Close
Mobil Menu Bars

Sertifika Almanın Avantajları

11 Eylül 2019, 1966 defa okundu.
Sertifika Almanın Avantajları
online eğitimler, sertifika, yabancı dil, sosyal medya uzmanlığı, insan kaynakları yönetimi,

Sertifika kelime anlamı olarak bir kimsenin niteliğini ya da kendisine verilmiş olan bir hakkı belirten resmi bir belge anlamına gelmektedir. Yani bir kursa ya da eğitime katılıp derslerinde ve sınavlarında başarılı olanlara verilen öğrenim belgesidir. 
Çoğumuzun özellikle çalışan kesimin zaman kısıtlamasından dolayı gidip gelmeli bir kursa katılmaları maalesef mümkün olamamaktadır.

İşte bu noktada, bazı uzaktan eğitim veren kurumların var olması alanında eğitim görmek isteyen veya herhangi bir konuda bilgi sahibi olmak isteyen kişiler için çok güzel bir okul fırsatı haline gelmektedir. Bu tarz kurumların verdiği online eğitimler veya kursların sonunda alınan sertifika internet üzerinden olduğu için e-sertifika olarak da belirtebiliriz. 

Sertifika Sahibi Olmak

Sertifika sahibi olmak kişisel gelişiminize de büyük katkı sağlar. Hem bilgilerinizi sınamış olup hem de kariyerinizde ön plana çıkma fırsatı yakalamış olursunuz. Sertifika almanın özellikle iş hayatınızda önemli bir rolü vardır. İsterseniz sertifika almanın size gelecekte ne gibi yararlar sağlayacağına madde madde değinelim; 

  • Öncelikli olarak sertifika almanız için üniversite mezunu olmanıza gerek yoktur. Bu demek değil ki kimse okumasın. Şartlar el verdiği sürece herkesin okuması taraftarı olduğumu belirtmeden geçemeyeceğim. Kesinlikle okumanın yaşı yoktur. 
  • Sertifika programlarının en önemli avantajı hem kısa sürede birçok bilgi vermesi hem de parasal açıdan ekonomik olmasıdır.Sertifika programları her alanda katılabileceğiniz geniş bir eğitim programına sahiptir. Sertifika alarak içinde bulunduğunuz sektörde bir adım daha yükselme fırsatı yakalarsınız. 
  • İş ararken başvuru yaptığınız şirketlerde diğer iş arayanların önüne geçersiniz. Ne kadar çok sertifika alırsanız o kadar bilgi dağarcığınız genişler. 
  • Alanınızda daha profesyonel olma fırsatı yakalarsınız. Alanınız dışında sevdiğiniz bir işi yapmak istiyorsanız, o meslek dalı ile ilgili uzaktan eğitime katılıp, daha sonrasında ikinci bir meslek sahibi de olabilirsiniz.
  • Oturduğunuz yerden, evinizden, işyerinizden online derslere katılarak çoğunlukla ücretsiz MEB Onaylı bir başarı belgesine sahip olmuş olursunuz. 
  • Bireysel yeteneklerinizi geliştirme fırsatı yakalar hali hazırda çalıştığınız işyerindeki diğer elemanlardan farklı bir konuma geçmiş olursunuz. 
  • Seçtiğiniz meslek dalında kısa sürede birçok bilgiye sahip olabilir ve bulunduğunuz şirkette terfi alma şansını yakalayabilirsiniz.
  • Sertifika sahibi olmak yeni mezun olan genç arkadaşlarımızın iş bulma yolundaki engelleri aşmasına yardımcı olur ve işverenler tarafından bir adım öne çıkmasını sağlar.

Yıllarca öğrenmeye çalışacağınız bilgileri bu tür sertifika programları sayesinde kısa sürede öğrenebilir ve daha çok pratik yapma imkanı bulabilirsiniz. Sertifikaların avantajları bunlarla da bitmiyor tabi ki. Dilerseniz bir de en çok tercih edilen sertifika programlarından bahsedelim. Kim bilir ilginizi çeken bir program olur ve hemen kayıt olmak için araştırma yaparsınız. Böylelikle kariyerinizde daha başarılı olabilmeniz için vesile olmuş olurum. Şimdi bahsedeceğim en çok tercih edilen sertifika programları ile istediğiniz sektörde iş bulma imkanı yakalayabilirsiniz. 

