Close
Mobil Menu Bars

Satış Yönetimi ve Eğitimi

24 Ekim 2019, 2434 defa okundu.
Satış Yönetimi ve Eğitimi
satış, satış yönetimi, satış yönetimi eğitimi, online eğitim, ücretsiz eğitim, sertifika

Satış yönetimi; şirketler için hayati öneme sahiptir. Satış yönetimi ile satış süreci geliştirilir, satış işlemleri koordine edilir ve işletmenin hedeflediği satışlara ulaşması beklenir. Hatta daha da ileri gidecek olursak, hedeflenen satışların aşılmasını sağlayacak satış tekniklerini geliştirme ve uygulama sürecidir. 

İşletmelerin, varlıklarını sürdürebilmeleri için en az, hedeflenen düzeyde satış yapmaları gerekir. Bunun da en etkin biçimde gerçekleştirilebilmesi için satış yönetimi stratejileri son derece gereklidir. 

Satış yönetimi, işletmelerin ve çalışanların sonuçları daha iyi bir biçimde anlamalarına, ilerleyen zamanlardaki performansı tahmin etmelerine ve satış yönetiminin temel yönlerini değerlendirmeye alarak kontrol mekanizması geliştirmelerine yardımcı olur. 

satış, satış yönetimi, satış yönetimi eğitimi, online eğitim, ücretsiz eğitim, sertifika

Satış Yönetiminin Önemi Nedir?

Ürün ve hizmetlerin alternatiflerinin çoğalması, rekabette artışı da beraberinde getirdi. Müşteri sadakatinin azaldığı bu yeni ortam karşısında hayatta kalmanın ve sürdürülebilir bir şirket olabilmenin en önemli şartı elbette ki satış yapabilmektir. 

Satış yönetimi, satış konusunda profesyonelleşmek, üst düzey satış becerileri kazanmayı gerektirir. Satış yönetimi; bir işletmenin satışlarını planlama, yönlendirme ve denetimine dair tüm süreçleri kapsar. Bu süreçlerin sağlıklı yürütülebilmesi için satış yönetimi konusunda uzmanlaşmak gerekir.

Satış Yönetimi Temel Yönleri Neler?

Satış sürecinde yönetilmesi gereken 3 önemli nokta var:

Satış Operasyonları: Ekibi kurmak

Satış ekibi, şirketin bel kemiğidir. Çünkü müşteri ile ürün arasındaki doğrudan bağlantıyı sağlarlar. Şatış ekibi, şirketin önemli bir parçası olduklarını hissetmeli ve kendilerine ilerleme kaydettirecek kaynaklar ile donatılmaları gerekmektedir. Satış ekibinin eğitimleri ve gelişimleri için zaman ayrılması gerekir. Peki neden? Çünkü satış ekibi yalnızca mükemmel satıcılar değil, ürünleri pazarlama konusunda da iyi olmalı. Müşterilerinizin birlikte çalışmayı istedikleri kuruluşun temsilcisi durumunda olmalılar. Yönetici, süreç boyunca satış takımına danışmanlık yaparak onları motive etmelidir.

Satış Stratejisi: Satış Sürecini Tanımlamak

İşletmeler, bir şirketin ürününün müşterilere, kullanıcılara ulaşmasına destek olan bir dizi görevlere sahip satış döngüsüne sahiptir.

Satış Analizi: Raporlama

Raporlama, çaba ve emeklerinizin şirket başarısını nasıl etkilediğini anlamanıza yardımcı olur. Bu doğrultuda, satış operasyonlarınızda her tarafın nasıl bir performans gösterdiğini ve hedeflere ulaşıp ulaşmadığınızı belirten satış ölçütlerini ya da göstergeleri kullanmayı içerir.

satış, satış yönetimi, satış yönetimi eğitimi, online eğitim, ücretsiz eğitim, sertifika

Başarılı Bir Satış Yöneticisi Nasıl Olmalı?

  • Etkili iletişim becerisine sahip olmalıdır. Satış ekibi ile sağlıklı bir iletişim kurabilme becerisi, satış yöneticisinin sahip olması gereken en önemli özelliklerden biridir. 
  • Çalışanların görev dağılımı ve sorumluluklarının takibinde etkin rol oynamak.
  • İş takibini başarılı şekilde yürütmelidir. İşlerini önem sırasına göre ve geciktirmeden bitirmesi gerekir.
  • Zamanı etkin kullanabilmelidir. En acil ve önemli işlere öncelik vermelidir. 
  • Liderlik niteliklerine sahip olmalıdır. Liderler nasıldır? Motive edici, örnek teşkil eden, cesaretlendiren, vizyon sahibi kişilerdir. Ekibine ilham olan bireylerdir.
  • Uzun vadeli hedefler koyabilmelidir. Ve o hedefler doğrultusunda azim ile çalışabilmeli…

Satış Yönetimini Nasıl Öğrenebilirim?

Satış yönetiminin işletmeler için ne derece önemli olduğunu birlikte öğrendik. Peki, satış yönetimini nasıl öğrenebilirsiniz? İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından online eğitimlere katılabilirsiniz. Ücretsiz verilen Satış Yönetimi Eğitiminden faydalanabilirsiniz. Bu eğitim sayesinde daha başarılı bir ekip lideri, daha iyi bir satış temsilcisi ve satış yöneticisi olabilirsiniz. 

Öte yandan, bu alana ilgi duyan ve kendini geliştirmek isteyen herkes satış yönetimi eğitiminden faydalanabilir. Üstelik eğitim sonunda gerçekleşecek sınavdan başarılı olmanız durumunda sertifika almaya hak kazanacaksınız. 

Satış yönetimi eğitimi sayesinde; satışçılık, satış temsilciliği, stratejik satış teknikleri gibi konularda nitelikli bilgi sahibi olacaksınız. Öte yandan müşteriler ile ilişkiler, müşterilerin karar verme süreçleri, müşterilerin satın alma süreçleri gibi önemli konuları kavramış olacak, stratejilerinizi ona göre şekillendireceksiniz. 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!