Close
Mobil Menu Bars

Sigortacılık Bölümü

09 Nisan 2020, 627 defa okundu.
Sigortacılık Bölümü
Sigortacılık bölümü, sigorta, sigortacılık, sigortacılık bölümü iş imkanları, sigortacılık bölümü mezunları, sigortacılık bölümü taban puanları ve sıralama

Dünyada sigortacılık terimi ilk kez günümüzden 4000 yıl önce kullanılmıştır. Tabi ki bu terimin kullanım anlamı günümüzde kullanılan anlamı ile aynı değildi. Ancak benzer uygulamaları bulunmaktaydı. Sigortacılık ilk kez Babillerde kullanılan bir terimdi. Sigortacılık teriminin ilk kez Babillerde kullanılma nedeni zamanının en büyük ticaret merkezi olmasıydı. Böylesine büyük ticaret merkezinde yaşanan yağmalamalar, yaşanan zararlar, kayıplar vb. nedenler bu devletin sigortacılık alanında kararlar almasına neden oldu. Modern anlamda sigortacılık teriminin doğuşu ise deniz, kara sigortacılığına yangın, kaza sigortacılığına tren kazaları ile alakalı bireysel kazalar eşlik etmiştir.

Sanayi Devrimi ile yaşanan büyük ve teknik hatalar da sigortacılık kavramının gelişmesine yol açmıştır. 20. yüzyılın başlarına gelindiğinde ise oluşan sigorta şirketleri her türlü ihtiyaçlara cevap verebilecek şekilde örgütlenmelerini tamamlamıştır. Bu tarihten itibaren sigortacılık alanı etkin bir şekilde ihtiyaç sahiplerine hizmet etmektedir. Sigortacılık kavramını daha iyi anlamlandırabilmek için sigorta kavramını tanımlayalım. Sigorta, sigorta şirketinin, sigorta ödeyen kişinin prim karşılığı, çeşitli risklere karşı hasarlarını güvence altına aldığı bir sözleşme olarak tanımlanır.

Sigorta sisteminde olan kişilerin risklerinin ortak bir havuzda birleşmesi ve risk oluştuğunda bu havuzdan zararlarının karşılanması olayı gerçekleşir. Buradan yola çıkarak bu havuzda ne kadar fazla birey olursa, risk daha fazla kişi ile paylaşılır ve zarar da doğal olarak azalır. Sigortacılık kavramı hakkında giriş yaptıktan sonra akademik yönü olan sigortacılık bölümü hakkında bilgi sahibi olalım.

Sigortacılık Bölümü Nedir?

Sigortacılık bölümü, sigorta sektörüne donanımlı ve bilgi sahibi olan nitelikli bireyler yetiştiren bir bölümdür. Sigortacılık bölümü, bireylerin farkında olmadığı riskleri tespit etmeyi ve bu riskler karşısında bireyleri koruma altına almayı amaçlayan bir bölümdür. Sigortacılık bölümü, yaşamımızda hiç tanımadığımız kişilerin hayatında oluşabilecek riskleri teminat altına alır, riskleri üstlenir ve tehlike gerçekleştiğinde tazminat ödemeyi öğrten bir bölümdür. Sigorta ile ilgili gelişen bilgileri ve deneyimleri öğrencilerine aktaran ve bu alanda öğrencilerinde bilimsel çalışmalar yapmasını teşvik eden bölümdür, sigortacılık bölümü.

Gelişmiş ülkelerde yaşayan bireyler, yaşadıkları toplum içinde malları ve canlarının karşı karşıya kaldıkları birçok tehlike ile karşılaşmaktadır. Bu tehlikelerden korunabilmek için sigortacılık bölümü oluşturulmuştur. Belirtilen ülkelerde yaşayan bireyler, risklerden korunabilmek için yatırımlarının bir kısmını sigorta acentelerine yatırmaktadır. Sigortacılık bölümü de etkisi yönüyle bireyleri oluşabilecek risklere karşı koruyan bilgi sahibi, nitelikli, mesleki etik kurallarını bilen, sektördeki gelişmeleri takip eden bireyler yetiştirmektedir.

