Close
Mobil Menu Bars

Sertifikanın Programlarının Faydaları Nelerdir?

20 Ağustos 2017, 3024 defa okundu.
Sertifikanın Programlarının Faydaları Nelerdir?
Sertifikanın Programlarının Faydaları Nelerdir?

Eğitim insan hayatı boyunca süren ve sürekli gelişime açık bir olgudur. Günümüzde eğitim ihtiyacı gelişen teknolojik ve yaşam koşulları ile birlikte daha da artmakta ve daha donanımlı bireylere ihtiyaç duyulmaktadır. Globalleşen dünya şartlarında şeffaflaşan bilgiler sayesinde bilgiye ulaşmak ve aktarmakta kolaylaşmıştır.

Bu sayede bilgi transferleri daha kolay bir şekilde yapılabilmekte ve ihtiyacı olan kişilere ulaştırılabilmektedir. Ancak bilgi aktarımındaki şeffaflık ve kolaylık günümüzde eğitim ihtiyacını yeterli kılmamakta ve özellikle iş dünyasında daha donanımlı eleman ihtiyacını ortaya çıkarmaktadır. Bireylerin profesyonel özellikleri sadece okul diplomaları ile sınırlanmaktan çıkmış ve iş dünyasını daha büyük beklentiler içine sokarak, farklı dallar veya uzmanlık alanında onaylanmış yetenekleri ortaya koymaları beklentisi oluşmuştur.

Profesyonel iş yaşamında ilerlemek ve sektörünüzde vazgeçilmeyen elemanlar arasında bulunmak için günümüzde çeşitli sertifika ve online eğitimler zorunlu hale gelmiştir. Hızla değişen ve ilerleyen sektör yeniliklerine sahip olmak için bireylerin kendilerini geliştirici eğitimlere katılmaları ve başarı elde ederek bu eğitimleri tamamlamaları patronların öncelikli beklentileri arasındadır. Online eğitimlerin bireylere sağladığı faydalar şu şekilde özetlenebilir:

Sertifikaların Faydaları Neler?

Bireysel yetenekleri geliştirme imkanı

Sektörel eğitimler bulunduğunuz sektördeki yeniliklere hakim olmanızı ve güncel olaylardan geri kalmadan değişikliklere karşı hazırlıklı olmanızı sağlar. Mesleki eğitimleri sayesinde işinizin inceliklerine tamamen hakim olabilir ve terfi merdivenlerini daha hızlı bir şekilde çıkabilirsiniz. Mesleki eğitimlerin yanı sıra yabancı dil ve çeşitli alanlarda verilen eğitimler sayesinde insan ilişkilerinizi geliştirerek bireysel iletişiminizi daha da kuvvetlendirebilir ve geleceğin profesyonel yönetici adayları arasına kolaylıkla girebilirsiniz.

Fark yaratmak

Günümüzde profesyonel iş dünyasında üniversite mezunu olmayan kişi sayısı azınlık durumundadır. Bu durum karşısında patronlar kendilerine yönetici adayı belirlerken farklı özellikleri ile öne çıkan kişi arayışına girerler. Bu özellikler başarı sertifikası ile yeteneklerini onaylamış kişilerde aranmakta ve kriter olarak kişinin gelişime ne kadar açık olduğunu gösteren bu eğitimler alınmaktadır. Profesyonel yeteneklerinizi eğitimler sayesinde arttırıp bulunduğunuz sektörde bir adım öteye geçebilir ve farkınızı ortaya koyarak profesyonel yöneticilerden biri olabilirsiniz!

Teknolojiye uyum sağlamak

Teknolojik dünya şartlarına baktığımız zaman, dünya üzerinde her dakika yüzlerce teknolojik yenilik icat edilmekte ve bu yenilikler hayatımızı kolaylaştıran ögeler ile bir araya gelerek bizlere sunulmaktadır. Özellikle iş dünyasına çok hızlı bir şekilde giren teknolojik yenilikler çalışanların adaptasyonunu zorlaştırmakta ve onların performansını düşürerek iş hayatında geride kalmalarına neden olmaktadır. Yeni nesil teknolojiye daha hızlı adapte olabilirken, orta nesil ne yazık ki teknolojik yenilikleri yakalama konusunda zorlanıyor. Bu durum karşısında da kalifiye ve yetenekli eleman statüsünden çıkarak gerilemektedir.

