Close
Mobil Menu Bars

Sertifikanın İş Hayatındaki Önemi

17 Ekim 2018, 1334 defa okundu.
Sertifikanın İş Hayatındaki Önemi
Sertifikanın İş Hayatındaki Önemi

Eskiden üniversite mezunu olmak güzel bir meslek sahibi, iş sahibi olabilmek için yeterliyken günümüzde maalesef yeterliliğini kaybetti. Yani sadece üniversite diplomanız olması artık iş dünyası için basitleşti. Günümüzde üniversite okumak tabii ki çok değerli fakat yeterli değil. Kendimizi geliştirmek, dil öğrenmek, hobilerimiz, deneyimlerimiz bizi iş dünyasına hazırlayan bir bütün haline geldi. Kendimizi geliştirmek oldukça önemli. Bir iş görüşmesine gittiniz ve sizi neden işe almalıyız gibi bir soru ile karşılaştınız. Bu soru karşısında donanımlarınızı, iş deneyimlerinizi, tecrübelerinizi konuşturmalısınız.

Kendimizi alanımızla ilgili veya alanımız dışında nasıl geliştirebiliriz?

sertifikanın iş hayatında önemi, sertifika, eğitim, online eğitim

İşte bu sorunun cevabı sertifika programlarına katılım sağlayarak sertifika sahibi olmaktır. Günümüzde ilgi alanlarına yönelik hazırlanmış binlerce sertifika programı var. Yapacağınız şey çok basit. İnternet üzerinden veya birebir kurumlarla irtibata geçerek sertifika programları hakkında bilgi alabilir, ve uygun olan programlara kaydınızı yaptırabilirsiniz. Sertifika programları sayesinde aldığınız program dalında uzman kişilerin deneyimlerinden ve bilgilerinden yaralanabilirsiniz.

Katıldığınız sertifika eğitim programları sayesinde iş hayatınız ile ilgili güncel bilgilere sahip olursunuz. Sertifika programları eğitimine devam eden, mezun olmuş, çalışmakta olan veya farklı bir alan ile ilgili kendini geliştirmek isteyen kişiler tarafından tercih edilir.

Sertifika programları birçok açıdan kişilere avantaj sunmaktadır. Lisans veya yüksek lisans eğitiminden daha kısa sürede tamamlanır. Program çeşitliliği bakımından zengindir. Ücret konusunda da yine üniversite eğitiminden daha az maaliyetlidir. İstenilen zamanda programa başvurma ve programa başlama imkanı da sertifika programlarının avantajları arasındadır. Sertifika programları mesleki bir alanda uzmanlaşmaya dayalıdır. Mesleki anlamda uzmanlaşmış ve deneyim kazanmış biri ile kim çalışmak istemez ki?

Sertifika aldığınız kurumların anlaşmaları dahilinde eğitimini aldığınız alan ile ilgili olarak staj yapma şansına da sahip olabilirsiniz. Kısa süreli eğitim, işin alanında deneyim, tecrübe sahibi olmak sizin için iş dünyasına adına oldukça yararlıdır. Sertifikalar üniversitelerde, belediyelerde, sertifika vermek amacı ile kurulmuş işletmelerde, halk eğitim merkezlerinde verilebilmektedir.

Türkiye’de Sertifika Programı Veren Üniversiteler:

sertifikanın iş hayatında önemi, sertifika, eğitim, online eğitim

  • Marmara Üniversitesi
  • Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  • Ankara Üniversitesi
  • İstanbul Üniversitesi
  • Boğaziçi Üniversitesi
  • Bahçeşehir Üniversitesi gibi üniversitelerden bahsedebiliriz.

Sertifika programlarında aldığınız içerikte oldukça önemlidir. Program içeriklerini iyi araştırmalısınız. Yalnız pratik bilgi değil teorik bilgi almakta oldukça önemlidir. Bu denge iyi sağlanmalıdır. Sertifikaların geçerlilik süreleri de önemli olan ayrı bir konudur. Özellik bilişim alanında gelişen teknoloji beraberinde yeni sertifika alanlarını da getirmektedir.