Sigortacılık bölümü çoğunlukla bankacılık ve sigortacılık bölümü ile karıştırılmaktadır. Bu iki bölümü ayıran en önemli özellik sigortacılık bölümü okuyacak olan öğrencilerin sigortacılık alanında daha detaylı ve derinlemesine bir bilgi öğrenmesidir. Bölüm hakkında bilgi sahibi olduktan sonra sigortacılık bölümü iş imkanları hakkında bilgi sahibi olalım.

Sigortacılık Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Sigortacılık bölümü iş imkanları mezun olan kişinin tercihlerine göre değişiklik göstermektedir. Sigortacılık bölümü iş imkanları arasına ilk sırayı sigorta acentesinde çalışmayı koyabiliriz. Finans şirketleri, kredi kuruluşları da sigortacılık bölümü iş imkanları arasında yer alır. Bankacılık sektörü de bu bölümden mezun olan kişilerin tercih ettiği çalışma alanıdır. Bunların yanı sıra Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) da sigortacılık bölümü iş imkanları arasında yer alır.

Reasürans şirketleri, Hazine Müsteşarlığı, danışmanlık şirketleri sigortacılık bölümü iş imkanları arasında yer alır. Sağlık sigortası şirketleri ve hayat sigortası şirketlerinde çalışmak da sigortacılık bölümü iş imkanları arasında yer alır. Son olarak emlak faaliyetlerinde ve broker şirketlerinde çalışmayı da ekleyebiliriz. Sigortacılık bölümü iş imkanları hakkında bilgi sahibi olduktan sonra sigortacılık bölümü mezunları ne iş yapar başlığını inceleyelim.

Sigortacılık Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Sigortacılık bölümü mezunları en genel hali ile mesleki yaşamlarında yangın, sağlık, kaza sigortası yaptıran bireylerin ya da kuruluşların kayıtlarını oluştururlar. Bu işlemi yaptıktan sonra ödemeleri denetleyip ve kontrol ederek yasalara uygun olmasını sağlarlar. Ölüm, yangın, hırsızlık, emeklilik vb. durumlara karşı kendisini gelecekte parasal yönden güvence altında hissetmek isteyen kişileri belirlemek sigortacılık bölümü mezunları işleri arasındadır. Sigortacılık bölümü mezunları, parasal yönden kendini güvence altında hissetmek isteyen kişileri bulduktan sonra belirtilen konular hakkında bilgi verirler.

Sigortacılık bölümü mezunları, müşterilerini uyguladıkları hizmetlerden yararlanmak için teşvik edici çalışmalarda bulunurlar. Sigortacılık bölümü mezunları, müşterilerinin gerek duyduğu ihtiyaçları belirleyerek ona uygun paketleri tanıtırlar. Ayrıca sigortacılık bölümü mezunları, müşterilerinin primlerini belirler ve sigortalılık işlemlerini gerçekleştirirler. Müşterileri için dosya oluştururlar ve primlerini kontrol ederler. Süreli sigortalıların poliçelerini süre bittiğinde yenileme işlemini yaparlar. Sigortacılık bölümü mezunları, müşterilerinin yaşadıkları kayıptan dolayı tazminat işlemlerini hallederler. Mezunların hangi işleri yaptıklarını öğrendikten sonra bölüm dersleri hakkında bilgi sahibi olalım.

Sigortacılık Bölümü Dersleri Nelerdir?

