AnasayfaBlogSEO Çalışması Nasıl Yapılır?
SEO

SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

23 Aralık 2019
SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Web sitenizi arama motoru optimizasyonunu nasıl yapacağınız öğrendiniz mi? Eğer öğrenmediyseniz web siteniz olması gerektiği kadar iyi çalışmıyor, siz de yeterince kazanmıyorsunuz demektir. Arama motoru optimizasyonu SEO, dijital pazarlama sektörüyle ayrılmaz bir biçimde ilişki içerisindedir.

Web sitenize iyi bir SEO çalışması yapmanız halinde, mevcut olandan çok daha fazla trafik çekebilir ve potansiyel müşterileri kazanmak için çok daha fazla fırsat elde edebilirsiniz. Potansiyel müşterileri kazanmak maksadıyla arama motoru optimizasyonu uygulanmış yani Google SEO çalışması yapılmış bir web sitesinin, sayfada geçirilen zaman ve hemen çıkma oranı gibi metrik değerleri genellikle yüksek seviyededir.

Bu sayede, Google tarafından kullanıcıya listelenen arama sonuçlarında web siteniz üst sıralarda gösterilir. Hem SEO hem de potansiyel müşterileri kazanmak için web sitenizi nasıl optimize edeceğinize yönelik, SEO çalışması nasıl yapılır sorusuna cevap olarak hazırladığımız ipuçları ve stratejileri şimdi hep birlikte inceleyelim.

SEO Çalışması Nedir?

Web sitenizde her ne kadar kaliteli içerikler yayınlıyor olsanız da arama motoru optimizasyonu SEO yapmadan arama sonuçlarında üst sıralara yükselemezsiniz. Arama Motoru Optimizasyonu, orijinal adıyla SEO (Search Engine Optimization), web sitenizi arama motorlarına tanıştırma, sitenizin varlığını ve içeriğini onlara doğru bir biçimde bildirme işlemidir.

İnternet arama motorları web sitelerinden topladığı bu bilgileri kendi dizinine kaydeder ve dizin içerisinde kendi kriterlerine göre sıralar. Kullanıcılar tarafından yapılan sorgu sonrasında kullanıcıya sunulan sonuçlar, arama motorları tarafından daha önceden dizinde hazırlanmış olan bu sıralamalar baz alınarak listelenir. 

SEO çalışması nedir diye merak ediyorsanız; arama motorlarının kendi dizinine kaydedeceği web sitemize ait verilerin, web sitemizi tam olarak tanımlaması maksadıyla arama motorlarının yönergelerinde belirtilen ayarların yapılması işlemidir şeklinde tanımlayabiliriz. Ayarların neler olduğu ve nasıl yapılacağı, arama motorlarının yayınlamış yönergelerde belirtilmiştir. Arama motorlarının algoritması dikkate alınarak web sitesi ve rakiplerin analizi yapılır. Google’ın arama motoru pazarında lider olması nedeniyle analizler genellikle Google SEO çalışması kapsamında yapılır. SEO çalışması kapsamında yapılması öngörülen analizler aşağıda listelenmiştir.

  • Sektör Analizi

  • Rakip Analizi

  • Web sitesi teknik analizi

  • İçerik analizi

  • Web sitesi meta analizi

  • Kodlama ve yazılım analizi

  • Kullanılan anahtar kelimelerin analizi

SEO Çalışması Fiyatları

SEO çalışması için sabit bir fiyattan ya da fiyat aralığından söz etmek neredeyse imkansızdır. SEO çalışması fiyatları, web sitenizin analiz edilmesi sonucunda ihtiyaç duyulacak ayarların boyutu ile rakiplerinizle hangi düzeyde rekabet etmek istediğinizle doğru olarak belirlenecektir. Dolayısıyla SEO çalışması yaptıracağınız uzman, ister Freelance SEO Uzmanı isterse Kurumsal SEO Uzmanı olsun, web siteniz için ayrılacak zaman ve harcanacak emeğe karşılık gelen bir fiyat belirlenecektir.

Kesin olan bir şey var ki o da hangi seviyede olursa olsun, web sitenize uygulanacak basit bir SEO çalışması bile başarılı ve hızlı sonuçlar vererek web sitenize olumlu katkılar sağlayacaktır. Bu nedenle, sektörünüzdeki rekabetçi konumunuzu korumak ya da yükseltmek istiyorsanız, yatırım olarak SEO çalışması yaptırmak ya da yapmak zorundasınız. 

