Close
Mobil Menu Bars

Sertifika Programlarının İş Dünyasına Katkıları

04 Eylül 2019, 1119 defa okundu.
Sertifika Programlarının İş Dünyasına Katkıları
sertifika, online eğitimler, ücretsiz sertifika programları,  sertifikalı online eğitimler, eğitim,

Sertifika kişinin bir konu üzerinde yetkinliğini belirten veya ona verilen hakkı yazılı olarak veya dijital platformda belirten ve değerlendiren resmi nitelikte belge anlamına gelir. Kişisel ilgi alanlarımız veya mesleğimiz yararına aldığımız eğitimler sonucu veya katıldığımız bir seminer sonrası bitirme belgesi olarak sertifika alırız.

Bu belge eğitimini almış olduğumuz konu üzerinde yetkinlik derecesinde bilgi sahibi olduğumuz ve bilgi kullanımına hazır olduğumuz anlamına gelir. Çoğu sertifika programı, sunduğu eğitim sonrası katılımcıların öğrenme düzeyini ölçebilmek adına yazılı veya sözlü sınavlar yapacaklardır. Bu sınavlar sonucu, sertifika almaya hak kazanan katılımcıların, eğitim konusu hakkında bilgi sahibi olduklarını kuşkusuz söyleyebilme imkanı buluruz. 

Sertifikaların Önemi Nedir?

Katıldığınız sertifika programlarını başarıyla tamamladıktan sonra alacağınız sertifikalar sizi mesleğinizde bir adım ileriye taşıyabilir. Maaşınızda yükselmenin ve hatta terfi etmenizin yolunu açabilir. Sektör değiştirmenize ve hatta mesleğinizi değiştirmenize dahi olanak tanıyabilir. Bunların hepsi aslında çevremizden sıklıkla duyduğumuz güzel değişimler değil mi?

Bu sertifikalar sayesinde iş görüşmesinde görüşme yaptığınız insan kaynakları uzmanının gözünde nitelikli eleman olarak görünebileceksiniz. Bazen kendimizi uzun uzun anlatmaktan daha faydalı olabiliyor.  Peki elimizde bulundurduğumuz sertifikaların iş hayatında önemi ne derecededir? 

Sertifika Programlarının İş Hayatındaki Önemi

İş dünyasında yeri nedir ve ne ölçüde kariyerimize faydaları dokunabilir? Sırasıyla bu soruları ve aslında birçok soruyu daha inceleyebiliriz. Diploma sahibi olduğumuz alan alt dallarında bir konuda uzmanlaşmak için sertifika programlarının önemi oldukça büyüktür. Yine aynı şekilde ilgi alanımıza giren bir konu hakkında yüzeysel bilgiye sahipsek ve bu bilgimizi derinleştirmek ve üstüne uzmanlaşma yolunda ilerlemek istiyorsak sertifika programları/ eğitimleri çok büyük katkılar sağlayacaktır. 

Sertifika ile katılım belgesi arasındaki fark nedir?

Katılım belgesi sadece bu derslere katıldığınız ve tamamladığınız anlamına gelirken sertifika sınav ve ödevler sayesinde sizi eğitim almış olduğunuz konu üzerinden ölçer ve bilgi düzeyinizi yeterli bulursa bu belgeyi almaya hak kazanırsınız. Katılım belgesi de sertifikada olduğu gibi kendinizi geliştirebilmek adına katılacağınız bir kurs veya seminer sonrası isminizin ve ilgili konunun üzerinde belirtileceği bir belge olacaktır. Katılım belgelerinin de iş hayatınızda ilerlemek ve bilgi edinebilmek adına çok önemli katkılar sağladığını atlamazken, sertifikalar bilginizin varlığını iş dünyasında karşı tarafa özetlemek konusunda daha baskın olacaktır. 

Terfi, yükselme, bölüm değiştirme veya uzmanlık alma konularında, eksik bulduğunuz yönlerinizi tamamlamak, kendinizi geliştirmek ve hem kişiliğinize hem işinize hem de iş yerinize yatırım yapabilmek adına sertifika programlarına katılmanızı öneririm. Rakiplerinizden sıyrılmak ve bir adım önde başlamak için bu eğitimleri farketmeli kendinizi geliştirmelisiniz. Emin olun ki, rakipleriniz de bunun farkında. Sertifika programları zorlu iş dünyasında yerinizi almanız ve kariyerinizi yükseltmeniz için olanak sağlayacaktır. 

Online Sertifika Programları 

Yazılı materyallerle bezenmiş, bir sınıf ortamında, örgün eğitim modelinde sertifika eğitimleri bulunduğu gibi sertifikalı online eğitimler mevcuttur. Özellikle hızlı, kolay ulaşılabilirliği sayesinde ve ev rahatlığında eğitimini tamamlamak isteyenler için online eğitimler büyük bir fırsat olarak karşımıza çıkar. Eğitim süresi ve ilgili sınav ve ödevleri tamamlayan katılımcıya hak kazandığı sertifika kargo yolu ile gönderilir. 

Yazılı materyal olarak sunulan ve özgeçmişe eklenen sertifikalar dışında, dijital olarak adlandırdığımız sertifikalar da son dönemde oldukça popüler olmuştur. Dijital sertifika sayesinde yazılı herhangi bir dökümana ihtiyaç duymadan adınıza imzalanan ve almaya hak kazandığınız sertifikanızı karşı tarafa sunmanız kolaylaşacaktır. 

Online sertifika eğitimleri nereden alabilirim?

Online eğitimler dahilinde ücretsiz ve kaliteli eğitimleri ile İstanbul İşletme Enstitüsü ücretsiz sertifika programları içeren kaynaklar arasında yer alıyor. Excel, Dijital Pazarlama, İnsan Kaynakları Yönetimi, Finans ve Muhasebe alanında eğitimler, Yabancı Dil eğitimleri ve daha birçok alanda mevcut bulunan eğitimlerinden online olarak ve ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. Artı olarak İstanbul İşletme Enstitüsü, bünyesinde micro master programları dediğimiz, yüksek lisans düzeyinde eğitimler barındırarak kariyerinize yüksek fayda sağlamayı amaç edinmiştir.

Sertifika Programlarının Kariyerimize Uygunluğu

Kendimizi geliştirmek ve iş dünyasında fark yaratabilmek adına katılacağımız sertifika programlarının kariyerimize şekil verecek nitelikte hazırlanmış olması kadar bizim de kariyerimize yön verecek programlara katılım göstermemiz oldukça önemlidir. 
Özgeçmişinizde yer kaplayan size ve kariyerinize faydası olmayacak eğitimlerin üstünde durmak vakit kaybı ve enerji kaybına sebebiyet verecektir. Bu sebeple mesleğimizin ve bu bağlamda kariyerimizin geleceğini ve kişilik özelliklerimizi de dikkatle gözetmeli ve buna uygun sertifika programlarına yönelmeliyiz. 

Doğru tercih yaparak katılım gösterdiğimiz ve başarılı bir sonuçla almaya hak kazandığımız sertifika programlarının kariyerimize fayda sağlayacağı kuşkusuzdur. Siz de kariyerinize yön verecek ve sizi ileriye taşıyacak örgün veya online katılacağınız sertifika programlarıyla kendinize değer katmak istemez misiniz? Öyleyse niteliklerinizi de göz önüne alarak, kişisel ilgi alanlarınıza ve mesleğinize uygun sertifika programlarıyla öğrenmeye ve kendinizi geliştirmeye bir an önce başlayın derim.

Yazar: Merve Can
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!