Close
Mobil Menu Bars

Sertifika Ne İşe Yarayacak?

04 Aralık 2014, 1652 defa okundu.
Sertifika Ne İşe Yarayacak?
Sertifika Ne İşe Yarayacak?

Uzaktan eğitim sistemi ile kursiyerler, mesleki eğitimlerini tamamlarlar. Bazen insanlar akademik olarak aldıkları eğitimin biraz daha dışında bir görevde çalışabilir. Ya da, yönetici, patron, her konuda yeterli bilgi sahibi olmayabilir. Ya da çalışanlar, mesleklerindeki son gelişmeleri öğrenmek, yeni uygulamaları bilmek ister. Bu durumda ihtiyacınız olan alanda bir Sertifika Programı seçerek, eğitim almak önemlidir. Bu eğitim sonucunda da sertifika almaya hak kazanılır. İster kod numarası isterseniz belge olarak sertifika alın, her ikisi de aynı işlevi görecektir.

Sertifika Nedir?

Sertifika, öncelikle belgeye konu olan eğitim programına ait dersleri gördüğünüz ve eğitim dönemi sonunda yapılan sınavlardan geçerli not aldığınız anlamındadır. Bu da, eğitim aldığınız konuya artık hakim olduğunuz bu konuyla ilgili görev alabileceğiniz anlamındadır. Sertifika kodu ya da sertifika belgesini, iş başvurularınızda hazırlayacağınız CV'lerde kullanabilirsiniz. Böylece işe alım sürecinde rakiplerinizden en az bir adım daha önde olursunuz. Eğitim programını tamamlayıp sertifika almaya hak kazandığınızda, bunu üst yönetiminize bildirip, pozisyonunuzda değişiklik, yükseltme yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Sertifika iş hayatında öne çıkmanızı sağlar.

Sertifika sahibi olduğunuzda iş hayatında ön plana çıkabilirsiniz. İş hayatında en büyük beklenti diplomadan sonra sertifikalar olarak ön görülür. Bir konu hakkında gerekli donanım ve bilgiye sahip olduğunuzu ispatlama şekliniz alacağınız sertifikalardır. Dolayısıyla sertifika iş hayatında büyük referanslardan biridir. Sertifika sahibi kişiler iş hayatında da eğitimci olabilmektedir. Bunun sonucunda iş hayatında sertifikalar iyi kazançlar elde etmenizi sağlamaktadır.

Ayrıca sertifkalar iş hayatında sizin bir konudaki tecrübenizi belirteceğinden aranan ilk kişi de olacaksınız. Bu yüzden sertifika sahibi olmak hem günlük hayatta hem de iş sektöründe oldukça önemlidir. Sertifika eğitimlerinde bilgiler pratik bir şekilde verildiğinden dolayı bilgiler daha çabuk öğreniliyor ve akılda kalabiliyor. Yeni mezun olan kişiler mutlaka sertifika sahibi olmalı ve CV'lerine eklemeliler. 

Nasıl sertifika sahibi olunur?

Her kurum belirli periyotlar çerçevesinde belirli konular hakkında ücretsiz eğitim vermektedir. Bu eğitimin sonunda ise sertifika vereceklerini vaadederler. Bu eğitimleri tamamladıktan sonra imzalı kaşeli bir şekilde sertifika sahibi olabilirsiniz. Bu sertifikalar iş hayatında büyük referanslar olabilmektedir.

Sertifika aldıktan sonra bu sertifikaları CV'nize eklemeyi unutmamalısınız. Sertifikalar kimi zaman seminerler dahilinde de verilebilmektedir. Topluca yapılan bu seminerlerde birçok hoca tarafından belirli periyotlarda eğitim alırsınız. Böylece aldığınız bu eğitim seminer adı altında buluşmuş olur. Seminer ve diğer eğitim programlarının sertifika programlarını araştırarak kolay bir şekilde sertifika sahibi olabilirsiniz. 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!