Close
Mobil Menu Bars

Sertifika Neden Önemli?

16 Ekim 2017, 1628 defa okundu.
Sertifika Neden Önemli?
sertifika

Belki de  “Sertifika neden önemli?” sorusundan önce “Her sertifika önemli midir?” diye sormalıyız. Bilgi Teknolojileri alanında 20 Yıla yaklaşan deneyimi olan birisi olarak sadece iki tane sertifikaya sahibim. Bunu övünmek ya da yerinmek adına söylemiyorum; çok fazla sertifika sahibi mi olmak mı yoksa prestijli, az kişide olan ve gerçekten sertifika aldığınız konunun uzmanı olduğunuzu belirten sertifikaları almak mı? Bu yazının sonunda bu sorunun cevabını sizlerin vermesini umuyorum.

İş hayatına başladığım 2000’li yıllarda özellikle içinde bulunduğum IT/BT sektöründe sistem ve network alanında öncü olan firmaların sertifikasyonları oldukça rağbet görüyordu (firma isimlerini vermiyorum ancak tahmin etmesi hiç de zor değil)

Bu sertifikasyonları özellikle sektör dışından ya da farklı alanlarda eğitim sahibi olan kişiler, geleceği olan IT/BT sektörüne girmek için bir araç olarak kullanıyorlardı.

Bu nedenle, başlarda, Bilgisayar Bilimleri Mühendisliği mezunu olarak bu sertifikaları alma gereği duymadım. Sonraları ise, sertifikalarla işe alınan arkadaşları gördükçe ve biraz detaya inince bu tür sertifikaların nasıl alındığını anlamış oldum. En basit anlatımıyla soru ezberleyerek... Müthiş bir bilgi kaynağı olan internette sertifika sorularının olduğu havuzlar mevcuttu ve bu sorular birebir olarak çıkıyordu. Böylelikle İngilizce bile bilmeyen insanların sınav dili İngilizce olmasına rağmen bu sınavları başarıyla geçmesini ve sertifika sahibi olmasını anlamıştım.

Bu sayede sertifikalara olan güvensizliğim başladı ve kişisel bir tepki olarak bu sertifikaları almama kararı aldım, tam tabiriyle kendime yediremedim bu sertifikaları almayı...

Sertifika antipatim uzun yıllar devam etti, ta ki PMP(Project Management Professional) sertifikasını almaya karar verene kadar. Geriye dönüp baktığımda ilk Proje Yönetimi eğitimimi aldığım ve PMI(Project Management Institute) methodolojilerine göre proje yönetimine başladığım 2006 yılından 2013 yılına kadar PMP sertifikası almamamın ardında da bu antipatinin yattığını farkettim. Neyse ki bu durumu farkedip daha da geciktirmeden uluslararası alanda geçerli olan ve sınavını geçebilmek hatta sınava başvurabilmek için ispatlı deneyim gerektiren bu sertifikayı edindim.

Çünkü bu tür saygın sertifikasyonlar gerçekten de iş hayatında oldukça önemli ve tüm iş hayatınızı ve yeteneklerinizi, başarılarınızı anlatmanıza yetmeyecek kadar kısa süresi olan iş görüşmelerinde en yakın rakibinize tercih edilmenizi sağlarlar.

Sertifikaların iş hayatındaki önemi nedir?

Yukarıda da bahsettiğim gibi uluslararası alanda geçerli ve tamamen kişinin o alandaki deneyimine ve bilgisine dayalı olarak geçebileceği sınavlarla elde edilen sertifikalar iş hayatımızda, benzer deneyim ve özelliklere sahip ancak sertifikası olmayan kişilere nazaran bizleri bir adım öne çıkarmaktadır.

Bunun yanı sıra benim gibi teknik bir alanda çalışıyorsanız sertifika sahibi olmanız, alan dışı olan kişilerin gözünde de (insan kaynakları uzmanları vb. ) "değerinizi" arttırmaktadır.

