Close
Mobil Menu Bars

Sertifika İle Kazanılan Ayrıcalıklar Nelerdir?

27 Kasım 2018, 1513 defa okundu.
Sertifika İle Kazanılan Ayrıcalıklar Nelerdir?
Sertifikanın Faydaları, sertifika, iş hayatı

Eğitimin ve niteliğin önem kazandığı günümüzde kişiler iyi bir eğitim yanı sıra alacakları sertifikalar ile niteliklerini geliştiriyor. Sertifika programları kişilere ne kazandırıyor? Eğitim ülkemizde çok uzun bir süreç olmasına karşın gelişen dünyada birçok alanda hızla uzmanlaşma ihtiyaç duyulmaktadır. Bu uzmanlaşmaya tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yüksek yoğunluklu ve bilginin özünü içeren sertifika eğitimleri sayesinde mümkün olmaktadır. Nitelikli insan gücü tüm sektörler tarafından ihtiyaç duyulmakta. Sertifika eğitimleri iş hayatındaki kişilerin bulundukları alanda uzmanlaşma imkânı tanıyor.

Sertifika neden önemli?

Kişiler güncel bilgi ve mevzuata eğitimler sonucu ulaşabilmektedir. Bu sayede sertifika eğitimi alanlar o alanda bilgilerini sertifikaları ile belgelendirerek sağlıyor. Bu sebeple sertifika sahiplerine iş yerlerinde terfide öncelik verilmesi, diğer personelden daha fazla ücret alması veya işe alımlarda öncelik verilmesi günümüzde sıkça rastlanan bir konu. Firmaların eğitimli personele bu değeri vermesi sizce de adil değil mi? Sertifikalar alınma süreçlerinde sertifika eğitimlerini veren uzman eğitmenler pek çok tecrübeyi eğitim görenlere aktarıyor. Bu tecrübeler sertifika sahipleri tarafından işyerlerine bir değer olarak aktarılmaktadır.

Sertifikaların iş hayatındaki önemi nedir?

Sertifika neden önemli?

İş yerleri eğitimli personel sayesinde işlerini deneme yanılma metoduyla değil tüm dünya tarafından kabul edilen standartlarda yapıyor. Firmalar tarafından hedeflenen kurumsallaşma sertifikalı personelin uygulamaları ile ulaşıyor. İnternet sayesinde sürekli gelişim gösteren birçok sektördeki iş yeri çok uzun bir süreç gerektirmeyen fakat işin özüne inen sertifika eğitimleri ile personelini dolayısıyla da kendilerini güncelleyebilmektedir. Rekabet ortamının acımasızca yaşandığı iş dünyasında nitelikli personelin adeta etiketi haline gelen sertifikalar bu nedenlerden dolayı büyük öneme sahiptir.

Sertifika programları nelerdir?

Örgün eğitim bürokrasi ve büyüklüğü nedeniyle gelişmekte olan birçok iş kolu ile iş dünyasının ihtiyaçlarına cevap verememektedir. Bu cevap birçok eğitimci ve iş dünyasının ileri geleni tarafından üzerinde çok durulmuştur. Nitelikli personele ihtiyaç nasıl karşılanacak, en önemlisi iş için personelin nitelikli olduğunun sonucuna nasıl varılacağı uzun araştırmalara konu olmuştur. Peki, nitelik kazandırmak için neler yapılabilir? Açmazının bir sonucu olarak o alanda uzman olan kişilerce kısa süreli olarak verilen eğitim programları geliştirilmiştir. Bu eğitimleri gören ve bu eğitimlerin sonucunda başarılı olan kişilerin sertifikalandırılması eğitim dünyasında yerini almıştır. Eğitimler için çeşitli konularda uzmanlaşmış eğitmenlerin bir araya geldiği ve iş dünyası tarafından bu konudaki yetkinlikleri kabul edilmiş eğitim kurumlarını ortaya çıkarmıştır. Kurumlar iş dünyasının ve eğitim otoriteleri tarafından kabul görmüş eğitim programları oluşturmaktadır. Eğitim programları sık sık güncellenmekte ve ihtiyaca uygun güncellemeler yapılmaktadır. Bu programların kapsamları iş sektöründeki kişileri yeni alanlara hazırlamakta ve bu alanlardaki yetkinliklerini artırmaktadır. Bu sayede çalışanlar kişisel yetkinliklerini yeni bir iş sahibi olma, o konuda uzmanlaşarak yükselmelerini sağlamakta ve çalışma ücretlerini artırabilmektedir.

