AnasayfaBlogSeramik Tasarımı Bölümü
Bölümler

Seramik Tasarımı Bölümü

08 Ekim 2020
Seramik Tasarımı Bölümü

Güzel sanatlar geçmişten günümüze bireylerin ve toplumların yaşamlarına dokunmuştur. Güzel sanatlar yıllar içerisinde kendini geliştirerek ilerlemeler kaydetmiştir. Eskiden günümüze doğru ilerledikçe akademi içerisinde güzel sanatlar disiplinleri yer almaya başlamıştır. Güzel sanatlar içerisinde seramik, heykel, resim, dans, müzik, fotoğrafçılık vb. yer alır. Bizim yazımız ise güzel sanatlar içerisinden seramik tasarımı disiplinidir. Seramik tasarımı geçmiş yıllardan günümüze kadar çok sık kullanılmıştır. Seramik tasarımı günümüzde sanatsal işlevinin yanında endüstriyel amaçlarla da kullanılmaktadır.

Seramik tasarımı bir sektör haline gelmiş ve çoğu inşaat firmaları tarafından kullanılmaktadır. Yani seramik tasarımı geçmişten günümüze evrimleşerek gelmiştir. Güzel sanatlar içerisinde yer alan işlevinin yanında endüstriyel ürünlerde kullanılma işlevi de kazanmıştır. Peki, yazının başından beri bahsettiğimiz, güzel sanatlar ve endüstride kullanılan seramik ne demektir? Seramik, yüksek sıcaklıkta pişirilen toprak demektir. Çok eski bir tarihe dayanmaktadır. Seramik, organik olmayan malzemelerin oluşturduğu bileşimlerin, çeşitli yöntemler kullanılarak ve şekil verilerek sırlanarak veya sırlanmayarak yüksek sıcaklıkta pişirilmesidir. Yüksek sıcaklıkta ürünün sertleşip dayanıklılık kazanması oldukça önemlidir. Seramik kavramının tanımından sonra seramik tasarımı hakkında bilgi verelim.

Seramik tasarımı, yüksek ısıda pişirilmiş toprak, fayans, çömlek vb. işlevsel ve dekoratif ürünlerin ve kullanım eşyası yapımının tasarlanmasıdır. Seramik tasarımı, elde edilmek istenen ürünlerin elde ya da makinede şekil verilerek, sertleştirmek amacıyla fırınlarda pişirilme işlemine verilen addır. Pişirilmesi için gerekli olan sıcaklık da 1100 derece olarak belirtilir. Yazıya giriş yaptıktan sonra seramik kavramının akademik boyutu olan seramik tasarımı bölümü hakkında bilgi sahibi olalım.

Seramik Tasarımı Bölümü Nedir?

Seramik tasarımı bölümü, seramik teknolojisi ve sanatı alanında eğitim ve araştırmalar yapan bir bölümdür. Seramik tasarımı bölümü üniversitelerin “Güzel Sanatlar Fakültesi” içinde yer alan bir bölümdür. Seramik tasarımı bölümü, endüstriyel ve sanatsal olmak üzere iki boyutu bulunmaktadır. Bu bölümü okuyan öğrenciler istediği alan doğrultusunda kendisini geliştirebilir ve kariyerini devam ettirebilir.

Seramik tasarımı bölümü, seramik alanında öğrencilere bilgi ve becerilerini geliştirebilecekleri bir ortam sağlayan ve sanatsal etkinliklerin gerçekleşmesini sağlayan bir bölümdür. Seramik tasarımı bölümü, sanatın bireylere ait en üst düzey etkinliklerden biri olduğunu benimseyen, evrensel düşüncelere sahip ve yenilikleri takip eden seramik sanatçısı yetiştirmektir. Bu bölüm 4 yıl eğitim veren bir bölümdür. Bölüm öğrencileine ilk yılda temel sanat eğitimi ve seramik eğitimi vermektedir. Bunların yanında sanat ve kültür dersleri, atölye dersleri, teknoloji dersleri alçı şekillendirme uygulama dersleri vermektedir.

