Published on: 09 Eylül 2014 Konuk Yazar 0 Yorum

Hayatınızın en önemli anlarından birisi de, firmaların yapmış oldukları iş alımlarında gerçekleşen mülakattır. Terlediğiniz, heyecana kapıldığınız, içinizde hep bir acabanın geçtiği vakitler, hayatınızın değişmesini sağlayacağınız zamanın başlangıcıdır. Bu mülakatlarda heyecanlanma veya içinizde bir acabanın olması, normal olarak karşılansa da, kendisini kanıtlamış birinin yaşamaması gereken durumları ifade ediyor. Mülakatlarda sizleri öne geçiren silahlarınız varsa, muhtemelen mülakat sürecinde de güzel bir performans gösterirseniz, işe alınırsınız.

Peki nasıl öne geçeceğim?

Ne kadar çok eğitim ve bilgiye sahipseniz, o kadar çok rakiplerinize fark atabilirsiniz. Üniversite zamanlarında kendinize ne kadar fazla bilgi eklediyseniz, mülakat sürecinde o kadar fazla öne çıkacağınızı söylemek yanlış olmaz. Bunun için sertifika programlarına katılmanız da, ileriye dönük büyük faydaların olacağını bilmek, herkes için önemli bir durumu ifade ediyor. Steven Jobs tarafından söylenen bir söze kulak vermek gerekirse, “Ne kadar çok şey öğrenirseniz, o kadar çok noktanız olur. Bu noktaların hayatınızın ilerleyen günlerinde güzel bir figür meydana getireceğini asla unutmayın” eğitimlere karşı bakış açınızın bu olması durumunda, mülakat sürecinde istediğiniz bir figürün ortaya çıkmasını sağlamış olacaksınız.

Sadece sertifika yeter mi?

Aslında öz geçmişinize sadece aldığınız sertifikaları yazmanın pek bir anlamı yok. Şu şekilde bir anlam ifade etmez. Mülakata çağrılmanız için öz geçmişinizde sertifikaların sıralanmış olması büyük bir avantajı ifade eder. Ancak, mülakat esnasında sizin ne bildiğinizi ölçmek anlamında sorulan sorulara cevap veremezseniz, sertifikaların süsten ibaret olduğu karşı tarafta anlaşılır. Bu nedenle alınan sertifika eğitimlerine önem vermek gerekiyor. Alınan eğitime gerçekten vakıf olduğunuzu hissetmeniz ve mülakat sürecinde bunu hissettirmeniz, mülakat sürecinin olumlu sonlandırılmasını sağlayacak bir niteliktir.

 

  • mülakat ,
  • online eğitim ,
  • sertifika ,
  • uzaktan eğitim ,
  • blog ,
  • online eğitim sertifika kursları
Blog Yazarı