Close
Mobil Menu Bars

Sertifika eğitimi zorunluluğu

06 Aralık 2014, 972 defa okundu.
Sertifika eğitimi zorunluluğu
Sertifika eğitimi zorunluluğu

Ülkemizde yasal olarak eğitim zorunluluğu ilk okul, orta okul ve lise olarak toplamda 12 yıllık bir eğitimi kapsar. Tüm Türk vatandaşları bu eğitimi almak zorundadır. Eğitim alınmadığı taktirde, ailelere cezai müeyyideler uygulanmaktadır.

Sertifika eğitimi zorunluluğunun önemi

Ancak, yasal zorunluluk olmasa bile bir takım eğitimleri almak iş hayatına atılmak, iş bulabilmek, bulunan işte kalıcı, vazgeçilmez bir personel olmak, işte yükselmek için zorunluluktur. Bu eğitimler, bilgisayar, ikinci yabancı dil gibi eğitimlerin yanı sıra mesleki özel eğitimleri de kapsar. Bu özel konularda alınan eğitimler Sertifika Eğitimlerini oluşturur.

İş hayatına ilk adım bir CV doldurulmasıyla başlanır. İşini değiştirenler, işsiz kalıp yeni bir arayanlar, yeni mezun olup ilk kez çalışmaya başlayacak olanlar  özgeçmiş olarak adlandırılan bu CV'leri doldurmak zorundadır. CV'lerde bir takım bilgilerin bulunması da zorunluluktur. Bu bilgiler, içerisinde 'sahip olunan sertifikalar' diye bir bölüm vardır. Aynı bölüm, CV ile iş başvurusu yapılan yerde başvuru formunda da yer alır. O halde, sertifika sahibi olmak, yasal olmasa bile iş hayatının zorunluluğudur.

Sertifika eğitimleri,  örgün olarak verilebildiğini gibi online sertifika eğitim programları ile uzaktan eğitim yöntemiyle de verilmektedir.

Ücretsiz online sertifika eğitim programları ile eğitim almak isteyenler diledikleri yerden, mesailerini aksatmadan, herhangi bir ücret ödemeden bu eğitimleri almaktadır.

İşe Adım Atmanızda Mülakatlar Çok Önemlidir.

Mülakata çağrılabilmeniz için eğitim ve deneyimlerinizin etkili bir şekilde anlatıldığı bir CV'niz olmalıdır. Bunu başarabilmek için 'CV Hazırlama Ve İş Görüşmesine Hazırlık Eğitimi'ni mutlaka izleyin. CV'niz iş yerleri tarafından seçildiğinde tanışmak ve karşılıklı görüşmek için çağırılırsınız. Kendinizi ifade etmek ve yeteneklerinizi göz önüne sermek için sınırlı zamanınız vardır. Sorulara net, kesin bir dille cevaplar vermek ve iş yerinin beklentilerini karşılayacağınız konusunda onları ikna etmeniz ve tabii ki kendi beklentilerinizi de ortaya koymak zorunda kalırsınız. Mülakatlarda ayrıca kişiliğiniz konusunda karşı tarafa önemli ipuçları da verirsiniz. İşte bu noktada sitemizde bulunan Mülakat Teknikleri Eğitimi'nde karşı karşıya kalacağınız mülakat soruları ve onlara ne tip cevaplar vermeniz konusunda önemli ipuçları bulacaksınız.

İşinizi Yönetmek İçin En Başta Stresi ve Zamanı Yönetmeyi Bilmelisiniz

İş dünyasında sınırlı mesai saatlerinde çok fazla telefon trafiği, tüm bölümlerin katılacağı toplantılar, bölümünüzün hedeflerini gerçekleştirme, kendi günlük görevlerinizi yerine getirme ve kurumsal hedefleri yakalamada bölümünüzün sorumluluğunu üstlenme gibi birçok misyonu üstleneceksiniz. Bu noktada ''Stres ve Stresle Başa Çıkma', 'Stres Yönetimi Eğitimi', 'Zaman Yönetimi Eğitimi' ni almanız mesai saatlerinizi etkili kullanma ve stresi yönetme konusunda size yardımcı bilgiler verecektir. Eğer çalıştığınız iş yerinde bölüm yöneticisi veya orta kademeli bir yöneticisi iseniz stratejik kararlar alınmasında etkin olmanız beklenecektir. 'Stratejik Yönetim Eğitimi' ile bu becerileri çok rahatlıkla elde edebilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!