AnasayfaBlogSiyaset Bilimi Bölümü
Bölümler

Siyaset Bilimi Bölümü

28 Ekim 2020
Siyaset Bilimi Bölümü

Siyaset bilimi, Eşit ağırlık bölümleri arasında en çok araştırılan ve tercih edilen lisans programlarından biridir. Bir sosyal bilim dalı olan siyaset bilimi, hem toplumu hem de siyaseti anlama noktasında en önemli alanlardan biridir. Ülkemizde de çeşitli akademik ve sosyal çalışmalara kaynak olan siyaset bilimi bir bölüm olarak karşımıza çıkmaktadır. Siyaset Bilimi bölümü, 4 yıllık lisans eğitimi sunmaktadır. Bölümde; sosyal ve siyasi konular geniş ders içerikleriyle öğrencilere aktarılır. 

Siyaset bilimi bölümü ülkemizde; siyaset bilimi ve kamu yönetimi, siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler ve siyaset bilimi adlarıyla eğitim sunmaktadır. Bugün sözünü edeceğimiz siyaset bilimi bölümü, toplam 7 üniversite bulunmaktadır. Diğer iki bölümle aynı ders ve eğitime sahip bölüm, siyaset bilimi alanına daha fazla ağırlık vermektedir. EA bölümleri içinde adayların tercih listelerinde yer alan siyaset bilimi, bu alana ilgi duyan öğrencileri bölüme kazandırmaktadır. Siyaset bilimi ve diğer siyaset bilimi bölümleri ülkemizde sıkça tercih edilse de genellikle alternatif bir seçenek olarak görülmektedirler. Oysaki siyaset bilimi, araştırmaya değecek ve üstünkörü tercih edilemeyecek bir bölümdür. Buna uygun olarak da bu tanıtım yazımızda siyaset bilimi bölümünü detaylarıyla ele alacağız. 

Siyaset Bilimi Bölümü Nedir?

Siyaset bilimi bölümü, üniversitelerin; Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi ile İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde yer almaktadır. Hem devlet hem de özel üniversitelerde eğitimi bulunan bölüm, disiplinlerarası bir yaklaşımı benimsemektedir. Siyaset bilimi; tarih, ekonomi, sosyoloji, uluslararası ilişkiler ve kültür gibi alanlar ile yakından ilişkilidir. Sosyal bilimlerin önemli ve gerekli bir dalı olarak siyaset bilimi, geniş bir perspektif ile geçmiş, bugün ve gelecek siyasetini anlamlandırır. Bölümde de buna uygun olarak geniş bir ders müfredatı uygulanır. Siyaset bilimi bölümünde öne çıkan ders ve konular şunlardır; hukuk, iktisat, tarih ve siyasal konulardır. Bu dersler, siyaset bilimi disiplini açısından ele alınır ve siyaset bilimi ile yakından ilişkili temel derslerdir. 

Siyaset bilimi bölümü için öne çıkan üniversite ise Galatasaray Üniversitedir. Galatasaray Üniversitesi siyaset bilimi, Fransızca görülen eğitim öncesi Fransızca hazırlık eğitimi, öğrencilere sunulmaktadır. Siyaset bilimi bölümünde zorunlu staj yoktur; fakat bazı üniversitelerde proje ve bitirme ödevi adıyla zorunlu dersler olabilmektedir. Siyaset bilimi bölümünü okurken üniversitelerin imkanı dahilinde, yan dal ve çift ana dal seçeneklerine de başvurabilirsiniz. 

Siyaset bilimi bölümünün amacı; ülkemizde ve diğer ülkelerde diplomasi ve siyasi alanda etkinliğini gösterecek mezunlar yetiştirmektir. Ayrıca bölüm, geniş ders müfredatı ve alanlar ile olan yakın ilişkisinden dolayı, öğrencilere geniş bilgi birikimi de sunmaktadır. Siyaset bilimi öğrencileri ve mezunları, edindikleri bilgi birikimi neticesinde kültürel ve siyasi konularda belli bir seviyeye ulaşmış olabilmektedirler. 

Siyaset Bilimi Bölümü İş İmkânları Nelerdir?

Siyaset bilimi bölümünün temel amacı bürokrasi ve özel sektörde bilgilerini sunabilecek mezunlar yetiştirmektir. Siyaset bilimi mezunları, çeşitli kamu kurumları ve Bakanlıklarda çalışabilmektedirler. Yalnız kamu kurumlarında çalışmak ve diplomat olmak için KPSS' de ve kurumların kendi sınavlarında başarılı olmak gerekir. Mezunların çoğu, özel sektörde iş bulabilmektedir.

Siyaset bilimi mezunları, kendi alanlarında; siyasi partilerin yönetici, koordinatörü, danışmanı görevlerinde bulunabilirler. Ayrıca sivil toplum kuruluşlarında ve halkla ilişkiler ajanslarında çalışma olanağı bulunmaktadır. Yine akademisyenlik ve siyasal iletişim alanlarında danışmanlık da mezunların yapabileceği alanlardadır. Mezunların bir çoğu da medya, iletişim ve telekomünikasyon alanlarında görev almaktadırlar. 

