AnasayfaBlogSosyal Medya Bir Fırsat
Sosyal Medya

Sosyal Medya Bir Fırsat

18 Temmuz 2019
Sosyal Medya Bir Fırsat

İçinde bulunduğumuz zamanda sosyal medya kullanımı oldukça önemli. Gerek kişisel yaşantımızda gerekse kurumsal anlamda herkes ve her firma veya marka sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanıyor. Elinde veya evinde akıllı telefonu, bilgisayarı veya tableti olan herkes sosyal medyayı devamlı olarak kullanıyor.

Hayatımızın Bir Parçası

Sosyal medya hayatımıza tam anlamıyla 2004 yılında Facebook’un kurulmasıyla girip hızlıca yerini aldı. Artık sosyal medya her yerde. We Are Social verilerine göre insanlar günde ortalama 7 saatini internette geçiriyor. Ve yine insanlar günde ortalama zamanının 2 saat 48 dakikasını sosyal medya da geçiriyor. Sosyal medya son yıllarda hızla büyüyen bir platform.

Kabul edelim ki sosyal medya hayatımızın vazgeçilmezlerinden biri. Hayatımızda gerçekleşen mutluluklarımızı, hüzünlerimizi ve tepkilerimizi sosyal medya sayesinde dile getiriyoruz. Artık insanlar sosyal medya da sadece marka satışı için değil kişisel bloglar açarak kendi paylaşımlarından da para kazanmaya başladı. 

Sosyal Medyanın Avantajları

Sosyal medya birçok kişi ve kurum tarafından aktif olarak kullanılıyor. Bir firma markasını tanıtmak, daha çok kişiye ulaşmak ve hedef kitlesini hep canlı tutmak için sosyal medyayı kullanır. Sosyal medya hedef kitleyle daha rahat bir iletişim olanağı sağladığı gibi bir de bütçe açısından firma için daha çok avantaj sağlıyor.

İnsanlar artık sosyal medyada yaşını, eğitim durumunu, hobilerini hatta konumunu bile paylaşır oldu. Tabi bu durum firmalar için hedef kitlelerine ulaşımı geleneksek medyaya göre daha kolay ve daha düşük maliyete mal oluyor. Sonuçta geleneksel yolların maliyeti yüksek. Ne yazık ki geleneksel medyaya sosyal medya darbesi gelmiş durumda. Sosyal medya da eğitim şartı yok. Herkes bir sosyal medya hesabını ücretsiz açarak yayın ve paylaşım yapabiliyor. Hatta çoğu kişi kendi küçük markasını tanıtıp büyütüyor ya da fenomen oluyor. 

Geleneksek Medya Ve Sosyal Medya

En önemli sosyal medya ve geleneksel medya arasındaki fark sürekli güncelleniyor olması. Örneğin geleneksel medyada bir yazı ya da reklam yayımlandı. Ancak bunu yanlış olduğu fark edildi. Bunun düzeltilmesi hemen gerçekleşmiyor maalesef. Ama sosyal medyada oluşan böyle bir sorun çabucak düzeltilebiliyor. Ayrıca dünya da olan haberleri anında öğrenmek mümkün. Firmalar ve markalar sosyal medya sayesinde düzenledikleri kampanya ve tanıtımlarla mevcut veya potansiyel müşterileriyle sürekli etkileşim içinde olabiliyor. 

Sosyal medya firma ve müşterilere tam zamanlı etkileşim olanağı sağlamak gibi büyük bir fırsat sunuyor. Firmalar ve markalar sosyal medyada müşterileri veya potansiyel müşterileri tarafından inceleniyor, takip ediliyor ve çekinmeden eleştirilebiliyor. Müşteriler sevdikleri markalara sosyal medya üzerinden daha kolay ulaşıp diğer müşterilerin yorumlarından etkilenip fikir sahibi olabiliyor.

Büyük Kolaylık

Sosyal medya gerçekten faydalı mı? İçinde bulunduğumuz zamanda internette var olmak çok önemli ancak sosyal medyada var olmak firmalar ve markalar için çok daha önemli hale geldi. Artık sosyal medya da olmayan firma veya marka kalmadı diyebiliriz. Öyle ki potansiyel bir müşteri bir ürün alacaksa bunu önce sosyal medya da araştırıp diğer müşterilerin olumlu veya olumsuz yorumlarını dikkate alabiliyor.

Sosyal medya müşterilerle sürekli iletişim halinde olabilmek için çok faydalı ve artık içinde bulunduğumuz zamandan dolayı çok gerekli bir etkileşim aracı oldu. Sosyal medya üzerinden gündemi takip eden insan sayısı çok ciddi oranda arttı ve her geçen gün artmaya da devam ediyor.  Sosyal medya artık profesyonel bir meslek oldu.

2000 yılı ve sonrasında doğan nesil sosyal medyayı hayatlarının her anında aktif bir şekilde kullanıyor. Hayatımızda öyle bir yer aldı ki televizyonda yayımlanan reklamlar veya siyasi propagandalarda hep sosyal medyayı kullanılıyor. Firmalar veya markalar artık çalışma ekiplerine bir de sosyal medya uzmanı arıyor. Sosyal medya uzmanlığı geleceğin hatta şu an içinde bulunduğumuz zamanın bile en parlak mesleklerinden birisi. İstanbul İşletme Enstitüsü bu konuda ücretsiz online eğitimler veriyor. Alacağınız bir Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimi kariyeriniz için size mutlaka fayda sağlar.

Yazar: Özde Şengül

sosyal medya blog sosyal medya uzmanı geleneksel medya online eğitimler
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
775259
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259