Close
Mobil Menu Bars

Sertifika Nedir? Neden Önemli?

27 Ekim 2018, 20201 defa okundu.
Sertifika Nedir? Neden Önemli?
Sertifika Ne İşe Yarar?

Sürekli değişen ve gelişen dünyada bir adım daha ileriye gidebilmek adına çağı yakından takip etmek, yeniliklere açık olabilmek ve yaşam boyu öğrenci olmak gerekmektedir. Yaşadığımız zamanda bilgi üretimi, bilgi arayışı, bilgiye verilen önem ve bilgiyle aydınlanan kişi sayısı artmış, bilgi kaynaklarına erişim hızlanmış ve kolaylaşmıştır. İnsanlar yeni bilgiler öğrenerek daha mantıklı ve daha bilinçli hale gelmektedir.

Günümüzde çeşitli alanlara yönelik temel ve gerekli olan bilgiyi revize ederek ve yeniden düzenleyerek taliplerine ulaştıran sertifika programları büyük önem kazanmıştır. Mesleğine, kendini hangi yönde geliştirmek istediğine, ilgi ve yeteneklerine paralel olan sertifika eğitimlerine katılmak yaygınlaşmıştır. Kişiler tek bir sertifika ile yetinmemekte, kariyer ya da kişisel hedeflerine uygun olarak hazırladıkları bir eğitim planı doğrultusunda imkan buldukça farklı farklı alanlarda sertifika eğitimi alabilmektedir.

Sertifika Kelimesi Öğrenim Belgesi Anlamına Gelmektedir

Yani kişinin bilgi gerektiren herhangi bir konuda niteliğini gösteren ya da kendisine verilmiş olan bir hakkı belirten belge demektir. Sertifika yetkinlik ve yeterliliğin ölçüsüdür. Sertifikasyon programları bir öğrenme modelidir. Hayata dayalı, pratik ve mevcut ihtiyaçlarımızı karşılamaya yöneliktir. Özellikle kısıtlı zamanı olan, mesleki bir dalda kısa bir dönem içerisinde uzmanlaşmak ve iyi bir kariyer hedefleyerek rakiplerinin önüne geçmek isteyenler için çok uygundur. Profesyonel amaçlı açılan sertifika programları ders materyalleri, paylaşımlar, sınavlar, videolar ile pekiştirilmektedir. Özellikle son yıllarda online eğitim sonrası verilen E-Sertifika daha önemli hale gelmektedir. Elektronik ortamda yapılan dersler ile hem başka şehirlere gitme maliyetinden ve zahmetinden kurtulunması hem de zamandan tasarruf sağlanmasından dolayı daha çok tercih edilmektedir.

Sertifika alırken dikkat edilecek en önemli husus kurumları iyi seçebilmektir. Kişiye en çok faydası olan, tanınmış ve konusunda uzman bir kurum seçilmeli, sertifika geçerliliği mutlaka araştırılmalıdır. Ders saatlerini, içerikleri, sınav uygulaması yapılıp yapılmadığı, verilen sertifikanın nerelerde ve nasıl kullanılacağını tek tek araştırıp incelemelidir. Kendi istekleriyle, amaçlarıyla tam olarak örtüşen bir programı belirleyip kayıt yaptırmalıdır. Yanlış program seçimi hem zaman kaybına, hem de maddi ve manevi kayba yol açabilir.

Online Eğitim - Sertifik

Sertifika Eğitimi Almanın Faydaları

 • Hazır, güncel ve sistematik bilgi kaynaklarına kolayca ulaşmak
 • Analiz yapma, fikir üretme ve problem çözme yeteneklerini geliştirmesi
 • Üretkenliği, bilgi ve kültürü arttırması
 • Kişiyi daha donanımlı, nitelikli ve becerikli hale getirmesi
 • Bakış açısını değiştirmesi
 • Dünya görüşünü olumlu etkilemesi ve kendini daha iyi ifade etmeyi sağlaması
 • Kişiye önem ve değer katması
 • Kişinin kendini gerçekleştirmesini ve geliştirmesini sağlaması
 • Çağın gerisinde kalmayı önlemesi
 • İş sektörlerini, pozisyonlarını ve iş hayatını tanımak ve önbilgi edinmek
 • Doğru bir kariyer hedefi belirlemek
 • İşe alım-seçme süreçlerinde ve iş hayatı boyunca kolaylık sağlaması
 • Fark yaratmak ve rakiplerimizden bir adım önde olmak
 • Sektörde yer edinmeyi sağlaması
 • Çalıştığımız sektörde yetkinlik kazanmak
 • Hep daha iyiye ve başarıya doğru ilerlemek
 • Kariyerimizi korumak ve geliştirmek
 • Cv içeriğini zenginleştirmek
 • İşverenlere referans kaynağı olması
 • Kendi alanlarında profesyonel eğiticilerle tanışma, iletişime geçme ve onların deneyimlerinden faydalanma fırsatı kazandırması
 • Staj yapma, tecrübe kazanma ve çalışarak para kazanma imkanı sunması
 • İş hayatı için network oluşturması
 • Edinilen bilgiyi belgelendirmek ve bir eğitime katıldığınızı kanıtlamak
 • Eğitim sistemimizdeki eskiden gelen eksikliklerimizi kapatması
 • Yüksek lisans (master)  yapmak için gerekli olan zamanı ve yeterli ekonomik gücü olmayan kişilere bir alternatif olması

