Close
Mobil Menu Bars

Sertifika Kursları ve Mülakat!

09 Eylül 2014, 1837 defa okundu.
Sertifika Kursları ve Mülakat!
Sertifika Kursları ve Mülakat!

Hayatınızın en önemli anlarından birisi de, firmaların yapmış oldukları iş alımlarında gerçekleşen mülakattır. Terlediğiniz, heyecana kapıldığınız, içinizde hep bir acabanın geçtiği vakitler, hayatınızın değişmesini sağlayacağınız zamanın başlangıcıdır. Bu mülakatlarda heyecanlanma veya içinizde bir acabanın olması, normal olarak karşılansa da, kendisini kanıtlamış birinin yaşamaması gereken durumları ifade ediyor. Mülakatlarda sizleri öne geçiren silahlarınız varsa, muhtemelen mülakat sürecinde de güzel bir performans gösterirseniz, işe alınırsınız.

Peki nasıl öne geçeceğim?

Ne kadar çok eğitim ve bilgiye sahipseniz, o kadar çok rakiplerinize fark atabilirsiniz. Üniversite zamanlarında kendinize ne kadar fazla bilgi eklediyseniz, mülakat sürecinde o kadar fazla öne çıkacağınızı söylemek yanlış olmaz. Bunun için sertifika programlarına katılmanız da, ileriye dönük büyük faydaların olacağını bilmek, herkes için önemli bir durumu ifade ediyor. Steven Jobs tarafından söylenen bir söze kulak vermek gerekirse, “Ne kadar çok şey öğrenirseniz, o kadar çok noktanız olur. Bu noktaların hayatınızın ilerleyen günlerinde güzel bir figür meydana getireceğini asla unutmayın” eğitimlere karşı bakış açınızın bu olması durumunda, mülakat sürecinde istediğiniz bir figürün ortaya çıkmasını sağlamış olacaksınız.

Sadece sertifika yeter mi?

Aslında öz geçmişinize sadece aldığınız sertifikaları yazmanın pek bir anlamı yok. Şu şekilde bir anlam ifade etmez. Mülakata çağrılmanız için öz geçmişinizde sertifikaların sıralanmış olması büyük bir avantajı ifade eder. Ancak, mülakat esnasında sizin ne bildiğinizi ölçmek anlamında sorulan sorulara cevap veremezseniz, sertifikaların süsten ibaret olduğu karşı tarafta anlaşılır. Bu nedenle alınan sertifika eğitimlerine önem vermek gerekiyor. Alınan eğitime gerçekten vakıf olduğunuzu hissetmeniz ve mülakat sürecinde bunu hissettirmeniz, mülakat sürecinin olumlu sonlandırılmasını sağlayacak bir niteliktir.

Sertifika Kursları Ve Mülakat

Gelişen ve globalleşen dünyada şirketler artık çalıştırmak için çok daha donanımlı insanlara ihtiyaç duyuyorlar. Sertifika sahibi olan ve çeşitli alanlarda kendini yetiştirmiş olan insanlar çok rahat bir şekilde iş bulma olanağına kavuşabiliyorlar. Aynı şekilde bu insanlar donanımlı olmanın verdiği bir özgüven sayesinde mülakatlarda çok daha rahat ve özgüveni yüksek tavırlar sergileyebiliyorlar.

Eğitim programlarına katılan insanlar aldıkları belgeler ile iş dünyasında artı bir değer daha kazanarak daha yüksek kariyer planları yapabiliyorlar. Sizi kariyer hedeflerinize bir adım daha yaklaştıracak olan bu programlar alanında uzman öğreticiler tarafından veriliyor. Ücretsiz online eğitim programlarında sizlere birçok farklı alanda eğitim olanağı sunuluyor. Mezun olduğunuz okulda hangi alanda eksik kaldıysanız bu eksiklikleri eğitimlere katılarak tamamlama şansınız var.

Hangi Sertifika Kursları Veriliyor?

Eğitim kursları içerisinde en çok tercih edilenler bilgisayar, muhasebe, insan kaynakları yönetimi, kalite kontrol yönetimi, aile danışmanlığı, eğiticinin eğitimi, işletme yönetimi gibi alanlarda birçok farklı kurs veriliyor. Bu kurslardan alacağınız sertifikalar ile iş başvurularında cv'lerinizi daha da hareketlendirebilir ve zengin bir hale getirebilirsiniz.

Sertifikalar Hangi Alanlarda Kullanılıyor?

Meslek eğitimleri ve kişisel gelişim eğitimleri birçok alanda işinize yarayacaktır. Genellikle özel sektörde iş bulmanızda sizlere destek olacak olan bu eğitimler işveren karşısında çok daha güçlü durmanızı sağlayacaktır. Hangi alanlarda becerileriniz olduğunu göstermek adına meslek ve kişisel gelişim eğitimleri büyük oranda işinize yarayacaktır.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!