandı. Sosyal medya uzmanı sizi sosyal medya aracılığıyla en etkin şekilde tanıtan ve bunun sürekliliğini sağlayan kişidir. Markanız ile hedef kitleniz arasında sosyal medya kanallarıyla doğru bir köprü oluşturmakla görevlidir.

İsim yapmış biri iseniz ya da bir marka sahibiyseniz sosyal medya uzmanları sizin adınıza günün belli aralıklarında hedef kitleye göre ve dijital dünyada trend olan şeylere göre dikkat çekici resim, metin, video gibi içerikleri düzenleyip ya da kampanya oluşturup yayınlayarak sosyal medyada sizin sesiniz olurlar. 

Sosyal medya uzmanlarının görevi sosyal medya hesaplarını kontrol etmekle sınırlı değildir. Bunun yanı sıra sektörünüzde rekabet içerisinde olduğunuz diğer markaları analiz ederek bir strateji geliştirirler. Sektöre yeni adım atmış bir isim ya da şirketseniz de sizin adınıza sosyal medya hesapları açarak hesaplarınızın takibini yapar ve kullanıcılarla markanız arasında samimi bir bağ kurarlar. 

Müşteri şikâyetleri ile ilgili kriz yönetimini sosyal platform kanalları aracılığıyla çözüme kavuşturmak, firma ile ilgili yanlış algı oluşturabilecek içeriklere müdahale etmek yine sosyal medya uzmanının görevleri arasındadır. Şirkete ya da kişiye ait web sitelerinin SEO’ya uyumluluğunu kontrol eder ve geliştirir. Ayrıca web sitelerine içerik hazırlamakla da yükümlüdürler.

Sosyal medya uzmanları sadece kişiye veya kuruma özel çalışmalar yapmaz. Aynı zamanda kendini de gelişen ve trend olan şeylere göre donanımlar. Sosyal medya uzmanı kurumsal bir firma da çalışabileceği gibi, belli bir ajansa bağlı olarak farklı pek çok markanın sosyal medya projelerini de yürütebilir. 

Sosyal Medya Uzmanı Olmak için Neler Yapabilirim? 

Her an gelişen ve değişen bir ortamda sosyal medya uzmanı olmak pek de kolay olmuyor. İyi bir sosyal medya yöneticisi olmak için gereken bilgi ve donanıma sahip olmalı ve değişime ayak uyduracağınızdan emin olmalısınız. Eğer ayak uyduracağınızı düşünüyorsanız işiniz, sosyal medya konusunda bilgi aktarabilecek alanında uzman kişilerden eğitim almaya kalıyor. 

İstanbul İşletme Enstitüsü bünyesindeki ücretsiz Sosyal Medya Uzmanlığı eğitimi iyi bir başlangıç noktası olacaktır. Ancak online eğitimler size bu işi nasıl yapacağınızı gösterir, iyi bir uzman olmak için bu konuda kendinizi geliştirmeye devam etmeniz gerekir. Facebook ve İnstagram Reklamcılığı eğitimlerini alarak sosyal medya yöneticisi olmak konusundaki ilk adımınızı atabilirsiniz. 

  • Öğrendiklerinizi pekiştireceğiniz pratik yapmak amaçlı sosyal medya hesapları açabilirsiniz. Deneme yanılma en iyi alıştırmalardan biridir. 
  • Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal medya mecralarında kullanıcıları tanıyın ve takip ettikleri kampanyalara ve reklamlara dikkat edin. 
  • Facebook ve Instagram Reklamcılığı konusunda alacağınız eğitim donanım açısından sizi tamamlayacaktır.  
  • Aynı şekilde dijital pazarlama eğitimi de iyi bir sosyal medya uzmanı olmak isteyenler için daha geniş bakış açısı kazandıracaktır.
  • Sosyal medyada yapılan reklam ve tanıtım kampanyalarını inceleyin. 
  • Samimi bir dil oluşturmaya çalışın. Kağıt üzerinde farklı tanıtım kampanyaları hazırlayın, içerikler yazın bunları birer alıştırma gibi yapın.
  • Güncel konuları daima takip edin ve takipçileri bilgilendirin. Aslında burada farkınızı sıradan bir bilgiden ziyade, belki de az duyulmuş ya da hiç duyulmamış ilginç konular hakkında bilgilendirme yaparak ortaya koyabilirsiniz. 
  • Takipçilerinize karşı doğal ve samimi bir tutum sergileyin. İmla kurallarına bağlı olmak iyidir ama çok da ciddi olmaya gerek yok. Biraz emoji atsanız fena olmaz :)
  • Sosyal medya yönetim araçlarını eğitim ile öğrendiğiniz bilgilere göre sürekli pratik yaparak detaylarını en kısa sürede öğrenebilirsiniz.
  • Sosyal medya süreklilik gerektirir. Son trendleri, sosyal medyanın değişen dinamiklerini takip edin ve buna göre çalışmalarınızı geliştirin. Bu size esneklik kazandıracaktır.

Online Sosyal Medya Kursu ile Uzmanlık İçin Bir Adım Atın 

Online sosyal medya kursu ile iyi bir sosyal medya uzmanı olmanın ilk adımını atabilirsiniz. Online platformların verimliliği her alanda olduğu gibi eğitim alanında da kendini gösteriyor. Mekan ve zamanlama sınırını ortadan kaldıran online eğitim modeliyle doğru bilgiye hızlı ve isteğinize bağlı olarak ulaşmanın avantajlarından faydalanabilirsiniz. 

Online sosyal medya kursundan bu alanda kariyer yapmak isteyen öğrenciler, yeni mezunlar, şirketlerin tanıtım ve pazarlama departmanlarında çalışanlar, işini sosyal medyada tanıtmak isteyenler, girişimciler ve bu alana ilgi duyan herkes yararlanabilir. İstanbul İşletme Enstitüsü’nün Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimi ile yurtiçi ve yurt dışında geçerli eğitim sertifikasının özgeçmişinize getireceği artı puanın yanı sıra, sosyal medyayı etkin kullanabilmenin tüm inceliklerini öğrenebilirsiniz.
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişim ve eğitimlerle ilgili içerik hazırlıyor.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!