Close
Mobil Menu Bars

Sertifika Programları ve İnsan

30 Mayıs 2018, 1031 defa okundu.
Sertifika Programları ve İnsan
Sertifika Programları ve İnsan

İnsan doğduğu ilk andan itibaren ezeli dostu ve düşmanı olan zaman ile bir yarış haline giriyor. Anne karnından çıktığı ilk anda zamanı geçmeden nefes alıyor, aylar geçiyor zamanı geçmeden yürüyor, yıllar geçiyor zamanı geçmeden okullara başlayıp mezun oluyor. Sıra zamanı geçmeden iş bulmaya geliyor. İnsan belki de zamanla olan yarışını en çok bu anda fark ediyor. Zamanı geçmeden iş sahibi olmaya çalışırken hayatla ilgili acımasız gerçeklerle karşılaşmaya başlıyor.

Sertifika Programları ve İş Dünyası

İnsan bu noktada okullardan mezun olmanın bir iş sahibi olabilmek için yeterli olmadığını fark ediyor. İşverenler, insandan çok daha fazlasını bekliyor. Her görüşmede deneyimsiz eleman tercih etmeyeceklerini tekrar tekrar belirtiyor. İnsan düşünüyor. Bir iş sahibi olmadan nasıl deneyim kazanabileceğini düşünüyor. İnsan düşünürken saat işliyor, zaman geçiyor. İnsan ezeli düşmanına yenilmemek için daha farklı düşünmeye başlıyor. Bu sefer deneyim sahibi olmadan kendisini nasıl yetiştirebileceğini araştırmaya başlıyor ve karşısına sertifika programları çıkıyor. İnsan bir işe girebilmek için kısa sürede tamamlanabilme özelliğine sahip olan sertifika programlarını inceliyor. Fark ediyor ki bu programlar çalışmak istediği alanda uzmanlaşmasını sağlarken insanı alanıyla ilgili yeniliklerden de haberdar ediyor. Bir işi olmadığı için düzenli bir ekonomik gelire de sahip olmayan insan, oldukça ekonomik olan sertifika programlarından yararlanmak istiyor.

İnsan programa başlıyor. Aldığı eğitim sayesinde alanındaki yeniliklere uyum sağlarken, eksik olduğu noktaları da keşfediyor. İnsan sertifika programları uygulamaya yönelik bilgi verdiği için iş hayatına bir adım daha yaklaştığını fark ediyor. Kendisini geliştirebilme amacıyla daha farklı programlar araştırmaya başlıyor ve alanına girmese de iş hayatında kendisine yarar sağlayabilecek başka sertifika programları keşfediyor. İnsan bu programdan yararlanıp yararlanamayacağını düşünürken, sertifika programının herhangi bir yeterlilik aramadığını fark ediyor. Özgeçmişine bu hazineyi de ekliyor. İnsan kendisini geliştirip, özgeçmişini doldurmaya devam ederken başvurduğu bir şirketten mülakata çağrılıyor. Deneyimsizliğinin bir kez daha sorun yaratacağını düşünse de sahip olduğu sertifikaları, insanın deneyimsizliğini kapatıp işe kabul edilmesini sağlıyor. İnsan işe başladığı zaman katıldığı sertifika programları sayesinde işe kolayca adapte, yaşanabilecek tüm senaryolara karşı hazırlıklı olduğunu fark ediyor ve ezeli düşmanı zamana karşı kaybettiğini düşünürken onunla beraber ilerlemeye devam ettiğini anlıyor.

