Close
Mobil Menu Bars

Sertifika Programlarının İş Hayatında Faydaları Nelerdir?

17 Mayıs 2018, 1770 defa okundu.
Sertifika Programlarının İş Hayatında Faydaları Nelerdir?
Sertifika Programlarının İş Hayatında Faydaları Nelerdir?

Kişisel gelişimimize önem verdiğimizi ve kendimizi geliştirdiğimizi işverenimize, müşterimize ve hatta kendimize kanıtlamanın en kolay yolu sertifika programlarına katılmaktan geçiyor.

Türkiye’nin en iyi okullarından mezun oldunuz, hatta yüksek lisans ve belki doktora yaptınız. Çok çalıştınız, emek verdiniz. Bir iş bulabilecek kadar şanslısınız da belki, hele de sevdiğiniz bir iş ise ne ala! Ama iş hayatınızda hedeflediğiniz yere varmak için durmadınız kitaplar okumaya, kendinizi geliştirmeye ve her an yeni şeyler öğrenmeye devam ettiniz. Memnunsunuz ama mutlu hissetmiyorsunuz. Sanki içinizde nereye akacağını bilmeyen bir şelale var gibi. Kimseye tarif edemiyor ve açıklayamıyorsunuz: “olmak istediğiniz, hak ettiğiniz yerde değilsiniz”.

Bir peri gelse ve sihirli değneğini sallasa da bir anda hayalini kurduğunuz yere varabilseniz, değil mi?

Ne yazık ki değil! Ünlü bilim insanlarından, milyarder iş insanlarına; sahne hayatının parlayan yıldızlarından, ünlü yazarlara kadar, tanıdığınız, duyduğunuz, bildiğiniz o başarılı insanların hiçbiri olmak istedikleri yere bir sihirli değnekle gelmedi. Onların tek yaptığı çok çalışmaktı.

Çalışmak neden önemli?

Hayallerimizdeki noktaya varabilmemizin ilk şartı “çok çalışmak”. Tamam, ama ne yönde çalışmak? Burada bahsettiğimiz, var olan işinizin gerekliliklerini yerine getirmek değil, hayalinizdeki işin gerektirdiği bilgi, beceri ve donanıma sahip olmak için çalışmak. Belki hayalinizdeki işin şu anda yaptığınız iş ile uzaktan yakından ilgisi yok. Belki nereden başlayacağınıza dair en ufak bir fikriniz yok. Bunun için kendinizi tanımalı verdiğiniz kararların size uygun olduğundan emin olmalısınız. Ardından araştırarak hayalinizin gerektirdiği beceri, donanım ve bilginin neler olduğunu ve nereden sağlanacağını öğrenmelisiniz. Peki, donanım, beceri ve bilgi derinliğimizi arttırdığımızı çevremize nasıl kanıtlayacağız?

İşte bu noktada devreye, gelişen teknolojinin bize sunduğu muhteşem fırsatlardan biri olan sertifika programları giriyor. Çünkü sertifika programları geniş eğitim alanı seçeneği, uzaktan ve örgün eğitim, çevrimiçi ve çevrimdışı ders katılımı seçenekleriyle bizlere bilgiye ve eğitime ulaşmanın en kestirme yolunu sunuyor. Kendimize ve hedefimize uygun eğitimleri evimizin, ofisimizin yani istediğimiz yerin rahatlığında tamamlama olanağı sağlıyor. Eğitim verilen alanlara sürekli yenileri ekleniyor, hatta sertifika programı hizmeti veren pek çok kurum istediğimiz eğitimleri listesine ekleyebiliyor. Üstelik eğitim içerikleri sürekli yenilendiği için eğitimler son derece güncel. Bu da güncel bilgiye, doğru kaynaktan hızlıca ulaşmamız anlamına geliyor.

Canlı Dersler

Canlı dersler sırasında konusunda uzman eğitmene çevrimiçi olarak soru sorabiliyor ve cevap alabiliyoruz. Derse katılan arkadaşlarımızla fikir alışverişinde bulunabiliyor ve etkin geçen derslerin sonunda ders notlarına ve canlı derslerin tekrarına istediğimiz an ulaşabiliyoruz. İstediğimiz an tekrar yapabiliyoruz.