Siyaset Bilimi Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Siyaset bilimi bölümüne giriş için önemli bir ön koşul yoktur; fakat bölümü tercih etmeden önce bölümü her yönüyle tanımak da gerekiyor. Siyaset bilimi bölümü, 4 yıllık eğitim boyunca siyasi konular başta olmak üzere toplumsal ve siyasi konulara uzanan her alanı kapsamaktadır. Bundan dolayı bu alanlara ve konulara dair ilgi ve alakanız yoksa 4 yıl boyunca oldukça zorlanabilirsiniz. Ayrıca bölüm, geniş iş alanlarına uzanabilmesine rağmen bölüm mezunlarını tanımlayacak bir unvan ve iş alanı yoktur.

Diplomat olma hayalini taşıyanlar için siyaset bilimi ideal bir bölüm olsa da her mezunun bunu gerçekleştirdiğini söyleyemeyiz. Dolayısıyla bölümü tercih edecekseniz farklı iş alanlarında çalışmaya hazır olmanız gerekiyor. Pek çok mezun ya alanı dışında bir mesleği yerine getiriyor ya da sınavlara yönelik ciddi bir çalışma sürdürüyor. Bütün bunların farkından olarak kariyer ve bölüm seçiminizi kesinleştirebilirsiniz. 

Siyaset Bilimi Bölümü Dersleri Nelerdir?

Siyaset bilimi dersleri; toplum, siyasi hayat, tarih, kültür ve hukuk ağırlıklıdır. Türkiye ve dünya siyasi tarihi merkez altına alınır ve siyaset kuramları yoluyla konular incelenir. Dersler, teori ağırlıklıdır. Eğitim süresince; siyaset biliminin tanımı, gelişimi ve teorileri öğretilir. Alınması zorunlu dersler dışında, siyaset bilimi bölümünde pek çok seçmeli ders de bulunmaktadır. Seçmeli dersler; medya, sinema, tarih, kültür, toplumsal cinsiyet, kent politikaları gibi içeriklerden oluşmaktadır. Genel olarak ise siyaset bilimi dersleri şu şekildedir:

 • Siyasi Tarih

 • Siyaset Bilimine Giriş

 • Sosyolojiye Giriş

 • Hukukun İlkeleri

 • Türkiye Cumhuriyeti Tarihi

 • Anayasa Hukukuna Giriş

 • Temel Ekonomi

 • Medeni Hukuku

 • Siyaset Sosyolojisi

 • İngilizce

 • Siyasal Partiler

 • Siyaset Kuramı

 • Türk Siyasi Hayatı

 • Siyaset İdeolojileri

 • Avrupa Birliği Politikaları

 • Sinema ve Siyaset

 • Sağlık Politikaları

 • Proje Ödevi

 • Osmanlı Diplomatik Tarihi

 • Kamu Siyasası

 • Sosyal Bilimlerde Araştırma Yöntemleri

Siyaset Bilimi Bölümü Taban Puanları ve Sıralama

Siyaset bilimi bölümü, TYT ile birlikte AYT Edebiyat ve Matematik başarısına göre öğrenci almaktadır. Bölüm, toplam 7 üniversitede eğitim veren siyaset bilimi, özel üniversitelerde İngilizce eğitimle öğretim sunmaktadır. Bir tek Galatasaray Üniversitesinde Fransızca eğitim verilmektedir. Diğer devlet üniversitelerinde ise eğitim dili Türkçe'dir. 

Siyaset bilimi taban puanları açısından en yüksek değere sahip üniversite, Galatasaray Üniversitesidir. İlk 5 içinde yer alan üniversitelerin çoğu ise özel üniversitelerdir. Siyaset bilimi taban puanları ve sıralamaları en yüksek olan ilk 5 üniversiteyi aşağıda sizlerle paylaştık, geri kalan üniversitelerin burslu seçeneklerine Yök Atlas adresinden bakabilirsiniz. 

ÜniversiteBölümTaban PuanSıralama
Galatasaray ÜniversitesiSiyaset Bilimi447,153043.773
İstanbul Bilgi ÜniversitesiSiyaset Bilimi (Burs. İngilizce)401,5725224.421
Işık ÜniversitesiSiyaset Bilimi (Burslu)324.99220153.758
İstanbul Bilgi ÜniversitesiSiyaset Bilimi (%75 Burslu)317,31960175.765
Samsun ÜniversitesiSiyaset Bilimi237,72844641.305
siyaset bilimi bölümü siyaset bilimi mezunları siyaset bilimi taban puanları siyaset bilimi dersleri
Emine Büşra Kanat
Emine Büşra Kanat
Blog Yazarı

Ankara Üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
 Bu online kurs ile iş iletişiminizde ikna tekniklerini nasıl kullanacağınızı öğrenin.
5
(141)

İkna Teknikleri Eğitimi

14 Konu5 Saat
Fatoş KanıtemizFatoş Kanıtemiz
755209
Nasıl usta bir iletişimci olunacağını öğrenmek istiyorsanız, halkla ilişkiler ve iletişim kursumuzdan daha iyi bir eğitim yoktur. Açık, özlü ve ikna edici mesajların nasıl geliştirileceğini ve iletileceğini öğreneceksiniz. Ayrıca medya ilişkilerini yönetmeyi, basın bültenleri yazmayı ve etkili medya kampanyaları oluşturmayı da öğreneceksiniz. Bu kapsamlı eğitim size herhangi bir iletişim rolünde başarılı olmanız için gereken bilgi ve becerileri kazandıracaktır.
5
(90)

Halkla İlişkiler Eğitimi

16 Konu5 Saat
Gülşen YeginGülşen Yegin
855209