Sertifika Programlarının Mesleki Gelişime Etkisi

İnsan iş yaşamına ayak uydurmaya çalışırken sertifika programlarına katılamayacağını düşünerek mesleki gelişimini desteklemeyi bir süreliğine bırakıyor. Şans eseri online sertifika programlarını keşfetmesiyle beraber öğrenmeye olan açlığı tekrar ortaya çıkıyor. İnsan ders zamanı çalışma saatlerine uygun ve internet erişimi olan her yerden katılabildiği bu online eğitime teknolojinin nimetlerine şükürler ederek kayıt yaptırıyor. Daha önce çalışma arkadaşlarının gerisinde kalmamasını sağlayan sertifika programları bu seferde arkadaşlarına gözle görülür bir fark atmasını sağlıyor. İnsan, sertifika programları aracılığıyla uzman olduğu alanda çalışan ya da o alana ilgi duyan başka insanlarla tanışarak kendisine yeni bir iletişim ağı oluşturuyor. İnsan artık farklı alanlardaki sertifika programlarına da ilgi duyuyor. Kişisel gelişim programlarına katılarak iş hayatında daha profesyonel bir tutum sergilemeye başlıyor. İnsan iş arkadaşlarıyla olan ilişkisine katkı sağlayan bu eğitimler sayesinde bireysel iletişimini de daha iyi bir hale getiriyor. Eski dostu, en büyük düşmanı olan zaman; insanı çağın gerisinde bırakarak gelişmelere adapte olmasının önüne geçmeye çalışsa da insan aldığı eğitimler sayesinde zamana karşı kaybetmiyor. Teknolojiyi ve alanındaki gelişmeleri her daim takip eden insan artık zamanın önüne geçmeye başlıyor.

Bir dönem tecrübesiz olduğu gerekçesiyle iş sahibi olması engellenen insan, katıldığı sertifika programları sayesinde çalıştığı şirketin yönetici pozisyonu için öneriliyor. Artık düşmanlık beslemeyi bıraktığı zamana bu güzel yarış için içten içe teşekkür ediyor. İnsan hayatının bu döneminde ilgi alanına giren konulara yönelerek bu konulardaki yeteneklerini geliştirmek istiyor. Sıfırdan başlayıp bulunduğu konuma gelmesini sağlayan sertifika programlarını inceliyor ve aradığını buluyor.

Blog yazarlığı eğitimi sertifika programı.

İnsan çocuksu bir heyecanla eğitime başlıyor. Her saniyesinden vücudundaki tüm hücrelerle zevk aldığı eğitimi bitirip sertifikalarının arasına bir yenisini daha ekledikten sonra emektar bilgisayarının başına oturup yazmaya başlıyor.

Sertifika Nedir? Sertifika Programlarının Faydaları Nelerdir?

 • Bireyin, bilgi ve birikim gerektiren her türlü konuda sahip olduğu niteliği gösteren belgeye sertifika denir.
 • Sertifika programları herhangi bir alanda alınabilecek diğer eğitim türlerine göre daha ekonomiktir.
 • Diğer eğitim türlerine göre daha kısa süreli olduğu için bireyin zamandan tasarruf etmesini sağlar.
 • Çoğu sertifika programı katılımcılarda alan ile ilgili yeterlilik belgesi aramadığı için herkesin ulaşımına açıktır.
 • Kişi sertifika programları sayesinde ilgi alanlarına yönelebilir.
 • Sertifika programları kişilerin yeteneklerinin gelişimine katkı sağlar.
 • İş hayatında sertifika programlarına katılan bireyler sektörün gündeminden haberdar olur, yeniliklere kolayca uyum sağlar.
 • Online sertifika programları bilgiye her yerden, kolayca ulaşabilmeyi sağlar.
 • Sertifika programları bireyin iş hayatına girişini kolaylaştırır.
 • Sertifika programları kişinin iş ağı oluşturmasına olanak verir.
 • Sertifika programları kişilere aldıkları eğitimden daha farklı kariyer planları sunabilir.
 • Online sertifika programlarının sundukları hazır videolar kişiye sertifika sınavına tekrar tekrar hazırlanma fırsatı tanır.

Yazar: Safiye Sarı

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Şenol Selim Özübek
02 Ekim 2018
5.0

sertifika programları hayatımıza çok güzel şetler katıyor.....