Close
Mobil Menu Bars

Sertifika Programlarına Neden Katılmalıyız?

28 Ocak 2019, 1051 defa okundu.
Sertifika Programlarına Neden Katılmalıyız?
sertifika programları, eğitimler, sertifikalar, ücretsiz sertifika programları

Sertifika programları son zamanlarda oldukça yaygın ve aktif programlar. Eğitim düzeyiniz her ne olursa olsun kendinizi geliştirmekten ve bilgilerinizi yenilemekten hiçbir zaman zarar gelmez!

Sertifika programlarının size verebileceği çok şey var. Hayatınızdaki getirisi çok yüksek. Mesela bir işe başvurduğunuzda eğitim durumunuza ek olarak hangi sertifikalara sahip olduğunuza bakılıyor. Çünkü aslında deneyimleriniz kadar önemli bir sertifika sahibi olmak. Her sertifika artı bir bilgi demek. Her bilgi bir adım öndesiniz demek. Bir adım önde olmanız daha çok kazancınız olması demektir!

Ya da çalıştığınız sektörde hızla yükselmenizi sağlar. Aldığınız her eğitim kumbaranızda birikir, kolunuzda yeni bir bilezik olur. Yatırımınız olur.

Ben de bir üniversite öğrencisi olarak okuduğum bölümle ilgili olan ya da olmayan; olabilecek her programa katılmak isriyorum. Çünkü biliyorum ki kenidimi her zaman daha çok geliştirmem gerekecek. Bu yazımda sizlere neden sertifika programlarına katılmamız gerektiği hakkında ayrıntılı bilgiler sunacağım. Aynı zamanda kendim de katılmış olduğum bir ücretsiz sertifika programından bahsedeceğim. Sertifika programlarına katılmanın ne gibi faydaları olduğunu aşağıda madde madde bulabilirsiniz. Umarım faydalı olur!

Sertifika Programları Sizi Bir Adım Öne Taşır!

Eğitim, sonu olmayan bir yolculuk, bir bilgi birikimidir. Anne karnında yaşamımızı başlatmak için ilk yarışımızı kazandığımızdan beri aslında, hep rekabet içindeyiz. Lise, üniversite, yüksek lisans ve iş hayatı… Yarış hiç bitmiyor. Her zaman bir adım önde olmamız gerekiyor.  İşte tam da bu noktada sertifika programları bizler için kurtarıcı olabiliyor. Uzmanlık alanınızla ilgili olsun olmasın eğer bir sertifikanız varsa; bir adım öndesiniz demektir!

Doğru Bilgiye Ulaştırır!

Günümüzde bilgiye ulaşmak hem çok kolay hem de çok zor demişti üniversitedeki bir hocam. Çünkü aslında istediğimiz “doğru” bilgiye ulaşmak. İnternette bulabileceğiniz milyonlarca bilgiden hangisinin tam olarak doğru olduğundan emin olabiliriz ki? Bu noktada da sertifika programları bizlere verilen bilginin doğruluğunu ve geçerliliğini kanıtlamamıza yardımcı oluyor. Bizleri doğru bilgiye ulaştırıyor ve bunu kanıtlıyor.

En Büyük Yatırımı Yapmış Olursunuz!

Aldığınız her eğitim, aslında hayatınıza ve kendinize yapabileceğiniz en büyük yatırımdır. Bir sertifika programına katıldığınızda hem daha çok bilgi öğrenir hem de zaten olan bilgilerimizi geliştiririz. Eğitim kaliteniz yükseldikçe, bilgileriniz arttıkça iş bulma olanağınız artar, işinizde yükselme şansınız artar. Yani, siz sahip olduğunuz bilgi arttırdıkça, kazancınızın da o derece arttığı fark edeceksiniz. Unutmayın; en iyi yatırım eğitimdir…

Uzmanlaşmanızı Sağlar!

Aldığınız her eğitim, öz geçmişinizde artı bir özellik demektir. Bu da çalıştığınız sektördeki uzmanlığınızı arttırır. Bir konuda uzman olmak, getirisini fazlasıyla görebileceğiniz bir durumdur. Uzmanlığınız arttıkça sektördeki varlığınızı da daha çok gösterirsiniz, pozisyonunuzu korursunuz ve kazancınızı arttırırsınız. Sertifika programları uzmanlaşmanızı sağlar, size yardımcı olur!

Bilginizi Paraya Çevirirsiniz!

Eğitim kaliteniz yükseldikçe ve bilgileriniz arttıkça, bu bilgiyi paraya çevirme şansınız da çoğalır. Sektörde bir şirkete bağlı kalmazsınız. Kendi şirketinizi kurabilirsiniz. Home-office çalışıp kendinize ek gelir sağlayabilirsiniz. Hatta bulunduğunuz ülkedeki veya diğer ülkelerdeki firmalarla bağlantıya geçersiniz. Onlarla ortak projeler gerçekleştirirsiniz. Neden olmasın? Her şey mümkün. Kuracağınız tüm bağlantılarda, aldığınız her eğitimin faydasını göreceğinizi garanti ederim!

Yeni Bir Sektör ya da İlgi Alanı Keşfedersiniz!

Diyelim ki bulunduğunuz sektör ya da pozisyonun artık size göre olmadığını fark ettiniz. Yeni bir şeyler denemek istiyorsunuz fakat, bunun ne olabileceğini bilmiyorsunuz. Kendi sektörünüz dışında bir sektörde çalışabilecek misiniz emin değilsiniz… Olabilir. Şimdi sakin olun ve derin nefes alın. Çünkü yıllarca eğitimini aldığınız sektörde çalışmak zorunda değilsiniz. Size farklı gelen bir sertifika programına katılabilirsiniz! Hem sektörü tanır hem de size uygunluğunu test edebilirsiniz. Belki de hobi olarak yapabileceğiniz yeni bir işiniz olur. Size uygun en iyi iş aslında hobilerinizin ne olduğuna bakılarak bulunur değil mi?

İSTANBUL İŞLETME ENSTİTÜSÜ

Son zamanlarda ben de bir sertifika programına katılmak için kolları sıvadım. Sonunda da aradığımı buldum! İstanbul İşletme Enstitüsü ile karşılaştım.

İstanbul İşletme Enstitüsü, online ve ücretsiz sertifika programları veren bir enstitü. Siteye ücretsiz kayıt yaptırdıktan sonra; eğitimler seçeneğinden şu anda aktif olan ve kayıt yaptırabileceğiniz eğitimleri görebiliyorsunuz.

Ben bir öğrenci olarak eğitimlerin ücretsiz olduğunu görünce çok sevindim!

Eğitimler iki haftada bir yapılıyor ve hepsi aynı haftada oluyor. Bu durumda bir haftalık eğitim süresi boyunca en fazla 2 farklı eğitime kayıt yaptırabiliyorsunuz. Fakat şöyle bir güzelliği var ki; eğitimler değişmiyor. Yani benim gördüğüm kadarıyla eğitimler aynı oluyor. Bu sebeple de keşke şu eğitimi de alabilseydim diye üzülmenize gerek yok. Çünkü sonraki eğitim haftasında alabiliyorsunuz.

Hatta doğruyu söylemek gerekirse, bu yazı şu an benim ilk aldığım sertifika eğitimimin ödevi. Bu şekilde uygulamalı ödevler olmasına da çok sevindim. Birebir deneyimi yaşayabilmek, eğitimin kolaylıklarıyla ve zorluklarıyla karşılaşıyor olmaktan memnunum…

Yazar: Hatice Kübra Gümüş

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!