Close
Mobil Menu Bars

Sertifika Programları Ücretsiz Alınabilir Mi?

29 Mayıs 2019, 1696 defa okundu.
Sertifika Programları Ücretsiz Alınabilir Mi?
sertifika programları ücretsiz, ücretsiz sertifika, online eğitimler, yeni mezun, kişisel gelişim, yabancı dil

''Sertifika programları ücretsiz alınabilir mi?'' sorusu günümüzde birçok kişinin cevap aradığı bir soru. İş arayan ya da çalıştığı iş yerinde yükselmek isteyen yani kariyerhedefi olan pek çok insan kurslar veya online eğitimler ile sertifika almakta. 

İş arayan üniversite mezunlarının sayısındaki artış, şirketlerin de çalışanlarda aradığı özelliklerin değişmesine neden oluyor. Yayınlanan bir ilana hemen hemen aynı özelliklerde binlerce insanın başvuru yapıyor olması seçilecek adaylarda üniversite mezuniyeti dışında farklı yetkinlikler aranmasını beraberinde getiriyor. Peki binlerce aday arasından kendini göstermek isteyen kişiler bu yetkinlikleri nasıl kazanabilir?

Teknolojinin Sunduğu İmkanlar

Günümüzde teknolojik gelişmeler tüm hayatımızı etkilediği gibi eğitim hayatımızı da fazlasıyla etkiliyor. Yeni şeyler keşfetmek, kendini geliştirmek isteyen insanlar artık sadece bilgisayar, tablet ya da cep telefonu ile istediği zaman istediği yerde sertifika programları ücretsiz olan kurumlardan online eğitimler alabiliyor. Böylece kurslara gitmek için tonlarca zaman, para ve enerji de harcamamış oluyor. Kazanmak istediği beceriler ve sertifika programları ücretsiz olarak öğrencinin ayağına geliyor.

Birçok insan teknolojiyi bu yönden eleştirse de eskiye takılıp kalmanın bir manası yok. Çağın gerisinde kalmaya çalışmaktansa gelişmelere ayak uydurmak ve iyi yönlerinden olabildiğince faydalanmak bizlere hiçbir şey kaybettirmiyor, aksine kazandırıyor. 

Okullarda yapılan örgün eğitimin bile ilerleyen dönemlerde öğrencilerin ve eğitmenlerin evlerinden derse bağlanmaları yoluyla yapılabileceğinin konuşulduğu şu günlerde nostaljik düşüncelere takılıp ''Eskiden kara tahtalar vardı, tebeşir kokusu vardı, öyle daha iyi öğreniyorduk, her şey daha samimiydi.'' gibi sözler söylemek biraz abes kaçıyor. Gelin bu nostaljiden çıkıp biraz da teknoloji öncesi dönemin zorluklarına ve gerçek hayata göz atalım.

Eskiye Özlem Duymak Doğru Mu?

Bundan yıllar önce sertifika programları ücretsiz ve online eğitimler ile alınamazken yabancı dil öğrenmek ve bunu belgelendirmek isteyen insanlar yaşadığı bölgeye yakın veya uzak onlarca kurs arasından belki ders saatlerine göre belki de kurs ücretleri ve indirimlerine göre bir seçim yapmak durumunda kalıyordu. En sonunda kaliteli veya kalitesiz olduğunu bilmeden sadece kuruma gidip yaptığı bir görüşmede kendisine anlatılanlara bakarak kaydını gerçekleştiriyordu.

Üstelik yaptığı seçim sonrası pişman olduğunda yani ders eğitmenini yeterli bulmama, 40 dakikalık dersin 20 dakikasının dersle ilgisi olmayan sohbetlerle geçmesi veya ders saatlerinin ya da sınavların kendisine uygun saatlerde olmaması gibi durumlarla karşılaştığında kursa gitmeye devam etse de etmese de kaydını sildiremiyor ve kayıt olurken yaptığı sözleşmede bulunan ücreti ödemek zorunda kalıyordu. 

Henüz öğrenci veya iş arama sürecindeki bir yeni mezun için bu durumların nasıl bir külfet olduğunu tahmin etmek zor değil. Hem maddi hem manevi olarak zorlukları olan bu sistemden dolayı pek çok insan hayallerini ertelemek zorunda kalıyor. İşte bu noktada sertifika programları ücretsiz olan ve oldukça kaliteli eğitimler veren kurumlar kişisel gelişimini tamamlamak isteyen her yaş grubundaki insanın yardımına koşuyor. 

Sertifika Programları Ücretsiz Nasıl Alınır?

Sadece bir internet bağlantısı ve bir cep telefonu, tablet ya da bilgisayar ile kişisel gelişim, iş hayatı, iletişim ya da satış ve pazarlama gibi birçok konuda eğitim alabilir ve süreç sonunda yapılan sınavları başarıyla geçerek bunu belgelendirebilirsiniz. Sertifika programları ücretsiz olan ve uzaktan eğitim yoluyla ders işleyip sınav yaparak size sertifika kazandıran pek çok kurum bulunmakta.

Bu kurumlar içerisinden tabiiki nitelikli ve size aldığınız eğitimler sonucunda gerçekten bir beceri kazandırabilecek olanı seçmeye dikkat etmenizde fayda var. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olmayan ve neredeyse hiç ders ve sınav yapmadan belli ücret karşılığında adresinize sertifika gönderen kurumlar var. Ancak aldığınız sertifikanın iş hayatında gerçekten sizi ön plana çıkarabilmesi için bu tarz kurumlardan değil bilinen ve nitelikli kurumlardan sertifika almalısınız. İstanbul İşletme Enstitüsü de uzman eğitim kadrosu ve canlı dersleri ile sertifika programları ücretsiz olan bu nitelikli kurumlardan biri. 

Sizin de herhangi bir alanda uzmanlaşmak, ilgi duyduğunuz bir konu ile ilgili bilgi sahibi olabilmek ya da iş yerinizde yükselerek kariyer hedeflerinizi gerçekleştirmek gibi hayalleriniz varsa bunları ertelemeyin ve gerçeğe dönüştürün. Sertifika programları ücretsiz olan kurslardan eğitim alarak sertifika sahibi olmak istiyorsanız online eğitimler içerisinden size uygun olanları seçerek öğrenmeye başlayın!

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!