Close
Mobil Menu Bars

Sertifika Eğitimleri

24 Ekim 2018, 1917 defa okundu.
Sertifika Eğitimleri
Sertifika Eğitimleri

Sertifika eğitimleri teknolojinin gelişmesine paralel olarak günden güne artıyor. Peki, sizce neden sertifika eğitimleri günden güne artıyor? İş hayatında bir adım önde olmak için sürekli olarak becerilerimizi geliştirmemiz gerekiyor. Her zaman üretmeye ve bilgiye açık olmamız gerekiyor. Sertifikalar bu noktada bize çok şey katıyor. Sertifika; bir eğitime katıldığımızı, bir konuda eğitim aldığımızı ispatlar nitelikteki belgelerdir. Bu belgeler sayesinde kariyerimizi geliştirebiliriz. İnsanlar, hangi akademik eğitimi almış olurlarsa olsunlar, mesleklerinde daima yenilikler yaşanır. Ya da aldıkları eğitimin dışında iş yapmak zorunda kalabilirler. Bu açıdan bakınca sertifikaların önemini görebiliyoruz.

Sertifika Neden Bu Kadar Çok Önemli?

sertifika, eğitim, online eğitim, kariyer

İnsan ne kadar çok donanımlı olursa o kadar kendini geliştirmiş olur. Sizce kişinin deneyimi, bilgisi artarsa kendine olan güveni de artmaz mı? Tabi ki artar. Hayatta yapılamayanların en büyük nedeni bilgidir. Bilgi her şeyi etkiler. Ne kadar çok bilgili olursak o kadar hareket edebiliriz. Ve hayallerimize daha çabuk gidebiliriz. Sertifikalar da insanın kendisine yarayacak bilgilerin verilmiş olduğunun bir nişanesidir. Kendimizi nerde yetersiz, eksik görürsek sertifikalı eğitimlerle bunları tamamlayabiliriz. İnsanların eksiklikleri fark edip bunları düzeltmek için çabalaması çok önemli. Bu yüzden bunda sertifikaların önemi yadsınamaz bir gerçek! Diğer bir önemi ise bunları uzaktan eğitim alabiliyor olmamız. En başta dediğim gibi teknolojinin gelişmesiyle birlikte eğitim de daha kolay verilir hale geldi. Bilgiye anında ulaşabileceğimiz, eksiklerimizi tamamlayabileceğimiz böyle bir platform olunca sertifikalı eğitim vermekte daha kolay oldu. Ve artık hiçbir eğitim zor ya da uzak değil. İnsan istediği sürece kendi hayallerini gerçekleştirebilir. Bunda sertifikalı eğitimin ne kadar önemli olduğunu görmek zor değil… Tabi ki eğitimcilerimizin önemi de büyük, araştırmalar yapıp bu konuda kendilerini geliştirip ve bunları diğer insanlara aktarıyorlar. Bu sayede daha çok kendimizi geliştirme imkânı bulabiliyoruz.

Sertifikaların İş Hayatındaki Önemi

sertifika, eğitim, online eğitim, kariyer

Sertifikalar mesleğimize, hangi yönde ilerlemek istediğimize ve ilgilerimize paralel olmalı. Aldığımız her sertifika bize iş hayatında ve öncesinde kolaylık sağlayacaktır. İşe alım noktasında artık sadece diploma yetmiyor. O diplomayla birlikte hangi yeteneklere sahip olduğumuz da önemlidir. Aldığımız sertifikalarla edindiğimiz bilgiler bizi iş hayatında daha iyi bir yere taşıyor. Deneyimlerimizden faydalanarak seçtiğimiz sektörde kendimizi daha iyi ifade edip bir adım daha öne geçebiliriz. Şirketler ve işverenler tecrübeye ve sertifikaya sahip kişileri daha çok tercih ediyorlar. İş başvurularında öne geçmeyi ve yer edinmeyi sağlayacak olan sertifikalar, uluslarası alanda kabul görmemizi ve dünyaya açılabilmemizi sağlıyor. Yurtdışı sertifikaları da kariyer için önemli bir detaydır. Yurtdışında uzun süren bir akademik eğitim yerine kısa sürede bilgi kazandıran sertifika programlarına devam etmek zamanı olmayanlar için en ideal çözümdür. Sertifika eğitimlerini veren kişilerle iletişime geçmek ve onların tecrübelerinden yararlanmak da önemli hususlardandır.