Seramik tasarımı bölümü, belirli bir sanat formasyonunu kabul ederek ilerlemektedir. Hem kuramsal hem de uygulamalı olarak ilerlemektedir. Seramik tasarımı bölümü okumak isteyen öğrenciler yetenek sınavına girmesi gerekir. Yetenek sınavlarında en çok seramik ve cam objelerden oluşan geometrik form içeren şekiller sorulmaktadır. Sınavlar genellikle iki aşamadan oluşur. Sınavda öğrencilere hayalden bir ürün yaptırabilecekleri gibi bir ürün verip o ürünün aynısını da yaptırabilirler. Sınavlar üniversiteden üniversiteye göre değişiklik göstermektedir.

Yetenek sınavına girip bu bölümü okumak isteyen öğrencilere ufak bir tüyo; bu sınavda üç boyutlu görselleştirebilme becerisi oldukça önemlidir. İnce detaylara çok dikkat edilmeli ve zamana karşı yarış yapıldığı unutulmamalıdır. Bölüm hakkında bilgi sahibi olduktan sonra seramik tasarımı bölümü iş imkanları hakkında bilgi sahibi olalım.

Seramik Tasarımı Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Seramik tasarımı bölümü iş imkanları, kamu ve özel sektörü kapsamaktadır. Seramik tasarımı bölümü iş imkanları arasında en çok tercih edilen akademik kariyer yapmaktır. Akademisyen olarak kendini sürekli geliştirmek ve bilgi ve yeteneklerini öğrencilerine aktarmak oldukça zevkli bir iş olarak görülür. Üniversite dışında seramik tasarımı bölümü iş imkanları arasında mezun olan kişinin kendini biraz daha geliştirerek bir atölye açmasıdır. Bu sayede belirli çalışma saatlerine maruz kalmadan serbest bir şekilde seramik sanatçısı olarak çalışabilirler.

Seramik tasarımı bölümü iş imkanları arasında ülkemizde yer alan büyük üretici şirketleri ve fabrikaları da yer alır. Halk eğitim merkezleri, sanat atölyeleri, yetenek sınavına hazırlama merkezleri, kişisel gelişim merkezleri, internetteki sanat sayfaları vb. yerlerde seramik tasarımı bölümü iş imkanları arasında yer alır. Seramik sanatçısı olarak ulusal veya uluslararası sergilere hazırlanıp ürünlerini sunabilir. Seramik tasarımı bölümü iş imkanları arasında dekoratif el ve torna ürünleri ile alçı döküm üniteleri de yer alır.

Seramik Tasarımı Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Seramik tasarımı bölümü mezunları “Seramik Sanatçısı” olarak tanımlanır. Seramik tasarımı bölümü mezunları ilk olarak yapmayı istedikleri ürünün görsel planlamasını yaparlar. Çizim işlerini halleden bir seramik sanatçısı gerekli malzemelerini hazırlayarak yapım aşamasına geçer. Son olarak ürünü fırınlayarak ürünü hazır hale getirir. Bu seramik tasarımı bölümü mezunları işlerinin genel tanımı olarak kabul edilir. Seramik tasarımı bölümü mezunları, ortaya koyacağı sanat ürününün tasarımını yapar ve gerekli planlamaları aşama aşama hallederler. Ortaya çıkaracağı ürün için gerekli model ve kalıpları hazırlarlar.

