AnasayfaBlogSOSTAC Planı Nedir? SOSTAC Açılımı
Dijital Pazarlama

SOSTAC Planı Nedir? SOSTAC Açılımı

02 Ağustos 2020
SOSTAC Planı Nedir? SOSTAC Açılımı

1998 yılından itibaren resmi bir şekilde kullanılan SOSTAC planı 2011 yılında en yaygın kullanılan üçüncü pazarlama modeli seçilmiştir. Pratik 6 hedeften oluşan SOSTAC kullanıcıya bireysel taktikler vererek uygun bir iş planı çıkarılmasına yardımcı olur.

SOSTAC Açılımı

SOSTAC 6 farklı yöntemin İngilizce baş harflerinden oluşturulmuş bir çalışma planıdır.

  • Situation Analysis -Durum Analizi- Bu çalışma notları altında şu anda nerede ve ne yönde olduğunu çıkaran destek bilgiler vardır. Bazı noktalarda SWOT analizine benzerliği vardır. Şu anda neredeyim sorusun cevap arar.

  • Objectives -Amaçlar- Bu çalışma planı sonucunda nerede olmak istiyorum?

  • Strategy -Strateji- Planlar dahilinde istenilen noktaya nasıl varabilirim?

  • Tactics -Taktikler- Ayrıntıları oluşturup hedefe nasıl gidebilirim?

  • Action -Eylem- Plan uygulama aşaması nedir?

  • Control -Kontrol- Planı ölçme, izleme, gözden geçirme, güncelleme, gerektiğinde güncel bilgilerle değiştirme noktalarını ele alır.

6 aşamalı her biri birbiriyle bağlantılı soru kalıpları önemli bir zaman dilimi gerektirir.

İlk Adıma Nereden Başlanır?

Situation Analysis (Durum Analizi): Dijital pazarlama planı oluştururken ilk adım bugünkü durumunuzu anlamaktır. Müşterilerin kimler olduğunu görmek ve rakip analizi yapmaktır.  Böylece ana sorunlar belirlenir

Objectives (Amaçlar) kısmında planınızın başarıya ulaşması için ölçülebilir bir amaç belirlenmelidir. Amaçlar diğer adımlara rehberlik edecektir. Online pazarlama veya sosyal medya kampanyaları hazırlarken temel hedeflerinizden sapmayın.

Strategy (Strateji) bölümünde müşterilerin ilgisini çekmek için bu bölümü konumlandırın. Hedefleme, segmentasyon gibi detaylara öncelik verin. Hedef kitle üzerinden konuşun.

Tactics (Taktikler) aşaması fikirlerin ortaya çıktığı adımdır. Yapılacak tüm faaliyetlerin aşamalar kısmını açıklar. Landing page, web sitesi optimizasyonu, kampanya detayları gibi...böylece yapılacaklar somut olarak görülür.

Control (Kontrol)

Son adım dijital pazarlama planının uygulanması için gerekli olan bütçe kısmının oluşturulma kısmıdır.  Hedeflerin belirlenmiş KPI’ler ile takibi işleri kolaylaştırır ve sistematik kontrolü kolaylaştırır. Bu adım Performans ölçütleri, bütçe kaynak tahsisi, plan zaman çizelgeleri bölümlerini içerir.

Her madde detaylı bir şekilde çözümlendiğinde ortaya geniş bir pazarlama planı çıkıyor. Dijital pazarlama içinde gerçek anlamda yer almak isteyenler 4P yanında bu plan üzerinden de gidebilirler.

Detaylı bilgi isteyenler 4 dakikalık bu sunumu izleyebilirler. 

sostac pazarlama sostac nedir dijital pazarlama
Bahar Beşer
Bahar Beşer
Blog Yazarı

Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezundur. Muğla Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümünde eğitim görmüştür. İstanbul İşletme Enstitü blog bölümünde içerik üretmektedir. Online eğitim, markalaşma, kişisel gelişim alanlarında yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Pazarlamacı Ne İş Yapar?
Meslekler

Pazarlamacı Ne İş Yapar?

28 Kasım 2019
Dijital Pazarlama Nedir?
Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Nedir?

02 Nisan 2020
Pazarlama Bölümü Lisans ve Ön Lisans
Bölümler

Pazarlama Bölümü Nedir?

28 Temmuz 2020
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259
E-Ticaret Eğitimi
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

25 Konu15 Saat
EğitmenSedat Ateş
1550349
Web sitenizin trafiğini ve arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmak için SEO konusunda uzmanlaşın. SEO kursumuz temel bilgilerden ileri düzey tekniklere kadar her şeyi kapsamaktadır, sitenizi nasıl optimize edeceğinizi öğreneceksiniz.
4.9
(28)

SEO Eğitimi

11 Konu5 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
550209