Üniversiteden mezun olduktan sonra insanlar krize giriyor ve ne yapması gerektiği konusunda bir şaşkınlık yaşıyor. Bu yeni hayat dönemine uyum sağlamak, krizden çıkmak ve krizi fırsata dönüştürmek için kişilerin doğru adımlar atması gerekiyor. Ben de üniversite bittikten sonra nereden başlayacağım konusunda bir kararsızlık evresi yaşadım. İş arayışına girmeden önce ilk olarak CV hazırladım. O zaman özgeçmişimdeki tecrübe ve eğitim eksikliğini fark ettim.

Sertifika

Babamın vermiş olduğu harçlıklarla katılabileceğim uygun fiyatlı sertifika programlarını araştırmaya başladım. İstanbul İşletme Enstitüsü ile bu süreçte tanıştım. İlk defa Facebook anasayfamda reklamını gördüm. Web sitesini incelediğim zaman eğitimlerin ücretsiz olduğunu öğrendim. Kaybedecek bir şeyim olmadığını düşünerek seçtiğim iki sertifika programına kayıt oldum. Eğitimin başladığı gün heyecanla telefonuma gelen şifreyle uzaktan eğitim sistemine giriş yaptım. Eğitim notlarının ve videolarının çok kaliteli olduğunu görünce çok mutlu oldum. Akşam laptoptan canlı derse katıldım. Eğiticilerin öğrenme aşkından, bilgi ve düşünce gücünden çok etkilendim. Eğitimlere katıldıkça merak duygum, bilgiye olan sevgim ve farkındalık seviyem günden güne çoğalarak arttı.

İstanbul İşletme Enstitüsü'nden aldığım 4 sertifika ile girmiş olduğum ilk iş mülakatını kazandım.

Bu yüzden benim için çok özel bir kuruluş kendisi. İnteraktif ve sıcak bir eğitim ortamı sağlaması, 1 haftalık bir sürede konunun özünü sunması, çok değerli bilgileri bizimle paylaşması ve iş arama-bulma süreçlerinde kişilere büyük destek vermesi açısından çok sevdiğim bir kuruluş.

Hangi Eğitimler Var?

İstanbul İşletme Enstitüsü’den şu ana kadar Stres Yönetimi, Zaman Yönetimi, İnsan Kaynakları Yönetimi, Etkili İletişim Stratejileri ve Beden Dili, Etkili Sunum Teknikleri, Tüketici Davranışları, Liderlik ve İşletme Yöneticiliği, Mülakat Teknikleri, Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri, Zor Müşterilerle Başa Çıkma Yöntemleri, İş Yerinde Görgü ve Etik, Mobbing, Stres ve Stresle Başa Çıkma, Altı Şapkalı Düşünme Tekniği olmak üzere toplamda 14 sertifika aldım. Her biri de çok kıymetli. Çok gerekli. Her eğitimden sonra ne kadar cahil olduğumu, öğrenecek ne kadar çok bilgi olduğunu anladım. Kendi ilgi ve yeteneklerimi keşfettim. Hayata ve insanlara bakış açım değişti. Daha mutlu, daha bilinçli ve daha motivasyonu yüksek biri haline geldim. Şu an son olarak katılmış olduğum “Blog Yazarlığı” eğitimini başarıyla tamamlamak adına bu içeriği ürettim. Umarım okuyanlara ilham olur yazım.

 

 

Sertifika nedir?

 

Kişinin bilgi gerektiren herhangi bir konuda aldığı eğitim niteliğini gösteren belgedir.

 

Sertifikanın önemi nedir?

 

İş hayatınızda farklı yerlere taşıma, farklı adaylardan ön planda olma gibi etkileri vardır. Eğitimlerinizi belgelendirmek için, Sertifika yetkinlik açısından önemli rol taşır.

 

Sertifika faydaları nelerdir?

 

Önemli hale getirmek, bilgi tazelenmesi, kültürlülüğün artması, kişinin kendini geliştirmesi edinilen bilgiyi belgelendirmektir.

 

Sertifikayı kimler alabilir?

Yaş sınırı ya da eğitim koşulu aranmaz. Okuma yazma bilen interneti aktif kullanabilen, online takibini sağlayan herkes katılabilir.

Yazar: Ebru Özatlas

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Dicle Kar
29 Kasım 2018
5.0

çok güzel yazı olmuş, sayenizde hem böyle yazıları okyuor hem de eğitim alıyoruz