Close
Mobil Menu Bars

Sertifika Programları Kariyerini Şekillendirir

06 Eylül 2019, 1478 defa okundu.
Sertifika Programları Kariyerini Şekillendirir
sertifika, sertifika programları, online eğitimler, eğitim,

Sertifika sözcüğü Fransızca certificat "tasdikname" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcüğün Latince certus ‘kesin’ ve Latince facere ‘yapmak’ sözcüklerinin birleşimidir. Latince cernere, cert- ‘ayırmak, ayırt etmek, ayrıştırmak fiilinden türetilmiştir. Kelimenin kökeni bile bize sertifikanın neden önemli olduğunu anlatmaktır. Çünkü sertifika kelimesi ‘ayırmak, ayırt etmek, ayrıştırmak’ fiilinden türemiştir yani sertifika alırsak başka insanlardan ayrılabiliriz. 

Sertifikalar Yarış Kazandırır

Günümüzde farklı alanlarda iş imkânlarının olması birçok kişiyle yarış halinde olduğumuzu gösteriyor ve bizim bu yarışlardan galip gelmemiz için başka insanlardan ayrışmamız lazım işte bunu sertifikalar sayesinde yapabiliriz. Sertifika programları bizi bir alanın uzmanı yapamaz ama o alanda kendimizi geliştirirsek güzel şeyler başarabileceğimizi gösterir. 

Ayrıştırmak ayırt etmek gibi sözcükler aslında hoşumuza gitmeyen kelimeler olmasına rağmen (çünkü toplum olarak ayrıştırılmak kelimesinin somutluğa dökülmesinden korkarız) sertifika konusu açılınca bu kelimeler güzelleşiyor çünkü burada ‘ayrıştırılmak’ aslında bize diğerlerinden daha iyi olduğumuz anlamını veriyor ve buradaki ayrıştırma başarıyı temsil ediyor.

Enstitü Sertifika Programları

Hayatta insanların en çok ihtiyaç duyduğu şey ‘zamandır. Sürekli bir şeyleri yetiştirememekten duyduğumuz sıkıntıyı anlatırız aslında zamanı verimli kullanma yöntemlerini bilmemekteyiz ama sertifika programları sayesinde boş geçen vakitlerimizi doldurup yeni şeyler öğrenebiliriz. Özellikle İstanbul İşletme Enstitüsü’nün programları zamanı değerlendirme açısından çok önemlidir. 

İstanbul İşletme Enstitüsü dersleri nasıl işliyor?

Eğitim sürecinde çevrimiçi dersi kaçırsanız bile daha sonra videoları izleyebiliyorsunuz. Ya da videoları izleyemeye vakit bulamasanız bile ders notlarından takip edebiliyorsunuz ve bu programlar her ay sadece bir hafta sürüyor. Yani her iki sertifika programına katılıp kendinizi evde, işte, otobüste vs. geliştirebiliyorsunuz en önemlisi ise bunu ücretsiz bir şekilde yapabiliyorsunuz. 

Maddi durumu yetersiz bir insan bu programlara katılıp kendini fizyolojik açıdan olmasa da zihinsel açıdan iyileştirebilir ve ileride maddi durumu iyileşince bu sertifikaları sipariş edebilir. Yani sertifika almak bizi iyileştiriyor ve bunu bir hafta gibi kısa bir süreçte yapıyor.

Sertifika Programları Ne İşe Yarar?

Sertifika programları sayesinde meslekte istediğimiz seviyeye ulaşabiliriz. Bize bu konuda uzmanlık sağlar. Sertifika programları ve iş bulma konusu birbirleri ile bağlantılıdır. Edindiğiniz sertifika iş görüşmelerinde insan kaynaklarının dikkatini çeker. Sertifika almak bizi iş alanında geliştirir veya iş bulmamıza yardımcı olabilir. Sadece bu ülkede değil dünya üzerinde istediğimiz bir ülkede iş bulabiliriz çünkü sertifika programları artık tek dilde yazılmıyor.