Sertifikalar iş hayatınız için artıdır, böylece iş bulma konusunda diğer adaylardan bir adım öne geçebilirsiniz. Mesleğinizde veya eğitimini aldığınız bölümde yeni gelişmeler ile bilgilerinizi güçlendirebilirsiniz. Mesleğiniz ile ilgili sertifika eğitimleri mesleki bilgilerinizin ilk günkü gibi taze kalmalarını sağlar. Bu da başarıyı beraberinde getirir. İş hayatınızda CV yani özgeçmişiniz oldukça önemlidir. Sahip olduğunuz sertifikalar özgeçmişinizin kaliteli olması bakımından avantaj sağlar. Ayrıca sertifikalara online eğitim aracılığı ile de sahip olabilirsiniz. Bu alanda sadece online eğitim veren kurumlar mevcut. Bu konuda İstanbul İşletme Enstitüsü en büyük örnek olarak verilebilir. Böylece rahat bir ortamda sıkılmadan derslere katılabilir, online sertifika sınavı ile sertifika sahibi olabilirsiniz.

Sertifika alırken sertifikanızı aldığınız kurum oldukça önemli. Bu konuda iyi araştırma yapmalısınız. Bazı kurumları sadece para tuzağı ve zaman kaybı olarak nitelendirebiliriz.

Ödediğiniz ücret veya sarf ettiğiniz zaman çok değerli. Size gerçekten bir şeyler katabileceğine inandığınız kurumlar ile çalışın. Bazı kurumlar ‘Derslere girmenize gerek yok,sınav sorularını sizinle paylaşırız.’ gibi cümleler ile sizi kendilerine çekmeye çalışabilirler. Bu tarz tuzaklara lütfen düşmeyin. Sertifika alırken öğrendiğiniz bilgiler, edineceğiniz  tecrübeler oldukça önemli. İş başvurusu yaptığınızda bilgilerinizi ve tecrübelerinizi karşı tarafa aktarabiliyor olmalısınız. Çünkü işe kabul edildiğinizde işleri yine siz yapacaksınız, sertifikanız değil. Sertifikanız sizin bilgilerinizin, tecrübelerinizin tapusu görevini görür.

Sektörel olarak ve bireysel olarak aldığınız eğitimler ile bu konular ile ilgili becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Öğrenmenin yaşı ve zamanı yoktur. Sürekli öğrenmeye açık olmalıyız. Hayat bize sürekli yenilikleri sunuyor. Bu yenilikleri takip etmeli, bilgi sahibi olmalıyız. Kendimizi geliştirmek, nitelikli profile sahip olmak hem iş yaşamımızda hem de sosyal hayatımızda oldukça önemlidir. Sizi değerli kılar. Yaşanan değişikliklere karşı hep açık olmalısınız, yeniye dair bilgilerden asla kaçmamalısınız.

İş hayatında yeniliklerden uzak kalmamak oldukça önemlidir. Yenilik ile zamana ayak uydurur, işinizde başarıya ulaşabilirsiniz. Örneğin; pazarlama sektörü gelişen teknoloji ile bambaşka bir boyut kazandı. Kendinizin bir pazarlamacı olduğunuzu düşünün, ürünleriniz var ve bunların satışını gerçekleştirmek istiyorsunuz. Gelişen teknoloji ile insanlar zamanlarının çoğunu sosyal medyada ve internet ortamında geçiriyor, alışverişlerini bile internet üzerinden yapmayı tercih ediyorlar. Siz böylesine işiniz için önemli olan bir ayrıntıyı görmezden gelirseniz, klasik yöntemlerle ilerlemeye çalışırsanız satışlarınızda düşüşler olabilir. Oysa dijital pazarlama konusunda kendinizi geliştirmiş olsaydınız daha çok müşteriye ulaşacak ve satışlarınızı arttıracaktınız. Eğer kendinizi bu konuda geliştirmek isterseniz dijital pazarlama eğitimi size yardımcı olur. Kısa sürede, dijital pazarlama ile ilgili olan bilgi ve deneyimlere sahip olur işinizdeki gelişmeleri rahatlıkla takip edebilirsiniz.

Özetle; kendinizi geliştirmek, nitelikli olmak hem sosyal hayatınız için hem de iş hayatınız için oldukça önemli, öğrenmekten korkmayın. Sürekli öğrenme, kendinizi geliştirme sertifika programları ile mümkün.

Yazar: Yaren Özçelik

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!