Published on: 27 Mayıs 2019 Konuk Yazar 0 Yorum
Okuma Sayısı : 649

Blog takipçilerinin okumaktan en keyif aldığı yazılar kuşkusuz seyahat bloğu yazılarıdır. Günümüzde gezi yazılarında farklı kültürleri tanıtmak sadece bir hobi olmaktan çıkarak neredeyse bir meslek haline dönüşmüştür. 

Tatil Yazılarının Faydaları

Hiç gitmediğimiz bir yere seyahat edeceksek çevremizde daha önce o yerlere gitmiş olan kişilerden fikir alırız. Ya da tatile gitmek istediğimiz yerler hakkında bilgi almak için internette araştırma yaparken seyahat sitelerini veya blog yazılarını mutlaka okuruz.

Seyahat deneyimlerinin paylaşıldığı bu yazılar bizler için her zaman önemli bilgi kaynakları haline gelmiştir. Genelde seyahatlerde kısa sürede birçok yeri gezmek ve hiçbir ayrıntıyı kaçırmak istemeyiz.

Belki bir daha hiç gitmeyeceğimiz o tatil beldesinde ilgimizi çeken aktiviteleri deneyimlemek için harcayacağımız zaman çok kıymetlidir. En sağlıklısı tüm araştırmaları yapıp kendimize en uygun planı çıkarmaktır.

Eğer planlanan seyahat yurt dışında bir yer ise, yabancı ülkeye giderken daha fazla çekincelerimiz olabilir. Havaalanından şehir merkezine gitmek ile başlayıp güvenli konaklama, yeme-içme, şehir içi ya da şehir dışı ulaşım ve kültürel merkezlerin yer bildirimlerine kadar elimizde bir rehber ya da harita olmasını tercih ederiz. İşte bu gibi bilgilerin hepsini bir arada bulabileceğimiz siteler bizler için çok güzel bilgi kaynaklarıdır.

Seyahat Blogu Yazmak Kolay Mı?

Seyahat bloğu yazarlığı yapmak hiç de göründüğü kadar kolay değildir. Yazarın bazı önemli özelliklere sahip olması gerekir. Araştırmacı ruhlu, sabırlı, enerjik ve düzenli olması bunların başında gelir.

Çünkü yazar o seyahate sadece gezip eğlenmek için değil, bilgi toplamak için de gitmiştir.

Gidilecek olan yere hangi aylarda gidilmesinin en uygun olacağı, görülmesi gereken (tarihi eser, müze, sergi ya da park gibi) yerlerin konumları ve ulaşımları, meşhur yöresel yemekleri, en güzel mekanları, şehir içi konaklama ve ulaşım bilgileri gibi birçok ayrıntıyı yazısında sunmuş olması gerekir. 

Ayrıntılı Ve Detaylı Bilgi Vermek

Verilecek tüm bilgilerin kendi içinde bütçe planı yapılması da önemlidir. Uygun fiyatlı ve konforlu konaklama seçenekleri ya da tatil boyunca ortalama bütçe gibi bilgiler de tatilciler için değerli ayrıntılardır.

Örneğin, müze veya sergi gibi ücretli mekanların ücret bilgileri ya da hangi restoranda hangi yemeğin tercih edilir olması gibi bilgileri okuyucuya sunması da güzel detaylar olabilir. 

Yazılan bilgilerin doğrultusunda hareket eden okuyucunun tatilde kötü deneyimler yaşamaması için, blog yazarı bilgilerin güncelliğini ve doğruluğunu kesinlikle kontrol etmelidir.

Seyahat ile ilgili blog yazmanın önemi yazar tarafından benimsenmelidir. Ayrıca yazarın yazılarının dilinin akıcı, anlaşılır ve okuyan kişiyi heveslendirir olmasının yanında eklemiş olduğu fotoğraflar da dikkat çekici olmalıdır. 

Sosyal Medya Hesaplarını Takip Etmek

Günümüzde sosyal medyanın üzerimizdeki etkisini de düşünürsek, seyahat sitesinin haricinde Facebook ve Instagram gibi hesaplardaki fotoğrafların ve alt bilgilerin de bizleri bilgilendiriyor ve dikkatimizi çekiyor olması gerekir.

Blog yazarını sosyal medya üzerinden keşfetmiş olup daha detaylı bilgi almak için sitesini ziyaret edebiliriz. Ya da kendi sitesini ziyaret ettiğimizde yazılarını beğenir ve sosyal medyada takip etmeye başlayabiliriz. Böylece tatilimizin öncesinde yeterli bilgileri almış ve planımızı yapmış oluruz.  

Sonuç olarak, deneyimlerini dikkatli ve düzenli olarak paylaşan seyahat blogu yazarları sayesinde takipçiler de tatillerinden daha fazla keyif alır ve zamanlarını daha kaliteli kullanmış olurlar.

Seyahat dahil olmak üzere farklı alanlarda yazı oluşturmak isteyenler için ücretsiz online eğitimler kapsamında blog yazarlığı eğitimi verilmektedir. Konu ile ilgili blog yazmak isteyenler için ipuçları veya başarılı blog yazarı olmanın yolları gibi önemli yazılara da göz atmakta fayda var.

Yazar: Sennur Dekle
 

  • seyahat blogu ,
  • seyahat ,
  • blog ,
  • tatil ,
  • blog yazarlığı ,
  • blog yazarı ,
  • online eğitimler
Yazar
    Blog Yazarı
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı