AnasayfaBlogSihirli Sözcükler Nelerdir?
Kişisel Gelişim

Sihirli Sözcükler Nelerdir?

20 Aralık 2019
Sihirli Sözcükler Nelerdir?

Sözcükler bizi harekete geçiren bir güce sahiptir. Sözcükler bizi kızdırabilir, güldürebilir, hayal kırıklığına uğratabilir, güven verebilir. Sihirli sözcükler de tam bu noktada devreye girer. Örneğin keşke kelimesi olumsuz bir durumu daha da olumsuz bir duyguya dönüştürür. “Keşke yapmasaydın” yerine “Bir daha ki sefere dikkat edersin” demek, tatsız bir durumu bambaşka bir motivasyon yaratır. Sözcükleri olumlu ve olumsuz olarak iki ayrı gruba ayırabiliriz. Elbette biz, her durumu pozitife çevirebilecek olumlu sözcüklerin peşindeyiz. Gerek sosyal yaşantımızda ikili ilişkilerimizdeki iletişimde, gerek iş hayatında sözcüklerin gücünü kullanarak başarı yakalamak mümkündür.

Ayrıca kişisel motivasyonumuzda da olumlu sözcükler enerjimizi yükseltmez mi? Sihirli sözcükler konuşmadan yazışmalara kadar etkili bir iletişimde karşı taraf ile sizin aranızda bir köprü kurar. Uzun bir cümlenin içerisinde kullanacağınız tek bir kelime anlatmak istediğinizi ve yaratmak istediğiniz etkiyi sağlamak için yeterlidir. Bu sebeple onlara sihirli sözcükler deniyor. Örneğin “ama” sözcüğü ya da bağlacını doğru yerde kullanırsanız olumlu bir güce dönüşür. İki şekilde de inceleyelim.

  •  “Ödevin güzel olmuş AMA birkaç noktayı unutmuşun

  • “Birkaç noktayı unutmuşsun AMA ödevin güzel olmuş”

Her iki cümlede de akılda kalan son kısım olacaktır. O halde bir bağlacı doğru yerde kullanmak bile aynı şeyi anlatan bir cümleyi ne kadar değiştiriyor, sizde bıraktığı son histen anlayabilirsiniz. Kelimeleri ustalıkla kullanmak onları sihirli sözcüklere dönüştürüyor.

Sihirli Sözcükler Ne İşe Yarar?

En sık kullandığınız kelimeler hangileri? Gün içerisinde iş ortamında kullandığınız sözcükler, arkadaşlarınızla, ailenizle konuşurken sizi siz yapan kelimeleriniz var mı? Peki ya olaylar karşısında iç sesiniz size neler söylüyor? Daha çok olumlu mu olumsuz kelimeler mi ağırlık basıyor? Aslında ruh haliniz kullandığınız kelimelerdeki olumlu ya da olumsuz ağırlığını belirler.

  • Kullandığınız sözcükler kendinizi ölçmeniz için birer rehberdir.

  • Sözcükleri ustaca kullanarak olumsuzu olumluya çevirmekse hayatınıza yeni bir bakış açısı, başarı, kişisel gelişim, özgüven ve iç huzur gibi pozitif bir değişim getirir.

  • Özellikle satış ve pazarlamada sıkça kullanılan sihirli sözcükler, internet ortamındaki söylem dilinde de işe yarıyor. Dijital pazarlama, e-ticaret siteleri ve markaların sosyal medya hesaplarında kullanıcıyı harekete geçirip hedeflenen mesaja yöneltirken kelimelerin gücünden yararlanılıyor.

  • Müşteri ilişkileri sihirli sözcükler ile kriz anlarıyla ustalıkla başa çıkabiliyor.

  • Genellikle kabus olarak düşünülen iş mülakatları nerde hangi kelimeyi kullanmanız gerektiğini planlamanız halinde kabus olmaktan çıkıyor.

  • Sosyal hayatınızda bir arkadaşınızla yaşadığınız ufak bir gerginlik tek bir kelimeyle olumlu ya da olumsuz bir noktaya dönebiliyor. Sanırım bunu hemen herkes yaşamıştır. Kelimeleri yerinde ve doğru kullanarak beklediğiniz etkiyi yaratmanız mümkün.

  • Sihirli kelimeler bireyden başlayarak topluma kadar daha huzurlu, daha pozitif, daha farkında bir yapı oluşmasını sağlar.

Hangi Sözcükler ile Nerede Sihir Yaratabilirsiniz?

Kişisel gelişim için sihirli sözcükler: Şimdilik ve şimdi sözcükleri ile hayatınıza küçük bir dokunuş J Hepimizin hayatında olumsuz durumlar oluyor. Bu durumları ifade ederken cümlenin başına “şimdilik” kelimesini koymayı denediniz mi? “Şimdilik başaramadım” demek herhangi bir başarısızlığı kendinize ifade ederken, bu durumun geçici olduğunu vurgulamanız sizi yeniden başarmak konusunda motive eder. Bir başka sihirli sözcük “şimdi”dir. “Şimdi yapmalıyım, şimdi yapacağım” şeklinde bir söylem zihninize gönderdiğiniz sinyalle sizi harekete geçirecek bir güç oluşturur.

