Close
Mobil Menu Bars

Sertifikanızla İş Dünyasında Öne Çıkın

22 Ocak 2019, 1371 defa okundu.
Sertifikanızla İş Dünyasında Öne Çıkın
sertifika, iş dünyası, öne çıkmak, iienstitu, sertifikalar, eğitimler, online eğitim sertifika, ücretsiz sertifika programları

İş görüşmesine ya da terfi için ik departmanına gidiyor olabilirsiniz. Bu ikisi için başarılı olabilmeniz için daima ön planda olmalısınız. Çünkü sizin gibi birçok aday geleceğini şekillendirmek için iş başvurusu yapıyor ya da terfi için ik departmanına dilekçe gönderiyor. Geçen gün bir ik uzmanının youtube videosunu izledim. Kurumsal bir işletmenin işe alım müdürü olarak görev yapıyor. Söylediği şey şu; işletmemize günde yüzlerce kişi başvuru yapıyor ancak başvuru yapan kişilerin aralarında fark bulmak için çok fazla zaman harcıyoruz.

İşte burada kullanılan sihirli kelimeyi size açıklamak istiyorum. Başvuru yapan adayların arasında pek fark göremediklerini söylüyor. Maalesef mevcut eğitim sistemimiz ezbere dayalı eğitim modeliyle bilgiden yoksun bir nesil yetişmesine sebep oldu. İş görüşmelerine giden tüm adaylar ortalama aynı şeyi biliyor ve aynı deneyime sahip.

İş Görüşmesinde Öne Çıkmak İçin Ne Yapabilirim?

Sertifika, başarı, eğitim, iienstitu, enstitü, istanbul işletme enstitüsü, sertifikalar, eğitimler, özgeçmiş, iş görüşmesi

Bu sorunun cevabını ilk paragrafta bahsettiğim işe alım uzmanı vermişti. Ancak tekrar etmek gerekirse yapacağınız tek şey fark yaratmak. Burada dünyanın en zor işini yapıyor olacaksınız. Çünkü kimse başarının anahtarını size altın tepside sunamaz. Ama İstanbul İşletme Enstitüsü bunu biraz daha kolaylaştırdı. Özgeçmişinize sertifika ekleyerek iş görüşmesinde ön plana çıkabilirsiniz ve diğerlerinden farklı bir özelliğinizi ortaya koyabilirsiniz. Bunu yapabilmek için sizden istenen şey ise bir takım sınav ve ödevleri gerçekleştirmeniz.

Mülakat ve Sertifika

sertifikalarım, başarı, eğitim, iienstitu, enstitü, istanbul işletme enstitüsü, sertifikalar, eğitimler, özgeçmiş, iş görüşmesi

Bir iş görüşmesi düşünün. Sizin gibi 10 aday bir pozisyon için başvuru yapmış. Görüşmeye gidiyorsunuz ve herkes İktisat mezunu. İşe alım uzmanı hepinizi sırayla içeriye davet ediyor. Sizin için hazırlamış olduğu sorular aynı. Evet! Evet! Siz iş görüşmesine gitmeden önce internetten bakmış olduğunuz soruları soracak. Herkese aynı soruları soracak ve vereceğiniz cevap muhtemelen diğer kişilerle benzer olacak. Neden mi? Çünkü aldığınız eğitim ve okuduğunuz kitaplar neredeyse aynı.

Ama işe alım uzmanı şunu merak ediyor: kendini geliştiriyor mu? Günümüzde üniversite mezunu olmayan neredeyse yok! Peki insanlar kişisel gelişimini ne kadar devam ettiriyor? İşe alım uzmanı sizden şu sorunun cevabını bekliyor.

Hangi Sertifikalara Sahipsiniz?

Vereceğiniz cevap işe alım süreci veya terfi görüşmesinde ortaya çıkacak olan kararı etkileyecektir. İş görüşmesine gitmeden önce kendinize bu soruyu siz sorun! Özgeçmişinizde hangi sertifikalar var? İK departmanı yarın gel işe başla dediğinde kaç tane belge götürebileceksiniz. Şimdi özgeçmişinizi açıp yeniden bakın ve diğerlerinden farklı olan yönlerinizi düşünün.

Sizden beklenen fark yaratmak ve sürdürülebilir eğitime inanmanız ise bunu hemen şimdi yapabilirsiniz. Başarılı olduğunuz eğitimleri sipariş verin ve özgeçmişinize ekleyin. Daha önce buna benzer bir yazı yazmıştım ve bu yazıya harika geri bildirimler aldım. Birkaç kişiye yaptıkları geri bildirimi yayınlayabilir miyim diye sordum ve olumlu yanıttan sonra aşağıda paylaşıyorum.

Kübra Aslan - Psikolog

Bir Psikolog için eğitim asla bitmez. Ancak eğitimin maliyetli oluşu bizi bi çok anlamda yoruyordu. İstanbul İşletme Enstitüsü’nün ücretsiz sertifika programları bu engeli ortadan kaldırdı. Bir psikolog olarak bir çok eğitimlerinden faydalandım. Kendimi geliştirme sürecinde çok katkıları oldu. Bir çok sertifika edindim.

Ahmet Korkusuz

Uzun bir işsizlik süreci beni umutsuzluğa sürüklemişti. Ancak İstanbul İşletme Enstitüsü ile tanıştıktan sonra başarılı olduğum eğitimlerden aldığım sertifikalarla iş başvurularıma geri dönüşler hızlandı.

Ayşe Belkıs Toprak

İş hayatında uzun zamandır beklediğim terfiyi bu sertifikalar sayesinde aldım ve yönetici oldum. Bunun yanı sıra aldığım liderlik eğitimleriyle şu an ekibimi çok daha iyi yönetebiliyorum.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunudur. İstanbul İşletme Enstitüsü'nde Kariyer, iletişim konularında yazılar yazmaktadır.

Devamı
Yorumlar(3)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Kezban Ulaş
25 Ocak 2019
5.0

insan eğitimi hiç bırakmamalı, her yasta her kosulda sürdürmeli. Sertifika eğitimleri bunun en güzel yolu.

Selim Parlak
24 Ocak 2019
5.0

Sertifikalar gerçekten iş görüşmelerinde ayırt edici olabiliyor. 

Koray Candan
23 Ocak 2019
5.0

Bir ik cı gözüyle okudum yazıyı haklısınız biz ik cıların ayırdıgı cv ler hemen hemen aynıdır ancak fark ararız. sertifika güzel bir fark.