Sektörel teknolojik yeniliklerle ilgili çeşitli alanlarda başarı sertifikası almak ve teknolojik yeniliklerle ilgili bireysel donanımı artırarak sektördeki deneyiminize katkı sağlayabilir ve iş yaşamınızı sağlamlaştırarak sektörün ihtiyaç duyulan elemanları arasına girebilirsiniz. Teknolojik yeniliklerin yanı sıra farklı alanlarda sahip olacağınız katılım sertifikaları da profesyonel yeteneklerinizi arttırmanıza yardımcı olacaktır.

Kısacası sektörel ve bireysel eğitimler ile becerilerinizi arttırabilir ve profesyonel iş yaşamınızı geliştirerek piyasada aranan elemanlardan birisi olabilirsiniz. Eğitime hayat boyu önem vermek ve kendini sürekli olarak geliştirmek olguları nitelikli insan kategorisine sizi sokan ve sadece iş yaşamında değil, günlük yaşantınızda da size yardımcı olan unsurlardır. Geleceğe yön vermek ve yaşanan değişimlere karşı daha esnek olup uyum sağlayabilmek için eğitimleri hayatımızın ve iş yaşantımızın bir parçası haline gelmiştir. Bu yüzden online eğitimlere gerekenden daha fazla özen göstermeli ve yeteneklerimizi arttırarak daha sağlam adımlarla ilerlemeliyiz.

Sertifika Programlarının Avantajları Neler?

 1. Öğrenmenize işiniz ve ev hayatınız boyunca sığdırmanıza izin vermesidir.
 2. Genellikle kendi çalışma hızınızı da ayarlayabilirsiniz.
 3. Ne zaman ve nerede çalıştığınıza dair kararı kendiniz verirsiniz.
 4. Nerede yaşadığın önemli değil - dünyanın herhangi bir yerinden bir derece kazanabilirsin.
 5. Tam zamanlı bir seviyede olduğu gibi, öğrenciler planlama ve araştırma gibi yararlı ve aktarılabilir beceriler kazandıklarını bulabilirler.
 6. Uzaktan eğitim kursu genellikle tam zamanlı bir dereceden daha az masraflıdır.
 7. Uzaktan eğitim sağlayıcıları genellikle çevrimiçi veya uzaktan öğrenim öğrencilerine özel destek sunarlar.
 8. Akreditasyon
 9. Uzaktan eğitim ile lisans, yüksek lisans ve profesyonel düzeyde dersler alabilirsiniz.
 10. Üniversiteler ve kolejler, uzaktan eğitim programlarının ve niteliklerinin, kampüs tabanlı programlarla aynı yüksek kalitede olmasını sağlar.
 11. Eğitim merkezinden uzakta yaşayanlar için erişilebilirlik
 12. Her sınıf için merkezi bir yere giderken, taşımacılıkta zaman kaybı veya başka kaynak yok İnternet bağlantısıyla herhangi bir uygun yerde çalışma esnekliği
 13. Kendine tempolu öğrenme sağlar: Halihazırda uzmanlaştığınız materyallere hızla göz atın ve yeni bilgi ve / veya beceriler içeren alanlarda zaman ve çaba sarf edin.
 14. Ortalama sınıfın daha yavaş temposunu beklemek zorunda kalmadan kişisel bir hız ve yoğunlukta materyalleri incelenmesi sağlanır
 15. Bülten panosu tartışma alanlarındaki konuşmaları herhangi bir saatte bir araya getirme ve sınıf arkadaşlarınızın önceki ziyaretinden bu yana yorumlarını gözden geçirme esnekliği
 16. Tam zamanında öğrenme; Mevcut en güncel malzemeyi incelemek için daha fazla fırsat
 17. Düzensiz çalışma programlarına sahip olanlar için esneklik sağlar
 18. Kısıtlı hareketliliğe sahip olanlar için erişilebilirlik (örneğin, özürlü, yaralı, yaşlı)
 19. Aile sorumluluklarına sahip olanlar için erişilebilirlik (örn. Evde küçük çocukları olan ebeveynler)

Evet bu kadar faydalılığı varken ağır koşullarda hem maddi hem zaman olarak ücretsiz sertifika programları özellikle uzaktan eğitim programlarına katılmak zamanımızın en akıllıca faaliyetlerindendir. Zaman hem yaşam hem de kazanç demekse değerini en akıllıca kullanarak artırabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Dokuz Eylül Üniversitesi Psikoloji bölümünden sonra Ege Üniversitesi'nde Sosyal Psikoloji bölümünden de mezun olmuştur. Sonrasında Marmara Üniversitesi'nde Sosyal Psikoloji bölümünü bitirmiştir. 

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!