Sertifika Programları Nedir?

Hem ekonomik hem zamansal anlamda kısa sürede sonuç alma imkânı sağlayan eğitim türüdür. Sertifika programları eğitimine göre değişmekle birlikte 12-36 hafta arası sürer. Uygulama ağırlıklı eğitim verilmesi de bu programları daha çok tercih etmelerine olanak sağlamaktadır. Sizce de bu eğitim programlarıyla eksiklerimizi gidermek ve kendimizi geliştirmek daha güzel değil mi? Evet dediğinizi duyar gibiyim.

Neden Sertifika Programlarını Tercih Etmeliyiz?

sertifika, eğitim, online eğitim, kariyer

Kısıtlı zamanda mesleki bir alanda uzmanlaşmak ve iyi bir kariyer hedefi belirleyerek diğer rakiplerin önüne geçmek için bu programları tercih etmeliyiz. Eğitim ve kuruluşlura göre değişmekle birlikte 1 haftadan 1,5 yıla kadar uzanabiliyor eğitim süreleri. Öğrencilerin, yeni mezunların ve profesyonellerin ilgisini çeken programlar daha çok insan kaynakları, muhasebe, pazarlama, işletme, sağlık, bilişim, turizm, girişimcilik, finans, İngilizce vb. alanlarda verilmektedir. Yüksek lisans yapmak için gerekli olan zamanı ve yeterli ekonomik gücü olmayan kişiler kısa dönem sertifika veya diploma programlarına gün geçtikçe daha fazla ilgi göstermektedir. Ayrıca okulun ayarladığı bir şirkette sertifika yapılan konuda staj yapılabilmesi ve dokuz ayı geçen programlardan sonra bir yıl yasal çalışma iznine sahip olunabilmesi de sertifika programlarını popüler hale getiren en önemli etkenlerdir.

Sertifika programları öncelikle mesleğinizle ilgili istenen yeterlilik seviyesini kazanmaya yardımcı oluyor. Değişen teknoloji ile birlikte alanınızla ilgili gelişen ve güncellenen konuları yakından takip edebiliyor ve eksik olduğunuz noktalarda kendinizi geliştirmeyi sağlıyor. Bunun yanı sıra, mesleğinizin dışında farklı alanlarda da sertifika programlarına yönelip, ilgi alanınıza göre kariyer seçeneklerinizi artırabiliyorsunuz.

  • Sertifika programlarında uygulamaya yönelik eğitim verildiği için, kursiyer verilen bilgileri pratik yaparak daha kısa sürede ve kalıcı şekilde öğreniyor.
  • Adaylar ilgi alanına göre istediği sertifika programına katılabiliyor. Program başlangıcı için herhangi bir yeterlilik veya yetkinlik belgesi çoğunlukla aranmıyor.
  • Çalışma imkânı ve staj önemli tercih nedenlerinden biri olarak görülüyor. Özellikle yeni mezun adaylar staj programları sayesinde hem deneyim kazanarak hem de çevre oluşturarak iş bulma şanslarını artırıyor.

Sertifika programları birçok üniversite, halk eğitim merkezleri, belediyeler ve bu alanda eğitim verme yetkisi almış kuruluşlar tarafından verilmektedir.

Sonuç olarak sertifika eğitimleri özellikle iş hayatında olmak üzere birçok konuda katkı sağlayıp kariyerimizi ilerletmeye yardımcı olur ve çok önemlidir. Online eğitim ve ücretsiz şekilde verilen eğitimler ile zamandan, enerjiden ve paradan tasarruf ederek kariyerinizi geliştirebilirsiniz. Üstelik bu eğitimler yüksek lisans düzeyindeki eğitimlerdir.

Yazar: Aslıhan Eren

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Erkan Saruhan
29 Kasım 2018
5.0

sertifika eğitimleri sayesinde eğitim almak çok daha kolay oldu. saolun