Published on: 16 Ekim 2014 Konuk Yazar 0 Yorum

Günümüzde ülkelerin ekonomik değerlera, kalkınma oranları ve gelişmişlik düzeylerinin belirlenmesinde ülkedeki işsizlik oranları büyük etkendir. İşsizliğin azaltılması için her ne kadar birçok ulusal ve uluslararası çalışma yapılsa da kesin olarak bir çözüm bulunmuş değildir. Amerika Birleşik Devletlerinde bile var olan işsizlik hayatın içerisinde ne kadar yer kapladığını ve tüm dünyanın problemi olduğunu gözler önüne seriyor.

Sertifika Programları

İşsizlikle mücadele etmek tıpkı suçla mücadele etmek gibidir. Emniyet görevlileri suç oluşmadan önlemekle görevlidir. İşsizliğin oluşmasını önlemek de elbette devletin görevidir. Ancak böyle bir sosyal devlet anlayışı dünya üzerinde henüz görülmedi. Hal böyle olunca insanlar kendi işsizliklerini kendileri önlemek durumunda kalmaktadır. Bir insan kendi işsizliğini nasıl önler ? Bunun en etkili yolu iyi referanslar bulmaktır. İyi referanslar ve iyi dostlar her zaman işsizlik zamanında kişiye yardımcı olacaktır. Eğer referans bulma konusunda kendinizi yetenekli görmüyorsanız bunun yerine alternatif olabilecek bir yöntem olan sertifika programlarına ağırlık verin. Günümüzde sertifika programlarına ulaşmak çok kolay. Kendinizi hangi alanda yetenekli görüyorsanız o alanda uzmanlaşmak için sertifika programlarına katılın. Sertifika programları yalnızca uzmanlaşmak için değil, aynı zamanda eğitime açık olduğunuzu işverene göstermek için de faydalı bir araçtır. Bir araçtır çünkü sertifika programları tıpkı diğer eğitimler gibi kişiyi bir yerden bir yere taşımak gibi bir görevi vardır.

İşsizlik dünyada uzun yıllardır varolan bir küresel sorun. Paranın hakimiyeti olduğu sürece işsizlik bu dünya üzerinde uzun bir süre insanların canını fazlasıyla sıkacağa benziyor. Deprem için nasıl ki önlem alıyorsak işsizlik için de önlem almamız gerekir. Sertifika programlarına katılarak alanımızda profesyonelleşmeyi, eğer şartlar çok zorsa işten çıkarıldığımızda başka bir iş bulana kadar geçecek olan süreyi kısaltmak için sertifika programları oldukça faydalıdır.

  • iş bul ,
  • iş bulma ,
  • işsizlikle mücadele ,
  • nasıl iş bulurum ,
  • Profesyonelleşme ,
  • sertifika programları ,
  • sertifika programlarına katılmak
Blog Yazarı