Close
Mobil Menu Bars

Satış Koçluğu Nedir?

08 Kasım 2019, 1944 defa okundu.
Satış Koçluğu Nedir?
satış koçluğu, satış koçluğu eğitimi, online eğitim, sertifika, satış, pazarlama

Satış koçluğu, satış ekibinin performansını ve satışları arttırmada önemli role sahiptir. Satış temsilcilerinin gelişimini desteklemeye yardımcı olur. Satış yönetiminden farklı olarak satış koçu, satış departmanındakilerin ne yapması gerektiğini söylemek yerine, yüksek performans gösteren temsilcilerin daha etkin ve başarılı olmasına yardımcı olur. Satış koçu, satış yapan kişilerin en yüksek potansiyele ulaşmalarını sağlamak için onları motive ederek yol gösterir.

Satış koçluğu hakkında detaylı bilgilere değinmeden önce;  satış koçluğunun önemi, püf noktaları hakkında ayrıntılı bilgilere sahip olmamız gerekir.

satış koçluğu, satış koçluğu eğitimi, online eğitim, sertifika, satış, pazarlama

Satış Koçluğunun Önemi Nedir?

Küresel iş dünyasında, her bir ekibin hatta kişinin dahi önemi büyüktür. Nitekim şirketlerin çoğunluğu bu detaylara önem vererek, ilerleyen dönemlerde çok daha sağlıklı bir biçimde gelişim gösterebilirler. İş dünyasında satışın önemi, büyüme ile direkt bağlantılı olduğunda, satış işlemlerini destekleyen her ayrıntı öneme sahiptir. Satış koçluğu, satış işlemlerini gerçekleştiren kişilerin güçlü özelliklerini ön plana çıkararak, hızlı ve etkili bir yöntem sunar.

Ekip içerisinde ortaya çıkabilecek sorunları ortadan nasıl kaldırabileceğinin yanı sıra, ekibin ihtiyaç duyduğu liderlik ihtiyacını gidermede yardımcı olur. Satış koçluğunun etkili bir biçimde yapılması demek, satışların artırılması, dolayısıyla büyümenin maksimum hızda gerçekleşmesi anlamına gelecektir. 

Satış koçluğu, ekibe teknik ve davranışsal destek vererek daha yüksek verim alınmasını sağlar. Öte yandan, daha fazla satış yapılarak kazancın arttırılmasını, sektöre daha fazla hakim olunmasına yardımcı olur. Kurumsal firmalar ve markasını büyütmek isteyenler için satış koçluğunu öğrenmek gereklidir.

Satış koçluğu sayesinde satış ekibinin yönlendirilmesi daha kolay ve verimli olur. Satışların günlük performanslarının değerlendirilmesi, potansiyel müşterilerin hangi kaynaklardan bulunabileceği, müşteriye nasıl bir iletişim şekliyle yaklaşılması gerektiği öğrenilir. 

Müşterilere hangi hizmet teknikleri kullanılarak odaklanılacağı, hangi müşterilerin daha etkin bir biçimde takip edileceği de yine satış koçluğu ile mümkündür. Yani, satış koçu yalnızca satış performanslarını arttırmakla kalmaz, satışları arttıracak etkenleri, müşteri potansiyelini analiz ve neticeye ulaştırma ile de ilgilenir.

satış koçluğu, satış koçluğu eğitimi, online eğitim, sertifika, satış, pazarlama

Satış Koçluğu Nasıl Yapılmalıdır?

Satış koçluğu, büyümenin sağlanabilmesi için önemli bir yere sahiptir. Dolayısıyla satış koçluğunun etkili bir şekilde yapılması demek, şirketlerin büyümesinde anahtar görevi görecektir. Peki, büyümenin sağlanması ve satışların artırılması adına yapılan satış koçluğu tam olarak nasıl yapılmalıdır? Uyulması gereken hususlar var mıdır? Gelin hep birlikte bu sorunun cevabına bakalım.

Satış koçluğu, kendi alanında satışın gerçekleştirebilmesi için destek anlamına gelir. Yani kişi satışın tüm temellerini öğrenmenin yanı sıra, bu konuda nasıl koçluk yapabileceğini öğrenerek, satış koçluğu yapabilir. Tüm kurallar yerine getirilirse, satışın artırılmasına dolayısıyla kendini geliştiren satış koçunun da piyasanın aranan ismi haline gelmesini sağlayabilir. 

Satış koçu, kısacası satış yapan kişinin refahını artıran kişidir. Yani satışı pratik olarak gerçekleştiren kişinin daha sağlıklı satış yapmasını sağlamak ve bu satışı yaparken etkili olabilmesini sağlamak adına çalışmalar yapmaktır. Dolayısıyla satış koçu olan kişinin ana hedefi, satışı gerçekleştiren kişinin daha iyiye adım atmasını sağlamak için çalışmalar yapmak olarak belirtilebilir. 

Satış Koçu Ne Kazandırır?

Etkili satış gerçekleştirebilmek ve satış gerçekleştirilen kitlelerle iyi iletişim kurmak isteniyorsa satış koçuna başvurulabilir. Satış koçları, satış yapan kişinin refah düzeyini artırmada yardımcı olduğundan dolaylı yoldan müşterilerin pozitif enerji almasını sağlayacaktır. 

Satış koçu; kişiliğinizi, sektörünüzü, yöneticilerinizi, bilgi ve beceri seviyenizi göz önünde bulundurarak sizin şahsınıza özgü bir yaklaşım gerçekleştirir. Satış kariyerinizdeki problem ve çıkmazları çözebilmeniz için size yol gösterir.

Satış Koçluğu Eğitimini Nasıl Alabilirim?

Satış koçluğu eğitimi, isminden anlaşılacağı gibi satış yapan kişilerin daha iyi etki yaratabilmelerini sağlar. İşi yapmakta olan kişiler yani satış koçluğunu yürütenler, satış temsilcilerinin daha iyi satış gerçekleştirebilmeleri adına, onlara ekstra beceriler kazandırırlar. 

Satış koçu olmak, satış koçluğu yapmak isteyen kişiler Satış Koçluğu Eğitiminden faydalanabilir. İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından organize edilen eğitim, ücretsiz verilmektedir.

Eğitim sonunda yapılan pratik sınavdan başarı olmanız durumunda, eğitim sertifikası almaya hak kazanırsınız. Başarı sertifikasını alarak dilerseniz kendi işinizde dilerseniz de farklı yerlerde satış koçu olarak çalışabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!