Close
Mobil Menu Bars

Sertifika Ve E-Sertifika Ne Kadar Gereklidir?

21 Ağustos 2019, 2109 defa okundu.
Sertifika Ve E-Sertifika Ne Kadar Gereklidir?
sertifika, e-sertifika, sertifika programları, ücretsiz sertifika programları, ücretsiz sertifika, online eğitimler,

Eğitim gördüğünüz çalıştığınız ya da ilgilendiğiniz bir alanda bilgi ve becerilerinizi artırmak için katıldığınız bir eğitim programı sonrası alınan belgeye sertifika denir.

Sertifika Programları

Çeşitli alanlarda profesyonellerce verilen eğitimlerdir. Bu programlar değişik sürelerde olabilir. Ön lisans, lisans ve doktoraya nazaran daha kolay ulaşılabilen ve daha ekonomik ve genellikle daha kısa süreli olma gibi avantajları sebebiyle son yıllarda daha tercih edilir olmuşlardır. Katılımcı programın sonunda uygulanan bir sınavla sertifikasını almaya hak kazanır.

Ücretsiz sertifikalar her ne kadar özgeçmişimiz için önemli olsa da asıl amacımızın kendimize bir şeyler katmak olduğunu unutmamak gerek. Sadece özgeçmişte güzel duruyor diye öylesine eğitimlere katılmanın bize çok faydası olmaz. İlgi alanlarımız ve kariyer hedeflerimiz doğrultusunda eğitimlere katılmak çok daha mantıklıdır. İlgimizi çekmeyecek kurslara katılmak zamanımızı boşa harcatır. Ücretsiz sertifikalar için mutlaka sektördeki yeri veya varsa geçerlilik süresi gibi detaylar araştırılmalı ve bu duruma dikkat edilmeli.

E-Sertifika Dönemi

Pek çok eğitim ve danışmanlık firması dijital eğitimlerle elde edilen ücretsiz e-sertifika programları veriyor. Bu programlar bize iş hayatında ve günlük hayatta kolaylıklar sağlıyor. 

E-Sertifika programı nedir?

Son yıllarda gelişen teknolojik dünyamız bize her türlü bilgi ve eğitime dijital ortamda ulaşabilme şansını da beraberinde getirdi. Bu program ile alacağımız eğitimin saatlerini kendimiz ayarlayabiliyor kayıtlı eğitim videoları ve dokümanları bize uygun zamanlarda takip edebiliyoruz. 

Bu bize 21.yüzyılın sırtımıza yüklediği olumsuzlara karşı duran olumlu bir getirisi. Madem bu çağda yaşıyoruz bu imkanı neden kaçıralım değil mi?

Sertifika Gerekli Mi?

Bu nokta da şu bildik soru akıllara gelebilir: Arabayı ehliyet mi kullanıyor? Bir işi yaparken sahip olduğumuz bilgi ve becerilerimiz elbette önemli ama unutmamak gerekiyor ki ehliyet olmadan da araba kullanma iznimiz olmuyor.

  • Sertifikalar hali hazırda çalıştığımız iş alanında belli konularda bilgi ve becerilerimiz artırmaya uzmanlaşmaya giden yolda kariyerimizde olumlu adımlar atmaya yarar gösterir.
  • Bilmediklerimizi öğrenmeye ve zaten yapabildiğimiz bir işte güncel gelişmeleri takip etmemizi yeni beceriler kazanmamızı sağlar.
  • Bazen de ilgi duyduğunuz ama eğitim alma ya da faaliyet gösterme imkanı bulamadığınız yepyeni bir alanda kendinizi geliştirmek imkanının önünü açar. Hobileriniz neden mesleğiniz olmasın ki?
  • İş başvurularında CV’nizde sahip olduğunuz sertifikaları yazmak bir alanda diğerlerinin önünde tercih edilebilme şansını size verebilir. Sonuçta o şeyi bildiğinizin bir kanıtı olarak işlev görür.

Sertifika programları önemli mi?

Sonuç olarak belirli bir alanda uzmanlaşmak, bireysel yeteneklerimizi geliştirmek kariyerimizde terfi imkanı yaratmak, fark yaratmak, bir adım öne çıkmak, teknolojiyle uyumlu yaşamak, gelişmelerden haberdar olmak ve imkansızlıklar yüzünden ulaşamadığınız ilgi alanlarınızla ilgili becerilerinizi artırmak gibi pek çok getirisi göz önüne alındığında ücretsiz sertifika programlarının önemi anlaşılır.

Ücretsiz sertifikanın iş hayatına etkisi çok fazladır. Günümüzde pek çok şirket sertifikasyonun önemini kavramış ve verimliliği artırmak, insan ilişkileri ve yönetimi, teknik güncelleme gibi konulara yönelik eğitimleri çalışanlarına sağlamaktadır. 

Sertifika eğitimlerine talep bu yüzden son on yılda giderek artmakta pek çok alt başlıkta eğitimler verilmektedir. Ücretsiz sertifika veren kurumlar internet sayfalarında yaptıkları eğitimler ve sertifika programları çeşitleri hakkında bilgi veriyor. Siz de kendinize uyan bir eğitime kolaylıkla kayıt yaptırıp sertifikanızı edinebilirsiniz.

Sertifika programlarına nereden katılmak gerek?

Ücretsiz sertifika programları 2019 yılı için online eğitimler formülünü uygulayan yer alan İstanbul İşletme Enstitüsü birçok farklı alanda sertifikalı eğitimler vermekte. 

Sertifika sahibi olmak bir konuya ilgi duyan girişimci bir yapınızın olduğunu gösterir. Unutmamak gerekir ki önemli olan aldığınız eğitimi uygulamalar yaparak yapabilirliğinizi artırmak. İşte sizi farklı kılacak olan püf noktası.

Yazar: Hülya Övet
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Remzi Haksal
13 Aralık 2019
5.0

Sertifika ve e-sertifika becerilerimizin adeta ispatı niteliğinde