Bu değer artışı sizlere maddi imkan artışı olarak da geri dönecektir :)

Her ne kadar Türkiye'de işe alımlarda, sertifikasyon her alanda aranan bir şart olmasa da yurtdışında oldukça aranan ve hatta çoğu durumda şart koşulan bir durumdur.

Ek olarak bazı alanlar vardır ki sertifikanız olmadan o alanda çalışamaz ya da o işi yapamazsınız, yasal ya da regulasyona tabii olarak sertifika sahibi olmanız gereklidir. Örneğin denetim alanı bu alanlardan biridir. Bilgi Güvenliği alanında denetim yapabilmek için ISO27001 Baş Denetçi sertifikasına sahip olup Türkak akredite bir kuruluşta belirli sürelerde aday denetçilik yapmanız gerekmektedir.

Sertifika Programları

Pek çok sertifika ve sertifika programları bulunmaktadır. Ben sizlere ancak kendi alanımla ilgili olanları söyleyebilirim.

İlk olarak Proje Yönetimi sertifika programlarından bahsetmek istiyorum. Bu sektör bağımsız olarak herkese tavsiye edebileceğim bir alan çünkü. Türk milleti olarak planlama yapmak, planlı çalışmak, olası riskleri önceden düşünüp ve analiz edip gerekli önlemleri almak gibi alışkanlıklarımız olmadığı aşikar.

"Türk gibi başla, Alman gibi çalış/devam ettir, İngiliz gibi bitir." Eminim bu sözü sizler de duymuşsunuzdur.

Peki bu söz size ne anlatıyor? Bu söz üzerine ayrı bir blog yazısı bile yazılabilir. Burada hiç bu topa girmeyerek yorumu size bırakıyor ve konumuza geri dönüyorum.

Proje; belli bir başlangıcı ve bitişi olan, benzersiz bir ürün/servis/sonuç oluşturmak için yürütülen geçici bir girişimdir.

Bu tanıma göre bir düğün organizasyonu da, çocuğunuzun hangi okula gideceğinin kararını vermek üzere yapacağınız çalışmalar da, bir oyun yazılımı üretmek de, bir inşaat da projedir.

Bu nedenle Proje Yönetimi, hangi alanda çalışırsa çalışsın iş hayatının içinde bulunan tüm profesyoneller için hatta herkes için  gerekli bir bilgi alanıdır.

Üniversitelerin SÜrekli Eğitim Merkezlerinde (SEM) çeşitli eğitim kurumları tarafından yaygın olarak verilen bir eğitim programıdır. PMP sınavına girip sertifikayı almayı düşünmeseniz bile tavsiye edeceğim bir alandır.

Biraz da Bilgi Güvenliği / Siber Güvenlik alanlarındaki sertifikalardan bahsedelim. Öncelikle bu iki alan birbirine benzese de farklıdır. Çok kısaca Bilgi Güvenliği Sİber Güvenliği kapsar. Siber Güvenlik digital bilgiyi korumayı hedeflerken Bilgi Güvenliği analog bilgiyi de(digital olmayan ortamlardaki bilgi de dahildir, örneğin kağıt üzerindeki bilgi) koruma altına alır.

Bilgi Güvenliği konusunda halihazırda en geçerli sertifikasyon ISO 27001 sertifikasıdır. Kurumlar da, bu belgeyi almaya yönelik çalışmalar yaparlar. Kişisel olarak da bu alanda denetçi olmak için sertifika alabilirsiniz. Siber Güvenlik alanı ile ilgilenen genç arkadaşlara tavsiyem ise alınması nispeten daha kolay olan CEH gibi sertifikalardan ziyade OSCP gibi güvenilirliği ve geçerliliği olan sertifikalara yönelmeledir.  Ayrıca salt teknik olmayan CISSP, CISA gibi sertifikasyonlar da bu sınıfa dahildir.

Bir sonraki yazımızda tekrar görüşünceye dek sevgiyle kalın!

Yazar: Filiz Demirci

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!