Close
Mobil Menu Bars

Sertifikalı Ücretsiz Yabancı Dil Öğrenme

04 Kasım 2019, 1063 defa okundu.
Sertifikalı Ücretsiz Yabancı Dil Öğrenme
yabancı dil, eğitim, ücretsiz eğitim, online eğitim, sertifika

Yabancı dil öğrenme, günümüz küresel dünyasında son derece önemli yere sahip. Uluslararası yabancı kanallar, film endüstrisi, müzik sektörü, bilimsel makaleler ve dahası… Pek çoğu elbette yabancı dilde. “Şimdi her şeyin kolayı var, translate ne işe yarıyor” diyecek olabilirsiniz ancak bu o kadar basite indirgenebilecek bir durum değil. Sonuçta yabancı bir arkadaş edinip konuşmak istediğinizde ya da kulağınıza ilişen bir şarkıyı o an anlamak için anı durdurup translate kullanamayız.

yabancı dil, eğitim, ücretsiz eğitim, online eğitim, sertifika

Yabancı dil öğrenme denince birçoğumuzun gözü korkar ancak sanıldığı kadar zor bir durum yok emin olun. Üstelik uzaktan eğitimler sayesinde öğrenmek istediğiniz her şey ayağınıza gelmişken, zaman-mekan sınırlaması olmadan dil öğrenebilme imkanları size sunulmuşken, hiçbir bahane dil öğrenmenize engel değil.

Yabancı Dil Öğrenme Teknikleri Neler?

Konuşarak öğrenmek. Maddi imkanlar dahilinde baktığımızda yurtdışına gitmek ortalama bir öğrenci için zor olsa da belki arkadaş çevrenizle, sosyal medyadan araştırıp bulduğunuz konuşma gruplarına katılarak ya da yabancı arkadaş edinerek bu duruma çözüm bulabilirsiniz. 

Sıkı çalışmak. Eğitim hayatımızın ortalama 10 yılını İngilizce dersi alarak geçirmemize rağmen neden hala İngilizce öğrenemiyoruz dersiniz? Çünkü bu dersler genelde haftada 4-5 saati geçmezdi. Dil fazla tekrarlamayı, çok sayıda örnek deneyimi, tutarlı çalışma disiplini ve yatırımı gerektirir. Yalnızca 2-3 hafta bile olsa hayatınızın belirli bir dönemini dil öğrenmek için ayırmanız ve sonuna kadar da devam ettirmek, aylarca ya da yıllarca yarı yarıya yapmaktan iyidir. 

Öğrenme sürecinde mevcut arttıkça verim düşüyor. Yine okullarımızdan örnek verecek olursam kalabalık sınıflarda alınan İngilizce eğitimlerinden ne kadar verim alabildiniz? Nicelik çok ancak nitelik yok. Herkesin öğrenme süresi, kapasitesi farklıdır. Sizin yarım saatte anlayabildiğiniz bir konuyu bir başka sınıf arkadaşınız üçüncü kere anlattırarak anlayabilir. Bu da sizin için zaman kaybı demek. 

En yaygın kelimeler size zaman kazandıracak. Öğrenmek istediğiniz yabancı dilde en fazla kullanılan 100 ve 1000 kelimelik liste çıkarın. İnternetten bu konuda çok sayıda kaynak göreceksiniz. En yaygın kelimeleri ezberlemeye, cümle kurarken kullandığınızda çok daha verimli bir süreç geçireceksiniz. 

Yapılan araştırmalara göre bir dilde kullanılan en yaygın 100 kelime, konuşma esnasındaki iletişimin yüzde 50'sin, en yaygın 1000 kelime ise iletişimin yüzde 80'ini oluşturuyor. Bu araştırmanın ışığında baktığımızda en yaygın kelimeleri öğrenmenin neden gerekli olduğunu daha iyi anlıyoruz.

yabancı dil, eğitim, ücretsiz eğitim, online eğitim, sertifika

Kendi kendinize pratik yapmayı sürdürün. Anadilimizde de gün içerisinde pek çok diyalog akar zihnimizden. Kariyer hedeflerimiz, yarın ne yapacağımıza dair planlamalar, yaklaşan sınavlarımız… Bu içsel diyalogları yabancı dilde ifade etmeye çalışın. Başta biraz çılgınca ve komik olduğunu düşünebilirsiniz ancak durum hiç de öyle değil. Öğrendiğiniz yeni kelimeleri bu zihin pratiklerinde de kullanın. 

Bireysel online eğitimlerin olanaklarından faydalanın. Dil öğrenmede çok çalışmaktansa verimli ve sık çalışmanın önemine değindik. Öte yandan nitelikli bir eğitim süreci için bireysel bir öğrenme metodunun daha verimli olduğu kanaatine vardık. Bu nedenle bireysel ve dilediğiniz gibi yabancı dil öğrenme olanaklarından yararlanmak için ücretsiz online Yabancı Dil Eğitimleri sizi bekliyor.

Yabancı film izlemek, sesli kitap okumak… Öğrenme ile ilgili yapılan araştırmalara göre hangi öğrenme metodunun daha etkili olduğunu bilmek, öğrenme aşamasında bize yol gösterici olacaktır.

  • Okuduklarımızın %10'unu,
  • Duyduklarımızın %20'sini,
  • Hem görüp hem duyduklarımızın %50'sini,
  • Görüp duyup söylediklerimizin %80'ini,
  • Görüp duyup söyleyip ve dokunduklarımızın %90'ını hatırlıyoruz.

Bu bağlamda, ne kadar fazla duyumuzu öğrenme sürecine dahil edersek, o kadar etkili bir öğrenme gerçekleşir. Yabancı filmleri altyazılı izlemek, yabancı şarkılar dinleyip anlamaya çalışmak, başlangıç seviyesindeki kitaplardan başlayarak okuma, anlama gerçekleştirebiliriz. Öte yandan ezberlemekte olduğumuz kelimeleri sesli şekilde tekrarlayarak, cümle içinde kullanarak daha kolay öğrenebiliriz.

Yabancı Dili Nereden Öğrenebiliriz?

Yabancı dil öğrenme, online eğitimler sayesinde artık daha kolay ve pratik. İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından ücretsiz verilen yabancı dil eğitimleri sayesinde siz de bu yola bir adım atabilirsiniz. Üstelik eğitimlerin sonundaki pratik sınavlardan başarılı olmanız durumunda sertifika almaya hak kazanırsınız. Sertifika, özel ve resmi kurumlarda geçerli olup, eğitim aldığınız yabancı dil seviyenizi ispat edebilmenizi sağlar.

Siz de hedeflerinizi ertelemeyin, çalışmaya bugünden başlayın.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!