Sertifika Programlarında En Çok Tercih Edilen Eğitimler

İnsan Kaynakları Yönetimi Eğitimi

İnsan kaynakları yönetimi büyük rağbet gören ve sıklıkla tercih edilen mesleklerden biri haline geldi. İşverenler artık daha donanımlı elemanlara sahip olabilmek için insan kaynakları departmanları kurarak en uygun kişilere ulaşmayı hedefliyorlar. İşte bu noktada seçeceğiniz kurum, üniversite vb. uzaktan eğitim veren yerlerden insan kaynakları yönetimi eğitimlerine katılarak bu alanda uzmanlaşabilir ve bu sektörde yerinizi alabilirsiniz.

İnsan kaynakları yönetimi eğitimi nereden alabilirim?

İstanbul İşletme Enstitüsü ücretsiz eğitim üzerine faaliyet gösteren kurumların başında gelmektedir. Sizde gerek insan kaynakları eğitimleri gerek iş hayatı eğitimleri için buradan farklı eğitimlere ulaşabilir ve başarılı olduğunuzda ise sertifika sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimi

Günümüzde oldukça popüler bir hale gelen sosyal medya kullanımı yerini yeni bir iş dalına bırakmış bulunuyor. Artık birçok şirket ve işverenler sosyal medya uzmanı arıyorlar. Bu eğitim sayesinde, reklam ajansları başta olmak üzere birçok farklı daldaki iş sektörlerine de başvuruda bulunabilirsiniz. Kendimden örnek verecek olursam sosyal medya uzmanı olarak çalışıyorum ve sertifikamı da almış bulunuyorum. Sizlere de bu sosyal medya uzmanlığı eğitimini şiddetle tavsiye ederim.

Sosyal medya uzmanlığı eğitimi nereden alınır?

İstanbul İşletme Enstitüsü bu konuda ücretsiz online eğitimler veriyor. 

Liderlik ve Etkili Yöneticilik Eğitimi 

Çalıştığınız şirkette yönetici olma yolunda adımlar atmak istiyorsanız, bu eğitim tam size göre. Diğer yönetici adaylarından kendinizi ayırmak için liderlik vasfının önemli olduğu bir gerçek. 

Pazarlama ve Satış Eğitimi Nedir?

Satış ve pazarlama eğitimleri kişisel gelişim alanında en çok tercih edilen eğitimlerden bir tanesidir. Pazarlama ve satış alanı sürekli gelişim gösteren bir sektör haline gelmiştir. Kurumsal satış stratejileri, markaların yönetilmesi gibi birçok konuya yer veren bu eğitim sayesinde, müşterilerinizle de iletişiminizi daha güçlü hale getirebilirsiniz.

Yabancı Dil Eğitimleri

Yabancı dil eğitimleri sizleri kariyerinizde bir üst kademeye çıkartabilir ve yine diğer adaylardan bir adım öne geçirebilir. Aynı zamanda uluslararası birçok şirkette iş bulma imkanı sağlar ve yurt dışında da çalışma fırsatı yakalamış olursunuz. Bildiğiniz veya öğrendiğiniz bir yabancı dile sahipseniz, ikinci bir yabancı dil öğrenmek istemez misiniz? Neden olmasın dediğinizi duyar gibiyim :) Bana tek bir yabancı dil yeter diyorsanız, bildiğiniz yabancı dili pekiştirmek için eğitimlere katılmanızı tavsiye ederim.

Bunlarla birlikte tabi ki daha birçok eğitim bulunmaktadır. Sertifika deyip geçmeyin sakın. Emin olun ki, size birçok iş kapısı açma özelliğine sahip bu sertifikalar sayesinde, iş hayatınızda daha hızlı yükselebilir ve bilmediğiniz konuları öğrenebilirsiniz. Unutmayın ki, işverenler artık özgeçmişleri incelerken ve eleman ararken üniversite diplomalarından çok başka hangi alanlarda bilgi sahibi olup olmadığınıza bakmaktadır. 

Yazar: Duygu Sarpaşan
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!