Dersi aldık, peki nasıl kanıtlayacağız? İşte sertifika programlarının güzelliği burada. Sertifika programlarında verilen eğitimleri bitirebilmeniz için bir sınava girmeniz ve bu sınavdan da en az %70 oranında başarılı olmanız gerekiyor. Bunun korkutucu olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak sistem size öncesinde en az bir deneme sınavı ve daha önce çıkmış sorularla kendinizi test etme şansı veriyor. Sınavdan başarılı olduğunuzda da size eğitimi tamamladığınıza dair bir sertifika kodu veriliyor. Bu kodu LinkedIn gibi iş medya ağlarında ve özgeçmişinizde kullanabiliyorsunuz. Bu kodun doğrulamasını herkes basit bir linke tıklayarak yapabiliyor ve eğitiminizin ayrıntılarına ulaşabiliyor. İsterseniz soğuk damgalı bir İngilizce ve bir Türkçe sertifika güvenle kapınıza geliyor ve kendinize yaptığınız yatırımın kanıtı elinizde oluyor.

Sertifika

Sertifika programlarından aldığınız her bir eğitim kendinizde daha önce farkına bile varmadığınız tonlarca özellik olduğunu gösteriyor. Bir eğitimin içinde geçen kilit bir cümle size ilham kaynağı olabiliyor. Hayata, iş hayatınıza kendinize dair bakış açınız değişiyor. Düşünceleriniz düşünme sisteminiz gelişiyor. Farkındalıklarınız arttıkça cesaretiniz artıyor. Cesaretiniz arttıkça kendinize olan güveniniz ve azminiz artıyor. Bu değişikliği ve gelişmeyi dışarıdan fark etmeyen kalmıyor. Hayatınızda köklü değişiklikler yapma gücünü damarlarınızda hissediyorsunuz.

Ben sertifika programlarının bir insanı nasıl değiştirebileceğinin en iyi örneğiyim. Bir firmada iyi bir pozisyonda iyi bir ücretle çalışırken, yöneticim değişti. İşyeri baskısı nedeniyle çok mutsuzdum. Yıllardır hayalini kurduğum işi kurmalıydım artık, ama nereden başlayacağımı bilmiyordum, üstelik hayalimden bambaşka bir alanda çalışıyordum. O dönemde tanıştım Enstitü’nün sertifika programları ile ve eğitimleri inceledim. Neyle karşılaşacağımı bilmeden, düşük güven ve düşük özgüvenle beklemeye başladım derslerin başlamasını. Ders günü geldiğinde beklentilerimin çok üstünde bir ders saatinin ardından kendimi hayallerime doğru ilk adımı atmış hissediyordum. Dersler bitti, deneme sınavlarını denedim, ders notlarına çalıştım ve online eğitim sınavına girdim. Başarılı oldum. Sertifika kodumu LinkedIn’e ekledim, sertifikalarımı da aldım. Ardından yeni eğitimlere başvurdum, onları da aldım. Aldığım her yeni eğitimde ne kadar çok şey bilmediğimi ve ne kadar çok yeni bilgi edindiğimi hissediyor ve artık kendimle gurur duyuyorum.

Ve gelecek...

Eski işimden ayrılmak için dilekçemi verdim, ihbar süremin dolmasını bekliyorum. Yeni işimi kurmak için her şeyim hazır, gün sayıyorum. Bu arada Linkedin üzerinden birkaç iş teklifi bile aldım.

Sertifika programları sayesinde kendimi çevreme ve en önemlisi de kendime kanıtladım. Artık ne istediğimi biliyorum ve çok mutlu, umut doluyum. Bizlere böyle bir olanak sağladığı için İstanbul İşletme Enstitüsüne teşekkür ederim…

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Marmara Üniversitesi'nde Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezundur. Birçok yerde editör, içerik editörü olarak görev almıştır.

Devamı
Yorumlar(2)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Sevin Çayla
16 Aralık 2019
5.0

En büyük faydası oturduğum yerden Enstitü eğitimlerinizi alabilmek ve sertifikamın kapıma kadar gelmesi.

Gözde Atak
22 Mayıs 2018
5.0

Yeni mezun olmuş biri olarak maalesef iş deneyimim yok ve çalışmak istediğim alanlarda kendimi geliştirebilmek için çalışmaya hazır olmak için sertifika programlarına katılıyorum ve bu zamana kadar katıldığım eğitimlerin kişisel gelişimim için çok faydasını gördüm. işsiz biri olarak sadece sertfika almak için için ödediğim küçük ücretler için İstanbul İşletme Enstitüsüne teşekkür ederim.