Sertifika programlarının kapsamı nelerdir?

Ücretsiz sertifika programları kişilere nitelik kazandıracak ve iş dünyasının ihtiyaçlarına cevap verecek çok geniş bir kapsama sahiptir. Kişisel gelişim kapsamında dil öğrenimi, vücut dili eğitimi, yetenek artırmaya yönelik eğitim programları bulunmaktadır. İş dünyasına yönelik olarak ise çeşitli alanlarda ihtiyaç duyulan alanlarda programlar düzenlenebilmektedir. Programların eğitmenleri ise bu alanlarda inceleme yapmış, derinlemesine bilgi sahibi, kendini kanıtlamış ve otorite olarak genel kabul görmüş kişilerden oluşmaktadır. Programların içeriği değişen durumlara, ihtiyaçlara ve gereklere göre sürekli güncellenmektedir.

Sertifikaların kişilere sağladığı avantajlar nelerdir?

Kişiler sertifikaların avantajlarından belirgin olarak yararlanabilmektedir. Başlıca avantajların başında iş arayanlara yeni nitelik kazandırması nedeniyle iş bulmada tercih edilen eleman personel haline getirmektedir. İşe girişlerde genel işler gibi niteliksiz kadrolar yerine o alanda uzmanlaşmış olunmasının karşılığı aldıkları sertifikalar ile nitelikli kadrolara yerleşmektedir. Herhangi bir işte çalışan kişilere o alanda daha etkili pozisyona gelmelerini sağlamaktadır. İstenmesi halinde iş kolunu değiştirebilme şansı da sertifika sahiplerinin ulaşabildiği bir ayrıcalık olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca iş alanında nitelikli çalışanlara ücret olarak yansımaktadır. Ayrıca kişilerin sertifika sahibi olmasının sağladığı psikolojik avantajda göz ardı edilemeyecek derece fazladır. Bu psikolojik avantajların başında bilgili olarak kendine güven sahibi olması gelmektedir. İş yaşamına geniş perspektifli bakabilme öngörüsüne sahip personel olunmasının önünü açmaktadır. Bu etki kişinin sürekli eğitim almasının donanımını gün geçtikçe artmasını sağlamaktadır.

Sertifika sahibi personel çalıştıran firmaların avantajları nelerdir?

İş dünyasında firmalar kalifiye personel çalıştırma ile kurumsal olmaya çok büyük adım atmaktadırlar. Personelin kalifiye olunmasının ispatı da sertifikalardır. Sertifikalı personel alanında tam bilgiye sahip olması ile firmaların rekabet güçleri artmaktadır. Yapılan işlerin çağdaş standartlarda olması sertifika sahibi personel tarafından görülen işler sayesinde olmaktadır. Bu anlamda işlerin kanuni çerçevelerde ve standardın da yapılması firmaların arzu ettiği en önemli özelliktir. Sertifika eğitimlerinde eğitmenler tarafından tecrübe aktarımı yapılması sayesinde firmalar büyük paralar harcamadan ulaşmaya çalıştıkları tecrübeye sahip olmaktadır. Ayrıca firmalar sertifika eğitim programları sayesinde kısa sürede personeline yeni yetenekler kazandırabilmektedir.

Yazar: Faik Tan

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Tuğba Sarı
16 Aralık 2019
5.0

Sertifikalarınızı beğeniyorum