Türkçeye ek olarak dünya dili İngilizcede kullanılıyor bu da bize çok büyük bir avantaj sağlıyor. Tabi bu avantaj sadece iş alanlarında olmuyor yurt dışında üniversite okumak isteyen veya yüksek lisans, doktora yapmak isteyen kişilerin özgeçmişlerinde bir bayrak gibi duruyor ve kişiye bağımsızlığını kazandırıyor çünkü mülakatlara katılan birçok öğrenci arasından sen onlardan ayrışabildiğini göstermiş oluyorsun ve üniversiteler kendi bünyelerine her zaman en başarılıları kabul eder. Yani seni!

Sertifika Programlarının Faydası

İş başvurularındaki sertifika programlarının faydası artık bir detay olmaktan çıkmış ve gereklilik haline gelmiştir. İşe alım durumlarında diplomaların seni kurtarmıyor maalesef. Nasıl ki bir ürün pazarlamak istiyorsanız o ürünün en güzel yanlarını gösteriyorsunuz işte kendinizi de iş dünyasında pazarlamak için en başarılı yanlarınızı göstermeniz gerekiyor. İşte diplomalarınızın omzuna ekleyeceğiniz her bir sertifikanız sizi bir rütbe daha yükseltecektir ve iş dünyasında parıldayan madalyalar gibi ışıl ısıl parlayacaksınız en uzaktaki firma bile parlaklığınızı görüp sizi bünyesine almaya çalışacak. 

Maddi ve manevi olarak yükseleceksiniz. Ülkemizde çok büyük bir işsizlik varmış gibi görünüyor ama böyle bir işsizlik yok bence aslında ülkemizde olan en büyük sorun insanların yaptığı işi sevmemesi veya hoşuna gitmediği için o işe başvurmaması çünkü eğitim sisteminde öğretmenlerimiz maalesef ki çocukları yeteneğine göre yetiştiremiyor. Üniversite tercih zamanı geldiğinde ise insanlar ya puanı yeten bir üniversiteye giriyor ya da daha çok para kazanacaklarını düşündükleri bir bölüm tercih ediyorlar. 

Treni Kaçırsanız Bile Ek Sefer Var

Sonra sonsuza dek mutsuz yaşıyorlar. İşte bunu engellemek için sertifika programları insanlara gönderilmiş en büyük nimet oluyor çünkü her ne kadar istemediğimiz, yeteneğimizin olmadığı bir bölümde okuyor olsak bile yeteneğimizin olduğu bir alanda sertifika alabiliriz. O konuda kendimiz geliştirebiliriz. Üniversite eğitimleri yıllarca sürüyor ama sertifika programları kısa sürelerde olup bitiyor. Bu yüzden sertifika programları treni kaçırdığını düşünenler için aslında ek sefer oluyor. İnsanları mutsuz dünyalarından çıkarıp geleceklerini ellerine alma fırsatı sunuyor.

Sertifika programları bizi iş dünyasında, eğitim dünyasında, kişisel dünyamızda, teknoloji dünyasında, sağlık dünyasında vs. mutlu eden, başarılı kılan, kendimize olan güvenimizi geri getiren, kişisel gelişim alanında bizi zirveye taşıyan, başka insanlar ve bizim aramızdaki ayrımı gösteren ve kısa zamanda alınabilen harika rütbelerdir. Aslında sertifikanın kendimce tanımı bu.

Çünkü ben de sertifika programlarına katılıyorum sizler gibi. Bu tanım da sertifika programlarına neden katılmam gerektiğini, sertifika programlarının neden önemli olduğunu bana gösteriyor. Online eğitimler zamanı çok fazla olmayan çalışan kesim için çok iyi bir seçenektir. İnternet dünyasının bu konuda verdiği en iyi bir hizmet denilebilir. 

Sertifika programlarına nasıl katılabilirim?

İstanbul İşletme Enstitüsü kaliteli eğitim anlayışı ve ücretsiz sertifika programları ile kariyerinde sağlam adımlarla atmak isteyen adaylara geniş eğitim olanakları tanımakta. Yeteneklerimizi geç fark ettiğimiz şu zamanda sertifika programları bize tünelin sonundaki ışıkmış gibi geliyor. Filmlerde ameliyat sahnelerinde her zaman tünelin ucundaki ışığa gitme denir ama ben size gidin diyorum çünkü tünelin sonunda sizin gerçek hayatınız, gerçek yetenekleriniz, mutluluklarınız, güzel günleriniz var. Kendinizi karanlığa bırakmayın ilerlemekten asla vazgeçmeyin! 

Yazar: İlkcan Polat

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!