Sosyal Çevreyle iletişimde sihirli sözcükler: Aileniz, çocuklarınız, arkadaşlarınız, iş arkadaşlarınız ile olan diyaloglarınızda nezaket kuralları gereği olan kelimeleri kullanmayı alışkanlık haline getirin. Merhaba, anlıyorum, katılıyorum, teşekkürler ile iyi bir başlangıç yapın. Olumsuzluk eki içeren kelimeler yerine aynı anlama gelen yapıcı kelimeler kullanın. Konuşma demek yerine sessiz ol demek aynı anlama gelse de biri olumsuz, diğeri olumlu yani yapıcı bir ifadedir. Lütfen kelimesiyle başlayan her rica içten bir cevapla karşılık bulur.

Pazarlama ve müşteri ilişkileri: Özellikle satış ve pazarlama kampanyalarında başlangıçta kullanılan ilk sihirli kelime “Siz” demektir. Direk kişiye özel hitap şeklinde bir algılama oluşturur ve hem konuşmada hem yazılı metinlerde dikkat çekici bir başlangıçtır. Müşteri şikayetlerinde isimle hitap ederek başlangıç yapmak ve konuşma sürecinde “sizi anlıyorum” kalıbı en sihirli kelimedir.

Bir ürün tanıtımında kullanılan en dikkat çekici olanlar benzersiz, ücretsiz, uygun, garantili, size özel, güvenli, sağlıklı gibi sihirli kelimelerdir. Markalar kendilerini anlatırken çünkü ile başlayan cümlelere sıklıkla yer verir. Hedef kitleye neden kendilerini tercih etmeleri gerektiğine dikkat çekmek için kullanılır.  Satışa dönüştürmek için kullanılan, kullanıcıyı satın almaya ikna edici cümlelerde metnin ya da konuşmanın sonunda şimdi, hemen kelimeleri ile başlayan cümleler kullanılır.

“Şimdi sipariş verebilirsiniz”,Hemen sepete ekleyebilirsiniz” gibi cümleleri sıklıkla duymuşsunuzdur. Ayrıca son fırsat, kaçırmayın, tükeniyor harekete geçiren sihirli sözcüklerdendir. Büyük kelimesi ile başlayan tamlamalar satış ve pazarlamanın en etkili kelimelerindendir. Büyük indirim, büyük yenilik gibi örnekler çoğaltılabilir. Sihirli sözcükler elbette bunlarla sınırlı değil. İş hayatında sektöre göre, ürüne ya da markaya göre değişen güçlü kelimeler de vardır. Örneğin son dönemde özellikle gıda sektöründe doğal, sağlıklı, organik kelimelerinin yarattığı etki gibi.

Sihirli Sözcüklerle Hayatınıza Yön Verin

Sihirli sözcükler aslında bilinçaltımıza yapılan pozitif olumlamalardır. Genel olarak harekete geçiren güçlü kelimeler olduğu gibi, kişiden kişiye değişen kelimeler de vardır. Örneğin şimdi kelimesi harekete geçiren dinamik bir kelime olsa da bazı kişilerde panik havası çağrıştırabilir. Dolayısıyla kişisel gelişimde kelimelerin gücüyle hayatınıza yön vermek için öncelikle kendi kelimelerinizi bulmanız gerekir. Siz de olumlu ya da olumsuz duygular uyandıran kelimeler hangileri? En temelde yukarıdaki kelimeleri hayatınıza adapte ederek başlayabilirsiniz. Alışkanlık kazanmak iki üç haftalık bir zaman alabilir.

Ancak daha pozitif, daha enerjik ve kendinizi huzurlu hissetmeye başladıkça kelimelerin gücüne tanık olursunuz. Hayatınızdaki olumsuzlukları geride bırakmaya kelimelerden başlayabilir, kullandığınız her olumsuz kelimenin yerine olumlu bir kelime koyabilirsiniz. Kendinizi gözlemledikçe, sürekli bir farkındalık halinde kullandığınız her bir kelimeyi ve nerede kullandığınızı daha kolay analiz edecek ve gittikçe fark edilir bir değişim içerisine gireceksiniz.

Kendinizi analiz etmek, farkında olmadan oluşturduğunuz düşünce kalıplarına bağlı alışkanlıklardan daha bilinçli alışkanlıklar noktasına ulaşmak için NLP tekniklerinden de faydalanabilirsiniz. NLP farkında olmadan ya da olarak yaptığımız negatif düşünce ve davranışları olumluya çevirebilmek için kullanılan teknikler bütünüdür. İş hayatından kişisel hayata kadar hemen hemen her alanda kullanılabilen NLP teknikleri sizi kendi sihirli sözcüklerinize ulaştıracak yollar bütünüdür. Enstitü’nün online eğitim programları içerisinde yer alan NLP eğitimi ile kendiniz için pozitif bir adım atabilirsiniz. Hayatın her alanında daha huzurlu ve daha başarılı olmanın sırrı nedir? öğrenebilirsiniz. Hayatınızdan sihirli sözcükler hiç eksik olmasın :)

sihirli sözcükler sihirli sözcük sihirli kelimeler kişisel gelişim güçlü kelimeler NLP NLP eğitimi online eğitim
Banu Cantekin
Banu Cantekin
İçerik Editörü

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişim ve eğitimlerle ilgili içerik hazırlıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.