 • Genel Muhasebe
 • Sigortacılığa Giriş
 • Matematik
 • İktisada Giriş
 • İşletmeye Giriş
 • Temel Sigortacılık
 • Pazarlama Yönetimi
 • İstatistik
 • Ticaret Hukuku
 • Yönetim ve Organizasyon
 • Sigortacılıkta Pazarlama ve Satış Yöntemleri
 • Sigortacılıkta Risk Yönetimi
 • Sigorta İşletmeciliği
 • Sigorta Muhasebesi
 • Finansal Tablolar ve Analizi
 • Nakliyat ve Lojistik Sigortaları
 • Sağlık Sigortası
 • Sigorta Hukuku
 • Sigorta Matematiği ve Aktüeryal Hesaplar
 • Ekonometri

Yukarıda verilen dersler genel olarak belirtilmiştir. Dersler üniversiteden üniversiteye göre değişiklik gösterebilir. Dersler hakkında bilgi sahibi olduktan sonra sigortacılık bölümü taban puanları ve sıralama hakkında bilgi sahibi olalım.

Sigortacılık Bölümü Taban Puanları ve Sıralama Hakkında

Bu bölümü okuyabilmeniz için ilk önce YKS (TYT-AYT) sınavına girmeniz gerekir. Bu sınavdan aldığınız sonuca göre tercih yapabilirsiniz. Eşit ağırlık alanından öğrenci alan bir bölümdür. Ülkemizdeki sigortacılık bölümü taban puanları ve sıralama;

 • Başkent Üniversitesi Sigortacılık Bölümü Taban Puanları ve Sıralama: 289,1068 (puan) 341470 (sıralama) Burslu bölüm.
 • Marmara Üniversitesi Sigortacılık Bölümü Taban Puanları ve Sıralama: 287,45085 (puan) 350430 (sıralama)
 • Anakara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Sigortacılık Bölümü Taban Puanları ve Sıralama: 256,76028 (puan) 536796 (sıralama)
 • Akdeniz Üniversitesi Sigortacılık Bölümü Taban Puanları ve Sıralama: 235,47901 (puan) 713000 (sıralama)
 • Afyon Kocatepe Üniversitesi Sigortacılık Bölümü Taban Puanları ve Sıralama: 189,6143 (puan) 998606 (sıralama)
 • Girne Amerikan Üniversitesi Sigortacılık Bölümü Taban Puanları ve Sıralama: Dolmadı. Burslu ve İngilizce bölüm.

Sigortacılık Bölümü Nedir?

Bu sektöre donanımlı, bilgi sahibi, güncel gelişmeleri takip eden ve mesleki etik kurallarını bile nitelikli elemanlar yetiştiren bir bölümdür. Bireylerin farkında olamadığı riskleri tespit eden ve bu riskler karşısında bireyleri koruma altına almayı amaçlayan bir bölümdür. Bireylerin veya kuruluşların yaşamındaki riskleri teminat altına almayı, riskleri üstlenmeyi ve risk gerçekleştiğinde tazminat ödemeyi öğreten bölümdür.

Sigortacılık Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Sigorta acenteleri, finans firmaları ve kredi kuruluşları başlıca çalışma yerleridir. Bunların yanı sıra Sermaye Piyasası Kurulu, Hazine Müsteşarlığı, bankacılık ve reasürans şirketleri gelir. Son olarak emlak faaliyetleri, sağlık sigortası şirketleri, danışmanlık şirketleri ve broker şirketleri sayılabilir.

Sigortacılık Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Genel olarak mesleki yaşamları içerisinde yangın, sağlık, kaza sigortası yaptıran kişi veya kuruluşların kayıtlarını oluştururlar. Bu işlemden sonra ödemeleri kontrol ederek yasalara uygun olmasını sağlarlar. Süreli sigortalıların poliçeleri bittiğinde yenileme işlemi yaparlar.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Sezer AÇİLER, 19 Haziran 1995 tarihinde Sakarya’da dünyaya geldi. 2018 yılında Sakarya Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitirdi. Gayrimenkul danışmanı, stajyer sosyolog ve Felsefe Grubu öğretmeni olarak çalıştı. Sertifika programlarına katıldı. 2019 yılında İstanbul İşletme Enstitüsünde blog yazarı olarak çalışmaya başladı.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!