Close
Mobil Menu Bars

Sertifika Neler Katar?

07 Ocak 2019, 1536 defa okundu.
Sertifika Neler Katar?
Sertifikanız Size Neler Katar?

Sertifika programları son zamanlarda oldukça yaygın ve aktif programlar. Eğitim düzeyiniz her ne olursa olsun kendinizi geliştirmekten ve bilgilerinizi yenilemekten hiçbir zaman zarar gelmez!

Sertifika ne işe yarar? Sertifika programlarının size verebileceği çok şey var. Hayatınızdaki getirisi çok yüksek. Mesela bir işe başvurduğunuzda eğitim durumunuza ek olarak hangi sertifikalara sahip olduğunuza bakılıyor. Çünkü sertifika sahibi olmak deneyimleriniz kadar önemlidir. Her sertifika artı bir bilgi demek. Sahip olduğunuz her bilgi sizi bir adım öne geçirir. Bir adım önde olmanız daha çok kazancınız olması anlamına gelir ve çalıştığınız sektörde hızla yükselmenizi sağlar. Aldığınız her eğitim kumbaranızda birikir, kolunuzda yeni bir bilezik olur, yatırımınız olur.

Sertifika Programlarının Bireye Sağladığı Artılar Neler?

Sertifika programları bireye eğitim anlamında katkılar sağlarken aynı zamanda iş dünyasında da farklı konumlanmasına yardımcı olur. Bilgi haznenize yeni veriler yazmasına katkıda bulunur. Bunun yanı sıra konuyu derinleştirmemiz gerekirse artıları söyle sıralayabiliriz;

Sizi Bir Adım Öne Taşır

öne geçmek, bir adım önce olmak, fark atmak

Eğitim, sonu olmayan bir yolculuk, bir bilgi birikimidir. Anne karnında yaşamımızı başlatmak için ilk yarışımızı kazandığımızdan beri aslında hep rekabet içindeyiz. Lise, üniversite, yüksek lisans ve iş hayatı… Yarış hiç bitmiyor. Her zaman bir adım önde olmamız gerekiyor. İşte tam da bu noktada sertifika programları bizler için kurtarıcı olabiliyor. Uzmanlık alanınızla ilgili olsun olmasın eğer bir sertifikanız varsa bir adım öndesiniz demektir.

Doğru Bilgiye Ulaştırır

Günümüzde bilgiye ulaşmak hem çok kolay hem de çok zor. Çünkü aslında istediğimiz “doğru” bilgiye ulaşmak. İnternette bulabileceğiniz milyonlarca bilgiden hangisinin tam olarak doğru olduğundan emin olmak çok güç. Bu noktada da sertifika programları bizlere verilen bilginin doğruluğunu ve geçerliliğini kanıtlamamıza yardımcı oluyor. Bizleri doğru bilgiye ulaştırıyor ve yetkinliğimizi kanıtlıyor.

Kendinize En Büyük Yatırımı Yapmış Olursunuz

Aldığınız her eğitim aslında hayatınıza ve kendinize yapabileceğiniz en büyük yatırımdır. Bir sertifika programına katıldığınızda hem daha çok bilgi öğrenir hem de zaten olan bilgilerimizi geliştiririz. Eğitim kaliteniz yükseldikçe ve bilgileriniz arttıkça iş bulma olanağınız artar. İşiniz de yükselme imkanınız doğar. Yani siz sahip olduğunuz bilgi arttırdıkça, kazancınızın da o derece arttığını fark edeceksiniz.

Uzmanlaşmanızı Sağlar

mesleki uzmanlık, sertifika eğitimi, uzmanlık sertifikası

Aldığınız her eğitim öz geçmişinizde artı bir özellik demektir. Bu da çalıştığınız sektördeki uzmanlığınızı arttırır. Bir konuda uzman olmak getirisini fazlasıyla görebileceğiniz bir durumdur. Uzmanlığınız arttıkça sektördeki varlığınızı da daha çok gösterirsiniz pozisyonunuzu korursunuz ve terfi edebilirsiniz.

Bilginizi Paraya Çevirirsiniz

birikim yapmak, bilgi birikimi, bilgiyi paraya çevirmek

Eğitim kaliteniz yükseldikçe ve bilgileriniz arttıkça bu bilgiyi paraya çevirme şansınız da çoğalır. Sektörde bir şirkete bağlı kalmazsınız. Kendi şirketinizi kurabilirsiniz. Home-office çalışıp kendinize ek gelir sağlayabilirsiniz. Hatta bulunduğunuz ülkedeki veya diğer ülkelerdeki firmalarla bağlantıya geçersiniz. Onlarla ortak projeler gerçekleştirebilirsiniz.

Yeni Sektör Ya Da İlgi Alanı Keşfedebilirsiniz

Diyelim ki bulunduğunuz sektör ya da pozisyonun artık size göre olmadığını fark ettiniz. Yeni bir şeyler denemek istiyorsunuz fakat bunun ne olabileceğini bilmiyorsunuz. Kendi sektörünüz dışında bir sektörde çalışabilecek misiniz emin değilsiniz. Başta bu karar size ürkütücü gelebilir çünkü yıllarca eğitimini aldığınız sektörden ayrılma fikri kolay bir karar değil. Bu süreci daha iyi yönetmek için size farklı gelen bir sertifika programına katılabilirsiniz. Bu sayede hem sektörü tanır hem de size uygunluğunu test edebilirsiniz. Belki de hobi olarak yapabileceğiniz yeni bir işiniz olur.

Bir sertifika almayı planlıyorsunuz ve nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz?

Ücretsiz online sertifika programlarımızı inceleyerek başlamak için doğru yeri bulabilirsiniz. Farklı kategorilerde, farklı taleplere uygun birçok eğitimimiz arasından uygun olanı seçerek bugün bir sertifika almak için ilk adımı atabilirsiniz.

Yazar: Hatice Kübra Gümüş

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!