Ardından çamuru ayarlarlar. Sıvı ve plastikliğine göre akışkanlığını hallederler. Seramik tasarımı bölümü mezunları bu işlemleri yaptıktan sonra yaptığı tasarıma göre şekillendirme işlemlerini yaparlar. Çamurun pişme, küçülme-kuruma deneylerini yaparlar. Üründe kullanacakları sırların deneyini de yaparlar. Ardından seramik tasarımı bölümü mezunları, gerek görürlerse kazıma, kesme, desenleme işlerini hallederler. Ürünün pişirimini yaptıktan sonra gerek görürlerse dekor işlerini yaparlar. Dekor yaptıktan sonra dekor pişirimi yaparlar. Sonuç olarak ürünlerini elde ederler. Seramik tasarımı bölümü mezunları ne iş yapar başlığını inceledikten sonra şimdi de bölüm dersleri hakkında bilgi sahibi olalım.

Seramik Tasarımı Bölümü Dersleri Nelerdir?

 • Seramik Şekillendirme Yöntemleri

 • Seramik Kimyası

 • Seramik Tasarımı

 • Mesleki Çizim

 • Alçı Şekillendirme ve Kalıp Yöntemleri

 • Yüzeysel Tasarım

 • Bilgisayar Destekli Tasarım

 • Sır Hazırlama ve Sır Yöntemleri

 • Pişirim Teknikleri

 • Seramik Sanatı Tarihi

 • Endüstriyel Seramik Tasarımı

 • Sır Tasarımı

 • Temel Sanat Eğitimi

 • Sanat Felsefesi

 • Seramik Desen

Yukarıda verilen dersler genel olarak verilmiştir. Dersler üniversiteden üniversiteye göre değişiklik gösterebilir. Dersler hakkında bilgi sahibi olduktan sonra seramik tasarımı bölümü taban puanları ve sıralama hakkında bilgi sahibi olalım.

Seramik Tasarımı Bölümü Taban Puanları ve Sıralama Hakkında

Seramik tasarımı bölümü taban puanları ve sıralama hakkında bahsetmeden önce size birkaç bilgi vermek isterim. Bu bölümü okumak için ilk önce YKS (TYT-AYT) sınavına girmeniz gerekir. "Eşit Ağırlık" bölümünden öğrenci alan bir bölümdür. Seramik tasarımı bölümü taban puanları ve sıralama başlığı diğer başlıklara oranla daha kısa bir başlıktır. Çünkü ülkemizde sadece Konya Selçuk Üniversitesinde bu bölüm bulunmaktadır. Bu üniversitede 31 kişilik kontenjandan yalnızca 1 kişilik kontenjanını doldurabilmiştir.

Seramik Tasarımı Bölümü Taban Puanları ve Sıralama;

 • Selçuk Üniversitesi Seramik Tasarımı Bölümü Taban Puanları ve Sıralama: 269,213 (puan) Dolmadı (sıralama)

seramik tasarımı bölümü seramik tasarımı seramik tasarımı bölümü iş imkanları seramik tasarımı bölümü mezunları seramik sanatçısı seramik tasarımı bölümü taban puanları ve sıralama
Sezer Açiler
Sezer Açiler
Blog Yazarı

Sezer AÇİLER, 19 Haziran 1995 tarihinde Sakarya’da dünyaya geldi. 2018 yılında Sakarya Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitirdi. Gayrimenkul danışmanı, stajyer sosyolog ve Felsefe Grubu öğretmeni olarak çalıştı. Sertifika programlarına katıldı. 2019 yılında İstanbul İşletme Enstitüsünde blog yazarı olarak çalışmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Görsel Sanatlar Bölümü
Bölümler

Görsel Sanatlar Bölümü

18 Ağustos 2020
Güzel Sanatlar Nedir?
Eğitim

Güzel Sanatlar Nedir?

10 Ocak 2020
3D Görselleştirme Eğitimi
Şerife DemirŞerife Demir
775209
3D Studio Max Eğitimi
5
(7)

3D Studio Max Eğitimi

26 Konu16 Saat
Şerife DemirŞerife Demir
775209
Photoshop Eğitimi
5
(59)

Photoshop Eğitimi

18 Konu5 Saat
Kemal KaluçKemal Kaluç
750209