  • Eğer web siteniz için SEO çalışması yaptıracaksınız seçiminizi, bu alanda kendini ispatlamış, güvenilir ve profesyonel hizmet veren bir uzmandan yana kullanmanızı tavsiye ederim. Bu uzmanlardan alacağınız temel düzeyde bir SEO çalışması hizmeti ortalama aylık 750 TL’den başlayacaktır. (Aralık 2019)

  • Eğer web siteniz için SEO çalışmasını kendiniz yapmak isterseniz, Enstitü tarafından online eğitim olarak verilen Ücretsiz SEO Eğitimi ile SEO Uzmanı olma yolunda ilk adımı atabilirsiniz. Alacağınız SEO sayesinde web sitenizin alt yapısını bizzat kendiniz güçlendirebilir, geleceğe yönelik çalışmalar yaparak  uzun vadede çok daha başarılı sonuçlara imza atabilirsiniz.

Neden SEO Çalışması Yapmalısınız?

Web siteniz için arama motoru optimizasyonu yani SEO çalışması yapıp yapmayacağınıza karar verememiş olabilirsiniz. SEO çalışması bir yatırımdır ve ona harcayacağınız zamana mutlaka değecektir. Tabi ki öncelikle daha kaliteli, üretken ve rekabet edebilir bir web sitesi oluşturabilmek için SEO çalışmasının nasıl yapıldığını bilmeniz gerekir. Öncelikle web sitenizi hemen optimize etmeye başlamaya ve zamanla bu ayarları sürekli olarak güncellemeye neden ihtiyaç duyduğumuza bir bakalım.

Web Sitenizi Kitlenize Yararlı Hale Getirin

Google arama motoru, arama sonuçlarını gösterdiği ilk sayfada hangi içeriklerin görüneceğine karar vermek için 200'den fazla sıralama sinyali kullanır. Google tarafından kullanılan algoritma, arama yapan kullanıcıların yaptığı sorguya hangi web sitesinin tam olarak cevap verebileceğini belirlemek için web sitenizdeki işaretleri inceler. 

SEO stratejileri üzerine odaklandığınızda, arama sorgularına yanıt verecek güçlü anahtar kelimeler seçersiniz. Eğer web sitenizi potansiyel müşterileri kazanmak için optimize ederseniz, ister ziyaretçiler e-posta listenize dahil olsun isterse ürünlerinizden birini alıyor olsun, onları belirlediğiniz hedefe yönlendirmeye odaklanırsınız.

Hem mevcut hem de potansiyel müşterilerinizin isteklerine tam olarak ulaşmalarına yön verirsiniz. Bu nedenle, SEO ve potansiyel müşterileriniz için web sitenizi nasıl optimize edeceğinizi bilmek, web sitenizin arama motorlarıyla daha iyi bir ilişki kurmasını sağlayacaktır.

Organik Trafiğinizi Artırın

İstatistiklere göre ortalama bir işletme, toplam gelirinin yaklaşık %1'ini reklam yapmak için harcıyor. Hele ki perakende sektöründeyseniz bu yüzde çok daha büyüktür. Her ne kadar küçük bir yüzde gibi görünse de işletmenizin geliri ne kadar büyükse o kadar büyük reklam gideriniz var demektir. SEO üzerinden organik trafik çekmek ise ücretsizdir. İçeriği geliştirmek ve tanıtmak için anlaşacağınız bir SEO uzmanına ödeme yapmanız gerekir, ancak bu ödeme halihazırdaki reklam giderlerinizden çok daha büyük olmaz. Organik trafiğinizi büyütmek için mutlaka zaman ayırmanızı öneriyorum. SEO çalışması bir web sitesi gerçekten büyük yatırımdır.

Kitlenizin Beklentilerini Karşılayın

Bir senaryo hayal edelim: Ayakkabı satan bir e-ticaret siteniz var. Bir müşteri yeni bir çift koşu ayakkabısına ihtiyaç duyuyor ve koşucular için en iyi ayakkabıları bulmak için Google'da arama yapıyor.  Siz de daha önceden, koşu ayakkabılarının nasıl seçileceğine ilişkin, marka önerileri ve farklı koşu türlerine yönelik bilgileri de özgün içerik oluşturma sürecinizde web sitenizdeki blog sayfasında paylaşmıştınız.

Yaptığınız SEO çalışması sayesinde, müşterinin yaptığı arama sonucunda bu blog yazısı onun karşısına çıktı ve yazıyı okudu. Yazınızın sonunda, ziyaretçinin e-posta listenize üye olması durumunda, kendisine koşucular için ücretsiz olarak ayakkabı numarası ve uyum tablosunu göndereceğinizi belirttiniz. Bu tabloya ulaşmak için ziyaretçinin yapması gereken tek şey ücretsiz olarak e-posta listenize kaydolmaktır.

E-posta listenize kayıt olduktan sonra ziyaretçiye istediği tabloyu hemen gönderirsiniz. Birkaç gün sonra da çevrimiçi mağazanızda oluşturduğunuz indirim kupon kodunu, önereceğiniz koşu ayakkabısının resimleriyle birlikte ziyaretçiye gönderirsiniz. Müşteri, gereksinimlerini karşılayan ürünü indirim kuponuyla birlikte gördüğünden, bu fırsatı kaçırmak istemeyecek, belki de ürünü hemen alarak müşteriniz olacaktır. Gördüğünüz gibi, SEO ve potansiyel müşteriyi kazanma optimizasyonu birlikte çalışıyor. Kitlenizin beklentilerini karşılar ve istediklerini bulmalarına yardımcı olursanız, müşteri size güvenir ve daima müşteriniz olur.

SEO Çalışması Nedir?

SEO  web sitenizi arama motorları üzerine tanıştırma, sitenizin varlığını ve içeriğini onlara doğru bir biçimde bildirme işlemidir. Arama motorları web sitelerinden topladığı bu bilgileri kendi dizinine kaydeder.  Ayrıca dizin içerisinde kendi kriterlerine göre sıralar. 

SEO Çalışması Fiyatları Ne Kadardır?

SEO çalışması için sabit bir fiyattan ya da fiyat aralığından söz etmek neredeyse imkansızdır. SEO çalışması fiyatları, web sitenizin analiz edilmesi sonucunda ihtiyaç duyulacak ayarların boyutu ile rakiplerinizle hangi düzeyde rekabet etmek istediğinizle doğru olarak belirlenecektir. Alacağınız temel düzeyde bir SEO çalışması hizmeti ortalama aylık 750 TL’den başlayacaktır. (Aralık 2019)

Neden Google SEO çalışması yapmalıyız?

SEO çalışması bir yatırımdır ve ona harcayacağınız zamana mutlaka değecektir. Eğer web sitenizi potansiyel müşterileri kazanmak için optimize ederseniz, ister ziyaretçiler e-posta listenize dahil olsun isterse ürünlerinizden birini alıyor olsun, onları belirlediğiniz hedefe yönlendirmeye odaklanırsınız. Hem mevcut hem de potansiyel müşterilerinizin isteklerine tam olarak ulaşmalarına yön verirsiniz.

seo çalışması seo çalışması nedir google seo çalışması seo çalışması fiyatları seo uzmanı
Murat Çelik
Murat Çelik
Blog Yazarı

Çalıştığı resmi kurumda halen Şube Müdürü olarak görev yapmakta olup liderlik, etkili iletişim ve ekip çalışması konularında yeterli tecrübeye sahiptir. Elektrik-Elektronik Mühendisliği mezunudur. Editör ve blog yazarı kimliğinin yanısıra amatör fotoğrafçı ve satranç hakemidir.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Ads (Adwords) Eğitimi
4.7
(26)

Ads (Adwords) Eğitimi

27 Konu5 Saat
Oğuzhan yılmazOğuzhan Yılmaz
875209
Web sitenizin trafiğini ve arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmak için SEO konusunda uzmanlaşın. SEO kursumuz temel bilgilerden ileri düzey tekniklere kadar her şeyi kapsamaktadır, sitenizi nasıl optimize edeceğinizi öğreneceksiniz.
4.9
(28)

SEO Eğitimi

11 Konu5 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
550209
İçerik yazarlığı, içerik editörlüğü kursu. Sertaç dalgalıdere
5
(1377)

İçerik Editörlüğü

10 Konu5 Saat
SEO Uzmanlığı Eğitimi
5
(3)

SEO Uzmanlığı

5 Konu15 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
955359